x-kom hosting

"Tradycyjne" chłodzenie VS chłodzenie wodne (AiO)

VideoPiksel
utworzono
utworzono

Witam, posiadam następujący zestaw komputerowy (co prawda w naprawie ale konfiguracji CPU + Mobo nie zamierzam zmieniać)

 

Intel i9 7900X

AsRock X299 Extreme 4

Chłodzenie Cooler Master Liquid 240

Obudowa Cooler Master H500P

 

Przymierzam się do skalpu procesora oraz wymiany chłodzenia. 

 

Trapią mnie pytania czy lepiej zainwestować w dobre, tradycyjne chłodzenie np. SilentiumPC Fortis 3, a być może nie oszczędzać i zakupić coś z duetu:  be quiet! Dark Rock Pro 4, Noctua NH-D15 oraz dodać na szczyt obudowy 2 wentylatory, które będą wdmuchiwać chłodne powietrze. Czy wybrać jednak chłodzenie wodne jak np. SilentiumPC Navis RGB 240? 

 

Na kulturze pracy czy też ciszy aż tak mi nie zależy. Zależy mi na "chłodnym" procesorze i ewentualnej pomocy w schładzaniu sekcji zasilania płyty głównej. Od oglądania i czytania testów już mam mętlik. Miał ktoś podobne rozważania albo testował takie 2 opcje? 

 

Wszystkiego dobrego w 202!0 :)

 

Sławomir
komentarz
komentarz

Wentylatory na gorze obudowy powinny wyciągać powietrze,

jak ustawisz je żeby wdmuchały będziesz mieć piekarnik z termoobiegiem

 

natomiast co do chodzenia procesora to bym postawił na powietrze

i celował w coś typu:

dark rock 4 pro,

grandis 2, który za trochę ponad polowe ceny bq, oferuje zbliżoną wydajność.

lub coś topowego w cenie jak i wydajności czyli noctua nh-d15

znajdzie się jeszcze parę innych chłodzeń powietrzem, ale one wszystkie stoją na poziomie tego BQ.

 

Co do chłodzenia wodnego, to zależy do czego używasz tego zestawu?

bo jak procesor ma chodzić na 80-100% po parę ładnych godzin, to nie pchał bym się w aio 240 bo się szybko ugotuje.

 

 

VideoPiksel
komentarz
komentarz

Cześć, dzięki za podpowiedź. Byłem wręcz przekonany, że na górze obudowy wentylatory lepiej by pomagały gdyby tłoczyły powietrze. Myślałem, że przód i góra pompuje powietrze, a tylny wentylator odprowadza całość z wnętrza.

 

Spojrzałem na Grandisa 2 ale on nie jest kompatybilny z socketem 2066. 

 

Co do użytkowania to jest to edycja wideo. Obciążenie 80-100% to jakieś 5% mojej pracy. Reszta to peak do 50/60% max, najczęściej oscyluje to w granicy 30-40% mocy CPU.

 

Uważasz, że różnica pomiędzy Fortisem 3, a Dark Rock 4 PRO będzie warta dopłaty 200 złotych?

Sławomir
komentarz
komentarz

Co do grandisa 2, to na jednej stronie podają ze pasuje do podstawki 2066, a na innej nie, najlepiej napisać do sklepu albo osobiście się zapytać.

 

Na stronie producenta podają że pasuje:

 

https://www.silentiumpc.com/pl/product/grandis-2-xe1436/

 

pozdrawiam.

fifrak
komentarz
komentarz

Jeśli tylko Ci się mieści weź be quiet, dodatkowo dołóż te wentylatory na wydmuchiwanie powietrza i powinieneś mieć spokój.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.