x-kom hosting

Spuchnięta partycja systemowa po reinstalacji systemu

woydam
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Posiadam Windows 7 Home Premium 64bit. Formatując wczoraj dysk ssd i ustalając wielkość partycji systemowej, wydzieliłem jako C 50gb.

Po wgraniu systemu zainstalowałem potrzebne programy (Office, Corel Draw i Photoshop) to te chyba najcięższe.

Okazuje się, że na C zostało tylko 8gb wolnego miejsca :)

Jak to możliwe, programy zajęły 20gb?? Proszę o pomoc i wyjaśnienie. Czy odinstalowanie programów i przeniesienie ich na drugą partycję dysku (170gb miejsca) coś zmieni czy raczej to coś innego.

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

Damian

scree_crop.jpg

Dodam, że po kliknięciu we właściwości folderu Windows ma on wagę 12 GB.

Edytowane przez woydam

Gawel
komentarz
komentarz

Zrób mu na początek oczyszczanie dysku. Dysk C:/właściwości i oczyszczanie dysku, zaznacz oczyść pliki systemowe

Do tego uruchom ten program https://antibody-software.com/web/software/software/wiztree-finds-the-files-and-folders-using-the-most-disk-space-on-your-hard-drive/ i zrób skan, będziesz wiedział który folder, plik zajmuje najwięcej miejsca. Pobierz wersję portable

woydam
komentarz
komentarz

W oczyszczaniu dysku 34MB śmieci a tymczasem w programie Wiztree:

 

 

tree_crop.jpg

Gawel
komentarz
komentarz

Rozwiń 12 pliki i User. Reszta wygląda normalnie. Weź pod uwagę że wszystko co znajduje się na pulpicie, w folderze obrazy, muzyka, pobrane itd. to też jest na dysku C:/ Trochę za mała ta partycja, będzie się szybko zapychać

Pewnie pokaże plik hiberfil który można wyłączyć

woydam
komentarz
komentarz

No właśnie, przeczytałem że na Win7 50GB to wystarczająco. Mam pusty pulpit-świeżo po formacie wiec zdziwiły mnie te gigabajty :)

Gawel
komentarz
komentarz
3 minuty temu, woydam napisał:

No właśnie, przeczytałem że na Win7 50GB to wystarczająco. Mam pusty pulpit-świeżo po formacie wiec zdziwiły mnie te gigabajty :)

Ale zobacz że w user masz 12 GB coś tam musi być

  • Dobra wypowiedź 1
woydam
komentarz
komentarz (edytowane)

Hmm dziwne, nic nie ma (jakim cudem pokazuje takie 12GB) - wszelkie dane wrzuciłem na osobny dysk i drugą partycję 170GB.

Nie chce też nic wyrzucać, bo raz coś wyrzuciłem z tych plików i system nie działał i od nowo trzeba było stawiać.

Godzinę temu, Gawel napisał:

Rozwiń 12 pliki i User. Reszta wygląda normalnie. Weź pod uwagę że wszystko co znajduje się na pulpicie, w folderze obrazy, muzyka, pobrane itd. to też jest na dysku C:/ Trochę za mała ta partycja, będzie się szybko zapychać

Pewnie pokaże plik hiberfil który można wyłączyć

 

W folderze 12 najwięcej zajmują pliki pagefile.sys i hiberfil.sys (8 i 6GB)

Kolejny duży folder to w User AppData i w nim folder Roaming. Po jego otwarciu widać, że są to foldery programów zainstalowanych.

1 godzinę temu, Gawel napisał:

Rozwiń 12 pliki i User. Reszta wygląda normalnie. Weź pod uwagę że wszystko co znajduje się na pulpicie, w folderze obrazy, muzyka, pobrane itd. to też jest na dysku C:/ Trochę za mała ta partycja, będzie się szybko zapychać

Pewnie pokaże plik hiberfil który można wyłączyć

 

Gaweł dzięki za naprowadzenie. Przy pomocy wiersza poleceń wyłączyłem hibernację i zyskałem 8GB miejsca, to już krok na przód :)

2 godziny temu, Gawel napisał:

Rozwiń 12 pliki i User. Reszta wygląda normalnie. Weź pod uwagę że wszystko co znajduje się na pulpicie, w folderze obrazy, muzyka, pobrane itd. to też jest na dysku C:/ Trochę za mała ta partycja, będzie się szybko zapychać

