x-kom hosting

Jakie chłodzenie?

ProPict
utworzono
utworzono

Zastanawiam się nad zakupem chłodzenia do mojego kochanego PC'ta. Otóż mam na to ok.200zł +/- 50zł. Na pewno muszę kupić coś z myślą o płycie głównej gdyż ta zachowuje się jakby była grzejnikiem. Myślałem żeby jeszcze kupić dodatkowy mały wentylator 80mm który skierowałbym w stronę grafiki bo ta również do najchłodniejszych nie należy, bądź duży wiatrak 120mm na przód obudowy. Chodzi o to aby wszystko było w miarę tanie i nie za duże ponieważ w sklepie nie było obudowy którą mam w podpisie musiałem kupić zwykłego cooler mastera 331 black.

Dołączam zdjęcie na której widać typową temperaturę mojego komputerka w czasie użytkowania. Sami powiedzcie co powinienem schłodzić jako pierwsze.

beztytuuqt2.jpg

PS. W przyszłości mam w planach OC więc już teraz można by kupić wentyle dostosowane do tego...

WolfiK
komentarz
komentarz

Proponuję Ci na początek schłodzić płytę główną... Zestaw odpowiedniego sprzętu do tego masz w ,,polecane chłodzenia'' w dziale ,,Tuning". Od siebie proponuję ten wentylek:

http://allegro.pl/item355629302_akasa_ak_2...set_cooler.html

Raczej na pewno nie wziąłbym pasywnego radiatorka. Możesz jeszcze dokupić wentyl 120 mm i założyć go na przedzie obudowy np.

http://allegro.pl/item355282037_fander_fx1...ja_obrotow.html

Nie polecam np. wstawiania wentylatorków byle gdzie bo to może zakłócić cyrkulację powietrza i podwyższyć temperatury, zamiast obniżyć.

Sonido
komentarz
komentarz

Nic dziwnego, że takie tempy, bo nawet wentyl na procku wieje tylko 900RPM, a lepiej by było jakbyś dał min. 1200 (choć zależy jeszcze od jego wielkości), na grafice niecałe 500 to też mało. Zwiększy na 70% to napewno tempa spadnie. SpeedFan i jedziesz ;) na początek wystarczy. Pozatym kup jakieś ciche wentyle, np. proponowany przez Wolfik'a Fander, Scythe Kamakaze, a z tańszych Arctic Cooling 12.

ProPict
komentarz
komentarz

SpeedFan niestety jakoś nic a nic mi nie pomaga. Nie wiem dlaczego nie mogę tam podwyższyć obrotów. Wpisuje 110% a tutaj wraca zaraz do 100% i tak cały czas :/

Co do wentylatorków to zaraz zamówię sobie. Mam nadzieję że do wtorku będą (kurier oczywiście).

Sonido
komentarz
komentarz

W takim razie odpal RivaTuner i wyreguluj nim obroty karty graficznej.

ProPict
komentarz
komentarz

Ok, wybrałem już na komputroniku co chcę kupić jednak wciąż zostaje mi sporo kaski. Może jakieś dodatkowe chłodzenie?

1. Fander 120 mm czarny -> 39.00

2. Akasa 40 mm Chipset Cooler Blue Led -> 18.00

To mam w koszyku na chwilę obecną. Fander powędruje na front budy. Wciąż pozostaje boczna ściana na której nie ma żadnego wentyla :)

ProPict
komentarz
komentarz

Niestety, mam zwykłą ścianę a w niej 3 miejsca na wentyle 80mm. Opłaca się coś wstawiać czy raczej nie? Zależy mi na tym aby jeszcze coś kupić bo i tak nie ja płacę, więc nie robi mi różnicy czy zaoszczędzę te 50zł czy też je wydam. Początkowo miałem kupić chłodzenie za pare miechów, aczkolwiek skoro muszę już teraz to wolę kupić nieco więcej i mieć puki co kłopot z głowy. Tak więc co jeszcze? :)

Ściągam najnowsze stery do GF8800GTS, a potem wezmę się za regulację jak coś :)

PS. A może jakiś inny wentylator 120mm o wydajności podobnej do tej Fandera, aczkolwiek aby posiadał jakieś fajne diody? Ponieważ chciałbym jakoś upiększyć tą budę a że z przodu jest siatka to świecący wentyl fajnie by wyglądał po ciemku.

Sonido
komentarz
komentarz

No to ten scythe, który Ci podałem. Ma regulator obrotów, jest cichy i ma spora wydajność.

mis456
komentarz
komentarz
PS. A może jakiś inny wentylator 120mm o wydajności podobnej do tej Fandera, aczkolwiek aby posiadał jakieś fajne diody? Ponieważ chciałbym jakoś upiększyć tą budę a że z przodu jest siatka to świecący wentyl fajnie by wyglądał po ciemku.

