x-kom hosting

Komputer działa ale nie daje obrazu

Finciakk
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam mam problem z złożonym komputerem

Specyfikacje

Płyta główna Asus P8H61-M LE

Zasilacz Chieftec GPS 400-AA 400W

Ram GoodRam 1x4gb DDR3 1333 z radiatorem 

Dysk WD BLUE 500GB

Brak karty graficznej

 

I problem jest taki że gdy uruchamiam komputer to wszystko działa, dioda na płycie się swieci, diody na obudowie też się świecą, wszystkie wentylatory pracują ale na ekranie nie pojawia się nic tylko czarny ekran 

 

Monitor jest na 100% sprawny sprawdzałem go przy laptopie rozszerzając ekran 

 

Próbowałem wyjmować baterie płyty głównej żeby zresetować bios, zworek CMOS nie mogłem znaleźć chyba ta płyta takich nie ma, przekładałem ram miejscami, wkładałem procesor jeszcze raz i nic żadnych efektów. Wszystko jest na pewno dobrze podłączone 

 

Edit: szukałem też w innych tematach co może być przyczyną ale nikt nigdy nie podaje rozwiązania dla potomnych 

Edytowane przez Finciakk

koomputery_pl
komentarz
komentarz

Albo masz w BIOSie przestawione na stałe żeby odpalał obraz z karty graficznej na porcie PCIe albo masz uszkodzoną zintegrowaną kartę graficzną na płycie głównej. Pożycz od kogoś jakąś kartę graficzną i sprawdź, czy pojawi się obraz.

neo10
komentarz
komentarz

jaki masz tam procesor? 

bemol911
komentarz
komentarz

Jaki masz procesor ?

 

1 minutę temu, koomputery_pl napisał:

Albo masz w BIOSie przestawione na stałe żeby odpalał obraz z karty graficznej na porcie PCIe

 

Skoro zresetował BIOS i nie ma dedykowanej karty graficznej to obraz automatycznie będzie z integry.

 

2 minuty temu, koomputery_pl napisał:

albo masz uszkodzoną zintegrowaną kartę graficzną na płycie głównej.

 

Karta jest zintegrowana z procesorem a nie płytą główną. 

koomputery_pl
komentarz
komentarz (edytowane)
3 minuty temu, bemol911 napisał:

Jaki masz procesor ?

 

 

Skoro zresetował BIOS i nie ma dedykowanej karty graficznej to obraz automatycznie będzie z integry.

 

 

Karta jest zintegrowana z procesorem a nie płytą główną. 

 

Różnie bywa z tym obrazem. Spotkałem się z takimi przypadkami, że obraz nie przestawiał się na integrę.

 

Grafika na tej płycie jest na płycie. Dodatkowa może być z procesora. Dowiemy się, jaki to procesor, będziemy wiedzieć więcej :)

Edytowane przez koomputery_pl
bemol911
komentarz
komentarz
5 minut temu, koomputery_pl napisał:

Grafika na tej płycie jest na płycie.

 

Na płycie jest tylko wyjście video a karta jest w procesorze. 

 

6 minut temu, koomputery_pl napisał:

Różnie bywa z tym obrazem. Spotkałem się z takimi przypadkami, że obraz nie przestawiał się na integrę.

 

 

Są takie przypadki ale zazwyczaj jest to spowodowane problemami z płytą lub z BIOSem. 

Finciakk
komentarz
komentarz

Zapomniałem o procesorze, i5 2400 ma zintegrowana kartę graficzną

koomputery_pl
komentarz
komentarz

A racja, ta płyta bierze grafikę z procka, pomyliło mi się z innym podobnym modelem.

bemol911
komentarz
komentarz

Podłączyłeś dodatkowe zasilanie do płyty ? 

 

Sprawdź czy wszystkie piny w sockecie są proste.

 

35 minut temu, Finciakk napisał:

zworek CMOS nie mogłem znaleźć chyba ta płyta takich nie ma

 

 

Zworka jest na dole płyty pomiędzy gniazdem USB a front panelem. Jest podpisana jako CLRTC. 

Finciakk
komentarz
komentarz (edytowane)
Godzinę temu, bemol911 napisał:

Podłączyłeś dodatkowe zasilanie do płyty ? 

 

Sprawdź czy wszystkie piny w sockecie są proste.

 

 

 

Zworka jest na dole płyty pomiędzy gniazdem USB a front panelem. Jest podpisana jako CLRTC. 

Będę za 20 minut to wszystko sprawdzę ale z tego co pamiętam to piny są proste 

 

 

 

Zrobiłem tak i komputer nie włącza się teraz wcale, dioda świeci na płycie głównej, naciskam włącznik i wiatrak drga ma 1mm po czym staje i nic się nie dzieje 

Oczywiście kabel zasilania był wciągnięty gdy to robiłem 

Edytowane przez Finciakk
zee84
komentarz
komentarz

Cześć ! Ale jak to ? Po podłączeniu zasilania pomocniczego/dodatkowego komp nie wstaje ? Kupiłeś sprzęt używany ?  tak? Ja też nie miałem obrazu i wiatraki się kręciły gdy procesor źle przylegał do socketu płyty głownej[tylko mój socket był luźny bo go zmodyfikowałem pod xeona]. Zdemontuj procesor sprawdź czy któryś z pinów się nie wykrzywił jak Ci radził dobry czlowiek wcześniej, zobacz czy też nie dostał się tam jakiś paproch[na proca lub socket]. Jednak najpierw musisz sprawić by komp w ogóle zaczął kręcić wiatrakami. Odłącz na razie dysk bo przecież ciągle restetujesz tego kompa a nie wiem co masz na dysku a takie przerywanie jego pracy źle na niego wpływa. Sprawdź wszystko od początku. Odłącz zasilanie główne płyty24pin[to samo z zasilaniem pomocniczym12v], Sprawdź czy wtyczki zasilacza są okej zobacz czy przypadkiem któryś z kabelków się nie wycofał z kostki, podłacz jeszcze raz, wyjmij ostrożnie ram przetrzyj acetonem. reset biosu. Szkoda że mnie tam nie ma ;/ Trudno tak na odległość...

