x-kom hosting

Bledne wyliczenia excel vs kalkulator

AliGi
utworzono
utworzono

Hej. Mam problem z pewnymi wyliczeniami. Mianowicie dzielac 0,25/1,62 wychodzi w excelu= 0,153915115986171 a w kalkulatorze= 0,154320987654321 . Robiac to na % wychodzi 15,39% i 15,43%. Liczac sobie na kalkulatorze i zapisujac  wyniki na kartce, roznia sie o kilka % z tymi w excelu. Skad taka roznica? Da sie cos z tym zrobic? Dzieki

 

 

 

Gawel
komentarz
komentarz

Zaznacz komórkę, potem PPM formatuj komórki. Wybierz liczbowe, zmień miejsca dziesiętne na 15 i wtedy sprawdź wynik

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Wyliczenia powinny być takie same nawet bez formatowania. Poprawny wynik to ten z kalkulatora więc pewnie coś z Excelem masz nie tak.

Ostatnim razem jak wykryto podobny błąd w procesorze Pentium w roku 1994 to akcje Intela spadły o 5% w ciągu 2 tygodni. Intel musiał wymienić wadliwe procesory co kosztowało 475 mln dolarów. Taka ciekawostka sprzed 25 lat

https://www.computerworld.pl/news/Pentium-z-bledem-nadal-w-sprzedazy,302697.html

 

AliGi
komentarz
komentarz (edytowane)
16 godzin temu, Gawel napisał:

Zaznacz komórkę, potem PPM formatuj komórki. Wybierz liczbowe, zmień miejsca dziesiętne na 15 i wtedy sprawdź wynik

To nic nie daje. Miałem tak skoro podałem liczbe do 15 miejsca po przecinku. Ta zmiana co napisales zmienia tylko liczbe cyfr wyswietlanych. 

Najgorsze jest ze mnozac 14 097 010 000x 0,28 na kalkulatorze to 3 947 162 800 a w excelu 3 966 026 587, 54. Wiec jest wiecej o 20 mln, a problem w tym ze sa to wyliczenia pieniezne i musza sie zgadzac. 

 

Jezeli mnoze przez siebie 2 komorki i wynik jest = x. To jesli te 0,28 zaokragle do 1 miejsca i wyniesie 0,3 to x i tak sie nie zmienia w excelu. Wiec automatycznie bierze pod uwage dalsze liczby po przecinku, a nie tylko ta widoczna.

 

Ok wiem w czym problem.

Liczby 1,62 i 0,28 sa wynikami dzialan mtemtycznych w excelu. Mimo ze wlasnie ja widze 1,62 dla excela to jest np 1,62265985565112 i dlatego wychodza inne wyniki  niz w kalkulatorze. Bo przeciez w kalkulatorze wpisywalem tylko 1,62. Jak ustawic zeby excel bral pod uwage tylko te wyswietlane liczby a nie caly ciag?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Możesz użyć funkcji zaokrąglania

https://support.office.com/pl-pl/article/zaokrąglanie-liczby-f82b440b-689d-4221-b21e-38da99d33435

 

Powinno to tak wyglądać aby zaokrąglić komórkę A3 do 2 miejsc po przecinku

=ZAOKR(A3;2)
https://www.poradykomputerowe.pl/excel/zaokraglanie-wartosci-w-excelu.html?cid=K000OG

 

Jezeli masz angielskiego Excela to komenda będzie ROUND

AliGi
komentarz
komentarz

Ogólnie ta opcja działa wynik wyświetlił się poprawny, ale mam taki problem, że chciałbym aby ta funkcja była w komorce gdzie jest juz funkcja suma, zeby odrazu ta liczbe zaokraglalo. Mam wpisane takie polecenie   =SUMA(G35:G37)/3&ZAOKR(G38;2)  tylko , ze wywala blad. Jest to komorka gdzie wyliczam srednia, dodaje 3 komorki, ktore sa dzielone przez 3 i chcialbym zeby odrazu w tej komorce zaokraglalo. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.