x-kom hosting

Dostęp do strony internetowej od osoby zarządzającej

Marek6
utworzono
utworzono

Witam

Na wstępie zaznaczę że jestem jeszcze laikiem w sprawach o których piszę więc proszę o wyrozumiałość

Pracuję od roku w rodzinnej firmie transportowej należącej do mojego ojca. Firma posiada stronę internetową którą zarządza nam od dawna pewna osoba i mam tutaj kilka pytań może brzmiących głupio dla osób obeznanych z tematem ale na tych sprawach póki co mało się znam i chciałbym dostać obiektywną pomoc a z kilku względów nie chcę na razie o tym pisać z tą osobą co nam zarządza stroną internetową

1. Chciałbym się dowiedzieć czy jeśli ja (powiedzmy współwłaściciel firmy) bym chciał coś edytować na tej stronie to czy muszę np posiadać zgodę tej osoby co nam zarządza stroną? czy ta osoba co zarządza stroną jest tutaj jakby "bogiem" i ma prawo mi odmówić takiego dostępu do edycji strony (mam tu na myśli drobną edycję typu dodanie zdjęć / zmiana rozkładu jazdy autokarów)? jak to wygląda np. w sensie prawnym? wydaje mi się tak na logikę że musi mi podać na żądanie dostęp do strony bo w końcu strona należy (jak sądzę prawnie) do nas (czyli do firmy, bo założona na zlecenie naszej firmy) i to my mu płacimy. Czy dobrze to rozumuję?

2. No i właśnie jak te przekazanie dostępu do strony (w sensie edycji) ma wyglądać? czy ma mi np. przekazać jakieś hasło czy jakiś klucz? jak to w praktyce wygląda? chciałbym tylko od czasu do czasu jakieś drobne zmiany wprowadzać np wrzucać nowy rozkład jazdy lub zdjęcia itp. bo póki co to zlecam to wszystko tej osobie ale wolałbym to sam robić stąd moje pytanie. Oczywiście mówię tu drobnych zmianach na stronie nie jakiś zaawansowanych. Fakt musiałbym się jeszcze nauczyć edycji strony ale to już osobna sprawa

3. Jak mogę ocenić czy ta osoba której płacę za zarządzanie i pozycjonowanie strony robi to adekwatnie do pieniędzy które jej płacimy. Czy nie płacę jej za dużo ? jak to mogę sprawdzić? płacimy 500 zł na miesiąc i wydaje mi się to dużo jak na małą stronę

-n3veR
komentarz
komentarz (edytowane)

Po pierwsze, strona należy do Ciebie / firmy Twojego ojca, bo ją kupił. Nie możesz jednak usunąć z niej twórcy (autora), bo to nielegalne.

Po drugie, jeżeli osoba tylko stroną zarządza, a nie jest odpowiedzialna technicznie za kod, to poprawki możesz nanieść - o ile wiesz co robisz. Nie wiem też po co płacicie takiej osobie, jak sam chcesz wprowadzać zmiany.

Co do pytania o dostęp - zależy czy macie Panel do logowania czy strona to 'wyłącznie' HTML i CSS. Jak jest Panel, to powinieneś dostać login i hasło do konta, a jak nie ma, to login i hasło do np. FTP. Ja swoim klientom daje login i hasło do konta w systemie, ale nigdy z prawami administratora ;)

Odnośnie pytania o pieniądze. 500 PLN na FV to jest nic ;)

Edytowane przez -n3veR
Marek6
komentarz
komentarz

Dziękuję za odpowiedż

 

ogólnie to osoba zarządzająca stroną jest także twórcą tej naszej strony (przed chwilką się dowiedziałem) także pozycjonuje naszą stronę (tak przynajmniej twierdzi) i za to m.i płacimy. Tłumaczył mi kiedyś że umieszcza linki do naszej strony na innych stronach .  

