x-kom hosting

Pytanie o potencjalny upgrade

Bee Jay
utworzono
utworzono

Witam, ostatnimi czasy rozważałem mniejszy lub większy upgarde mojego komputera (nie ukrywam, że inspiracją było ujawnienie rekomendowanych specyfikacji dla nowego Red Deada :D).

Obecnie posiadam:

MSI B85-G43

i5-4590

Gigabyte G1 Gaming GTX 970

Crucial Ballistix 4x4gb 1600 Mhz

Generalnie myślałem o ulepszeniu procesora, gdyż z tego co czytałem to bottleneckuje on 970'tkę. Z tego co wyczytałem, najmocniejszą opcją dla gniazda 1150 jest i7-4790K. Mimo wszystko zależałoby mi na pozostaniu przy tym gnieździe, coby uniknąć potrzeby kupowania nowej płyty, RAMu itd. Nowych części generalnie szukam na rynku wtórnym, jako iż nigdy do tej pory nie miałem problemów z używaną technologią.

 

Jeśli chodzi o podkręcanie, mam to w planach i znalazłem sporo sprzecznych informacji, jeśli chodzi o OC na tej płycie głównej. Z tego co rozumiem, to możliwości OC zależą od wersji BIOSu, a aby móc faktycznie w zauważalnym stopniu coś podkręcić na tej płycie, wymagana jest jego starsza wersja.

 

A zatem pytanie brzmi, czy taki upgrade ma sens? Czy istnieją lepsze opcje? Jeśli chodzi o większy upgrade, to problem leży w tym, iż najprawdopodobniej za rok wylecę na studia, a zatem nie jest w ogóle pewne, czy będę w stanie używać tego komputera, a więc wolałbym uniknąć wydawania tysięcy na upgrade tylko po to, aby później zostawić komputer w domu, by ten zbierał kurz.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Zakup 4790K nie ma sensu, chora cena tego CPU - 800zł za używkę, poza tym taniej dostaniesz nowego i5 9400F z lepszą wydajnością czy nawet Ryzena 2600 gdzie masz dodatkowe wątki i opcję delikatnego OC.

4590 na allegro stoi ~250zł, płyta 200zł, RAM 4x4GB 200zł.

Summa summarum daje nam to 650, może 700zł. 1500zł uwzględniając zakup 4790K.

Za tyle masz Ryzen 2600 na B450 Gaming X z 16GB RAM DDR4 30000MHZ 15CL i jeszcze zostanie ~200zł na SSD 480GB. Tu masz 3 lata gwarancji i nowe podzespoły, do tego platformę gdzie możesz wymienić CPU na wydajniejszy, kupując tego 4790K nie zyskujesz na wydajności względem tego Ryzena, a idziesz w nieopłacalne starocie.

 

 

Bee Jay
komentarz
komentarz
Godzinę temu, UnnamedPlayer napisał:

4590 na allegro stoi ~250zł, płyta 200zł, RAM 4x4GB 200zł.

Summa summarum daje nam to 650, może 700zł. 1500zł uwzględniając zakup 4790K.

Nie rozumiem do końca co masz przez to na myśli. W jaki sposób to miałoby dać 1500 zł, skoro jedyne co należałoby zakupić to i7? 

 

Ale generalnie rozumiem o co Ci chodzi. Masz rację z Ryzenem i nowymi częściami. Szczerze mówiąc nie brałem tego za bardzo nawet pod uwagę, chcąc wydać najmniej jak się da. Z tego co widzę, to kupując używki (z gwarancją) można złożyć taki zestaw o jakim mówisz za około 1000 zł, czyli jest dopłata względem i7, jednak spory skok w wydajności.

 

A co sądzisz o karcie graficznej? Chodzi mi o to, że nie jestem pewien czy 970 będzie nadążała z takim procesorem.

Przy okazji, dochodzę do wniosku, że z ewentualnymi zakupami i tak zaczekam do listopada, coby zobaczyć czy jest w ogóle sens kupować nowy sprzęt, a nuż obecny sprzęt sobie poradzi i z Red Deadem.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
15 godzin temu, Bee Jay napisał:

Nie rozumiem do końca co masz przez to na myśli. W jaki sposób to miałoby dać 1500 zł, skoro jedyne co należałoby zakupić to i7? 

Za sprzedaż starego CPU z MOBO i RAM weźmiesz 700zł, licząc 800zł na upgrade w postaci 4790K  co razem daje 1500zł na nową bardziej przyszłościową platformę.

GTX 970 pod nowe gry już też nie bardzo, ale tutaj to kolejne 1500zł na nowe GPU.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.