Powodzenia!!

Finciakk
komentarz
komentarz

Jak już pisałem teraz komputer wcale nie działa 

zee84
komentarz
komentarz

Nie poddawaj się tylko sprawdź wszystko od początku. Coś najzwyczajniej spiepzyłeś. Szkoda, że nie odpowiadasz jasno na pytania na takich forach to podstawa.

Ponownie powodzenia.

 

Finciakk
komentarz
komentarz

No więc stało się to tak gdy zresetowalem bios CRLTC czy jakoś tak nie odpalił już komputer

zee84
komentarz
komentarz

czy jakoś tak ? a więc jak to zrobiłeś ?

przestawiłeś zworkę  tak ?

Finciakk
komentarz
komentarz

Napisałem czy jakoś tak bo nie pamiętam jak się nazywały te igły, za chwilę biorę się za sprawdzenie wszystkiego 

zee84
komentarz
komentarz

Chodzi o to że ja Cię nie znam. nie wiem też czy wiesz jak resetować bios.

Znowu nie odpowiadasz na pytania

 

jak ją przstawiłeś ?

 

Finciakk
komentarz
komentarz

No żeby to wytłumaczyć to zrobiłem tak jak w tym poradniku https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1030210/ w punkcie b trzy piny i po tym komputer już nie ruszył 

zee84
komentarz
komentarz

To dobrze, że posługujesz się  takimi solucjami. Masz teraz ustawioną zworkę na 1-2 pin tak ? Podejrzewałem że masz w pozycji 2-3

Finciakk
komentarz
komentarz

Mam tak jak było wcześniej tz. 

1-2 

A i chciałbym dodać że na pewno nic mi nie spadło przy montażu, dotykam kaloryfera za każdym razem i to jest mój 2 raz jak składam komputer, poprzedni komputer działa 

zee84
komentarz
komentarz (edytowane)

heh Ja znajomym złożyłem ~12komputerów. Natomiast od roku 95 miałem swoich  ~kilkanaście. Wszystkie sam składałem.

Musisz mieć dużo cierpliwości i wszystko powoli dokładnie sprawdzać.

 

Edytowane przez zee84
Finciakk
komentarz
komentarz (edytowane)

Właśnie wszystko włożyłem jeszcze raz i nic nie działa, mój kolega zna się na komputerach ale będzie dopiero w następną sobotę i nie mam co już robić, komputer dalej nie startuje, nawet nie kręcą się wentylatory

 

 

Edit A i może źle opisałem, na początku komputer działał tylko nie bylo obrazu a po resecie biosu przez piny clrtc nie odpala się wcale

Edytowane przez Finciakk
Mogeto
komentarz
komentarz

trzeba było skombinować dedykowaną kartę graficzną byle jaką nawet za 20zł i sprawdzić, bo być może masz uszkodzony zintegrowany układ graficzny w procesorze , a na dedykowanej karcie zestaw być może by normalnie działał

teraz po tym Twoim grzebaniu nie wiadomo czy coś nie uwaliłeś

powinieneś rozkręcić go całego i próbować składać dopiero gdy będziesz miał dedykowaną kartę

Finciakk
komentarz
komentarz

To co mam teraz robić gdy komputer wcale nie rusza?

Mogeto
komentarz
komentarz

teraz Twoim celem nie jest uzyskanie obrazu na monitorze, tylko sprawienie żeby do płyty głównej dochodziło napięcie (tak jak wcześniej) więc rób po kolei :

 

1.odłączasz wszystkie części z komputera tak żeby zestaw był rozłożony, płyta główna może zostać w obudowie

2.wyjmujesz baterię z płyty głównej

3.zwrotka CLRTC ma być w pozycji pierwotnej, czyli tak jak na początku

4.rozkręcasz zasilacz, patrzysz czy kondensatory nie są spuchnięte i przy okazji dmuchasz go z kurzu

5.wyciągasz procesor z gniazda, patrzysz czy przypadkiem nie uszkodziłeś wcześniej pinów w gnieździe, po czym wkładasz procesor ponownie (ostrożnie) montujesz chłodzenie i podłączasz wentylator CPU

6. wstawiasz zasilacz, podłączasz zasilanie płyty głównej (24pin) i procesora (4pin) , tylko przypadkiem nie wciskaj przewodu 6pin w miejsce 4pin

7. jeśli masz jakieś dodatkowe wentylatory, to możesz podłączyć

8. nie podpinasz dysku twardego oraz innych napędów optycznych

9. teoretycznie RAM nie musi być podpięty by uruchomić komputer, więc najpierw spróbuj bez ramu a później z nim

10. patrzysz w manualu płyty głównej które piny są odpowiedzialne za POWER SW i do nich podłączasz włącznik z obudowy

11. wkładasz baterię do płyty głównej

12. jeżeli nadal komputera się nie uruchamia, spróbuj włączyć komputer z inną pozycją obudowy (pozioma/pionowa)

13. jeśli się uda i wentylatory się kręcą, to zostawiasz wszystko tak jak jest i czekasz aż będziesz mógł przetestować zestaw z dedykowaną kartą graficzną

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.