 

Czy mógłbyś sprawdzić jeśli da się czy strona

- jest w miarę dobrze wypozycjonowana jak na kwotę którą płacimy (500 zł/miesiąc)

- jaki tu jest panel logowania HTML i CSS czy FTP

- czy ten co zarządza stroną płaci z tytułu np utrzymania strony jakieś stałe opłaty

 

i najważniejsze:  czy jeśli bym zrezygnował z jego usług to czy jest to równoznaczne z zamknięciem strony lub z zablokowaniem nam dostępu do strony?. Mówiąc kolokwialnie czy jesteśmy już "związani" z nim i nie możemy tu nic zrobić żeby bez konsekwencji zrezygnować z jego usług przy równoczesnym dostępem przez nas (z możliwością edycji strony przez nas) do naszej strony internetowej stworzonej przez niego

 

 

Moja mała wiedza na temat naszej strony  wynika z tego że wcześniej na moim stanowisku pracowała inna osoba która odeszła z firmy (w trudnej atmosferze) a ja dopiero od nie dawna więc nie do końca wiem na czym "stoimy" a jest mi trochę nie na ręke się tej osoby pytać osoby co stworzyła nam stronę i nią zarządza.

Marek6
komentarz
komentarz (edytowane)

dziękuję za tą analizę

 

czy ta zmiana hostingu i/lub domeny wiąże się ze zmianą nazwy strony i jakby rozpoczęciem strony "od zera" ?

 

i jeszcze jedno pytanie ile tak orientacyjnie kosztuje (rocznie jak rozumiem) utrzymanie hostingu i domeny?

Edytowane przez Marek6
-n3veR
komentarz
komentarz

Nie, nie wiąże się. Jeżeli nie dostajecie FV, to na 100% hosting + domena jest na jego dane.

  • Domena (Home.pl), to 123 PLN brutto / rok
  • Hosting (Kei.pl), to 246 PLN brutto / rok - przy najtańszej opcji.

Czyli płacicie minimum 369 PLN brutto na rok. I to bez dodatków typu SSL - dzisiaj to must have. Nie wiem czy czasem nie płaci się także za filtr antyspamowy dla skrzynek mailowych.

A przy tej konfiguracji (co podałem wyżej), to rocznie wydalibyście brutto: 79 PLN za hosting  + 55.34 PLN za domenę, czyli w sumie 134.34 PLN. I macie znaczne lepsze warunki.

Marek6
komentarz
komentarz

z tego co patrzę na stronie domeny.pl/whois.html to widzę że jednak chyba na nas zarejestrowana jest strona , nie wiem jak z hostingiem

 

 

fakturę nam wystawia od nie dawna (wcześniej bez faktury było) , co 3 miesiące płacimy 1 500 zł brutto (500 zł na miesiąc wychodzi)

 

no nic pogadam jeszcze z nim i pomyślę na tym co napisałeś

 

dziękuję za pomoc

Anawa
komentarz
komentarz

Przede wszystkim dowiedz się, czy jest umowa, na podstawie której ta osoba zarządza stroną. Jeżeli chodzi o pozycjonowanie to na pewno powinno być ustalone, na jakie słowa kluczowe chcecie się wysoko pojawiać w wyszukiwarce. Wydaje mi się, że powinniście co miesiąc otrzymywać raport odnośnie podjętych działań pozycjonujących, jak również raport dot. pozycji w wyszukiwarce.

Dnia 21.05.2020 o 11:06, Marek6 napisał:

Czy nie płacę jej za dużo ? jak to mogę sprawdzić?

Wszystko zależy od tego, jakie zadania ma do wykonania i jakie są tego efekty. Dobrze, że zaczynasz się tym interesować.

 

Zgadzam się z @-n3veR, że warto podpiąć Google Analytics, żeby mieć wiedzę na temat oglądalności strony.

 

Co do pozostałych pytań to musiałbyś pogadać z tą osobą albo z ojcem i uzyskać więcej informacji na temat tej współpracy.

Marek6
komentarz
komentarz (edytowane)

umowy nie było raczej ale jeszcze porozmawiam z tą osobą

 

dziękuje za pomoc

 

Mam jeszcze taką prośbę czy można jakoś usunąć albo zakryć link do naszej strony internetowej tutaj którą podawałem w drugim poście? 

Edytowane przez Marek6
Anawa
komentarz
komentarz

Tak, usunąłem link do strony.

gavron7
komentarz
komentarz
umowy nie było raczej ale jeszcze porozmawiam z tą osobą
 
dziękuje za pomoc
 
Mam jeszcze taką prośbę czy można jakoś usunąć albo zakryć link do naszej strony internetowej tutaj którą podawałem w drugim poście? 
Nie wiem czemu chcesz usunąć skoro właśnie na tym polega pozycjonowanie ;) im więcej stron ma link do Twojej tym dla Ciebie lepiej

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.