Pewnie pokaże plik hiberfil który można wyłączyć

 

Gaweł dzięki za naprowadzenie. Przy pomocy wiersza poleceń wyłączyłem hibernację i zyskałem 8GB miejsca, to już krok na przód :)

Pasowałoby jeszcze usunąć albo przenieść na inną partycję plik pagefile.sys (8GB)

Edytowane przez woydam
Gawel
komentarz
komentarz
2 godziny temu, woydam napisał:

Pasowałoby jeszcze usunąć albo przenieść na inną partycję plik pagefile.sys (8GB)

Nie jestem pewien czy dasz radę go przenieść na inna partycję. Na inny dysk tak, ale czy na partycję ? Możesz spróbować. Musisz oszukać ustawienia pliku stronicowania i wtedy go przenieść. Do tego można mu ustawić sztywną wielkość

2 godziny temu, woydam napisał:

Kolejny duży folder to w User AppData i w nim folder Roaming. Po jego otwarciu widać, że są to foldery programów zainstalowanych.

 

No widzisz dlatego myślę że te 50 GB to trochę za mało

woydam
komentarz
komentarz
2 godziny temu, Gawel napisał:
 

Nie jestem pewien czy dasz radę go przenieść na inna partycję. Na inny dysk tak, ale czy na partycję ? Możesz spróbować. Musisz oszukać ustawienia pliku stronicowania i wtedy go przenieść. Do tego można mu ustawić sztywną wielkość

 

No widzisz dlatego myślę że te 50 GB to trochę za mało

To może lepiej dołożę 10GB do tego systemowego. Zrobię to  z poziomu systemu (właściwości dysków) czy jakiś program do partycjonowania potrzeba?

Gawel
komentarz
komentarz

Też bym tak zrobił, zobacz z poziomu systemu czy pozwoli. Do tego proponuje przenieś pliki użytkownika na inna partycję, pobrane, pulpit, zdjęcia, muzyka, dokumenty

woydam
komentarz
komentarz (edytowane)
18 godzin temu, Gawel napisał:
 

Nie jestem pewien czy dasz radę go przenieść na inna partycję. Na inny dysk tak, ale czy na partycję ? Możesz spróbować. Musisz oszukać ustawienia pliku stronicowania i wtedy go przenieść. Do tego można mu ustawić sztywną wielkość

 

No widzisz dlatego myślę że te 50 GB to trochę za mało

Udało mi się zmienić ścieżkę dostępu do dokumentów i pobranych i przeniosło je na inną partycję. Zastanawiam się jak przenieść jeszcze Pulpit??? (czasem wrzucam spore pliki na pulpit, żeby było pod ręką)

A co do dołożenia GB w "Zarządzaniu dyskami" klikając na partycję systemową, mogę tylko zmniejszyć wolumin.

Czy dobrze myślę, żeby kliknąć na partycję z dokumentami itp i tam w niej zmniejszyć wolumin o 1000MB i wtedy o tą wartość powiększy się partycja C, systemowa?? :)

Edytowane przez woydam
woydam
komentarz
komentarz
22 godziny temu, Gawel napisał:

Folder pulpit jest tam gdzie obrazy, muzyka. Do zwiększenia partycji użyj tego programu https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html 

 

Co do zwiększenia objętości dysku to nie chciałbym coś spieprzyć, mógłbyś pomóc. Chcę zwiększyć o 10GB dysk C w tym programie.

part_crop.jpg

Gawel
komentarz
komentarz

Myślę że najpierw powinieneś uzyskać wolne miejsce z partycji D bo teraz nie masz jak rozszerzyć. Na dole masz ? i jest tam tutorial jak to zrobić. Dawno nie bawiłem się i już nie pamiętam. Jeszcze jedno przy zabawach na partycjach warto zrobić sobie kopię

woydam
komentarz
komentarz

Dzisiaj na dzień dziecka taka niespodzianka (patrząc na dysk systemowy zostało 5gb wolnej pamięci), że co?? Thunderbird zabrał 23gb ?? :)

 

screen5_crop.jpg

I jeszcze jeden problem. W zarządzaniu dyskami zmniejszyłem partycję Q i pomniejszyło dysk a 11 GB nieprzydzielone, jak to cofnąć?

 

scren6_crop.jpg

Czy wystarczy to nieprzydzielone miejsce usunąć??

Myślałem po prostu, że odejmę w Q to przybędzie mi w C (systemowej)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.