x-kom hosting

Max obroty wentylatorów Dark Rock 4 Pro

dymolulu
utworzono
utworzono

Dzień dobry,

 

mam pytanie dotyczące ustawienia obrotów wentylatorów z pozycji BIOS-u w chłodzeniu CPU. Obecnie używam be quiet! Dark Rock 4 Pro, zainstalowany na płycie ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K4.

W specyfikacji na stronie producenta podane jest, że maksymalna wartość obrotów na minutę wentylatora zewnętrznego wynosi 1500, zaś wentylatora wewnętrznego 1200. W programie monitorującym "speccy" wyświetla się wartość 1200, natomiast 1500 nie. Zastanawiam się czy ma to związek z tym, że podłączam oba wentylatory do siebie złączką, a potem do jednego gniazda na płycie głównej przez co program monitorujący nie może odczytać, że jeden z wentylatorów kręci się szybciej? Czy być może jest jakieś ograniczenie i po prostu oba wentylatory pracują na takiej samej wartości (czyli zamiast 1x 1500 i 1x 1200 jest 2x 1200)? Będę wdzięczny za wszelką merytoryczną odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Youki
komentarz
komentarz
4 godziny temu, dymolulu napisał:

jednego gniazda na płycie głównej przez co program monitorujący nie może odczytać, że jeden z wentylatorów kręci się szybciej?

Może tak być.

Podejrzewam, że program odczytuje tylko prędkość jednego wentylatora. 

W BIOS jak jest to odczytywane?

dymolulu
komentarz
komentarz

W BIOS to samo, jest informacja z gniazda "CPU Fan 1" 1200 rpm. Jest możliwe, że zewnętrzny kręci się z prędkością 1500 mimo, że zarówno programy oraz BIOS tego nie pokazują? Czy lepiej rozłączyć oba kable i podłączyć jeden wentylator do CPU Fan, a drugi do jakiegoś innego gniazda?

Youki
komentarz
komentarz

A ogólnie to obecnie przeszkadza Ci hałas generowany przez wentylatory czy tak tylko rozmyślasz w tej kwestii? :)

 

dymolulu
komentarz
komentarz
2 godziny temu, Youki napisał:

A ogólnie to obecnie przeszkadza Ci hałas generowany przez wentylatory czy tak tylko rozmyślasz w tej kwestii? :)

 

Panie, hałasu żadnego nie ma. Ja tylko się obawiam, że jeden z wentylatorów może nie działać na maksymalnych obrotach. Chciałbym, żeby ten zewnętrzny obracał się 1500 rpm. Choć w sumie może tak być tylko nie mam jak tego zmonitorować. Bo skoro be quiet! dorzuca do zestawu tę złączkę to chyba nie po to, żeby ograniczyć pracę zewnętrznego wiatraka? Więc zakładam, że skoro ustawiam w BIOS-ie, że CPU Fan ma pracować maxa to jeden pracuje z prędkością 1500, a drugi 1200. 

Youki
komentarz
komentarz

Dorzuca, żeby móc podłączyć do płyty. :)

 

  • 3 lata później...
radoslawsmarzewski
komentarz
komentarz

Dzień dobry. U mnie pokazuje że szybkość wentylatorów 1300 -1400, ale patrząc z przodu ten w środku wogole się nie kreci ,delikatnie się obraca od podmuchu tego na zewnątrz tak uważam. I mam podłączone też 2 wentylatory za pomocą przejścia pod 1 złącze i myślę podobnie jak w temacie

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.