Albo Xthermal 120mm też bdb i wydajny

ProPict
komentarz
komentarz

Wentylatorki już zamówione i powinny być jutro [bądź w najgorszym wypadku (znając DHL) będzie pojutrze]. Sprawa temperatury wygląda już o wiele lepiej. Podkręciłem wentyl na karcie (na 85%) dzięki czemu temperaturka jest na chwilę obecną doskonała. Aczkolwiek martwi mnie procesor. Jakim programem mogę zwiększyć obroty jego wentyla? Ponieważ teraz to 900-1000 na min. Dość kiepsko...

beztytuukg1.jpg

mis456
komentarz
komentarz
gramem mogę zwiększyć obroty jego wentyla? Ponieważ teraz to 900-1000 na min. Dość kiepsko...

Speedfan albo przez BIOS

Gość
komentarz
komentarz
Albo Xthermal 120mm też bdb i wydajny

Wydajny to on na pewno nie jest, cichy i owszem, ale w wydajności to taki średniak.

ProPict
komentarz
komentarz

Speedfan'em próbowałem i niestety nic nie daje. W BIOSie szukałem ale coś nie mogłem znaleźć. Mógłbyś mi nieco dokładniej opisać co powinienem tam zmienić i na ile aby komp był w normie itd. ?

Z góry thx

Sonido
komentarz
komentarz

ProPict, jeśli chcesz to poszukam u siebie, bo mam taką samą płytę i powiem Ci dokładnie gdzie to znaleźć.

ProPict
komentarz
komentarz

SebaSonido, byłbym naprawdę wdzięczny! :D Chodzi tylko o ten nieszczęsny procesor, ponieważ jak widać reszta jest raczej w normie.

Sonido
komentarz
komentarz

Spoko, jeszcze pare rzeczy na kompie musze zrobic i pozniej napisze co i jak.

ProPict
komentarz
komentarz

Ok w takim razie czekam.

Nie będę zaśmiecał forum tworząc niepotrzebne tematy, dlatego też pytanie zadam już teraz. Czy Wasze GF 8800GTS Gigabyta 512mb również są takie głośne po podkręcacie wiatrak? Mój doprowadza mnie do szału. Czy w granicach 200zł kupię jakieś dobre, pasujące do tej karty chłodzenie? Ważne aby było wydaje oraz CICHE! :D

Sonido
komentarz
komentarz

A więc tak:

PC Health Status/ CPU Smart Fan Control (Enable)

/ CPU Smart Fan Mode (ustaw PWM, wtedy płyta sama Ci dobierze prędkość zależnie od obciążenia i temperatury)

Ja mam ustawione Enable i Auto, ale u mnie nie ma to wogóle znaczenia, bo prędkością coolera na procku zteruje za pomocą kontrolera i przeważnie chodzi na minimum (1200RPM).

Zakładam, że masz tego Gigabyte'a nie z chłodzeniem od Zalman'a więc proponuję: http://allegro.pl/item358091759__zalman_vf...dz_vf_1000.html

ewentualnie

http://allegro.pl/item359755156_thermalrig...870_gw_fv_.html (wraz z chłodzeniem nie ma chyba wentylatora, więc aby dodatkowo zbić temperaturę możesz dokupić do tego jeszcze jakiś cichy wentylator 92mm, np. http://allegro.pl/item359755156_thermalrig...870_gw_fv_.html (jeśli masz budę z plexi) albo http://allegro.pl/item359346684__noisebloc...m_9cm_17db.html

Gość
komentarz
komentarz
Czy w granicach 200zł kupię jakieś dobre, pasujące do tej karty chłodzenie? Ważne aby było wydaje oraz CICHE!

Proponuję AC Accelero S1 + wentylator 120mm (jakiś cichy i wydajny, np. Fander).

ProPict
komentarz
komentarz

Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc pytam tutaj. Chciałem podłączyć dodatkowe wentylatory, jednak zabrakło mi wolnych "wejść". Przeszukałem całą płytke i znalazłem tylko 2 :/ z czego oba są już zajęte. Zastanawiałem się jak to zrobić i miałem początkowo zamiar połączyć kable z zasilacza z kablami od wentylatora jednak wtedy zostaje ten czerwony który jak zauważyłem odpowiada za regulację itp. Może jakieś rady?

Kosmoj
komentarz
komentarz

Jak masz wentylator na 3pin, to podlaczasz czarny z czarnym (od 3 pin do molexa) oraz czerowny z czerwonym (masz 5V) albo zolty z zoltym (masz 12 v)

ProPict
komentarz
komentarz

Rozumiem że jeśli podłącze żółty z żółtym (12 v) wentyl będzie miał max szybkość, tak?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.