x-kom hosting

Przeinstalowanie systemu na SSD

DudasOn
utworzono
utworzono

Witam, pytanie może być nietypowe. Mam prebuilda i wszystko jest na HDD, dlatego chcialem kupic SSDeka. Pytałem się konsutanta przez pocztę czy narusza to jakś gwarancje itp i dostałem opdowiedź, że moj W10 to wersja OA i, że przeinstalowanie UNIEMOŻLIWI ponowną aktywacje licencji (cytat: "Na komputerze nie ma fizycznej blokady, jest zainstalowany system Windows 10 Home Optimus z licencją OA, który aktywuje się na podstawie klucza zapisanego w biosie płyty głównej,  ingerencja w konfigurację może spowodować problemy z aktywacją systemu, zamiana dysku to poważna ingerencja, stąd taki zapis w warunkach gwarancyjnych. Dodatkowo przy instalacji czystego systemu w wersji OEM klucz produktu OA nie zostanie odczytany z biosu, więc aktywacja systemu nie będzie możliwa."). Czy to jest prawdą ? Z góry dzieki za odpowiedź.

Caduceus
komentarz
komentarz

Witam!
Nie słyszałem nigdy wcześniej o Windowsie 10 na licencji OA, ale wiem że na pewno Windows 7 był też sprzedawany między innymi w wersji na takie licencji więc nie zdziwię się jeśli faktycznie jest to prawda, gdzie kupowałeś tego prebuilda? Jeśli to jakiś renomowany sklep typu Komputronik, Xkom czy inne Morele to myślę że nie mieliby powodu był kłamać i wątpię by to robili. No a co do samej licencji OA to faktycznie coś takiego istnieje i działa w taki sposób, że czasem nawet wymiana niektórych podzespołów (zwłaszcza płyty głównej czy dysku, bo są w nich OS, w tym pierwszym BIOS w tym drugim Windows) może wytworzyć niezgodności i Windows odmów posłuszeństwa, bo licencja OA polega na przypisaniu klucza produktu stricte do podzespołów PC.
Pozdrawiam!

DudasOn
komentarz
komentarz

No to jest kupowany w RTV Euro AGD (akurat tak wyszło bo przystępniejszą ofertę z przecena i jeszcze raty 0% miałem, a tak to bym 1200 więcej zabulil w xkomie) i jest od Optimusa (Optimus składa z części takich jak można kupić normalnie samemu nic customowego i sprzedają to na sklepy z elektroniką). A daloby się to zrobić np przez zrobienie na SSD kopii partycji recovery i wtedy reinstala ? 

Caduceus
komentarz
komentarz

Właśnie siedzę na praktykach więc spytałem znajomego po studiach.
Da się w teorii jakimiś programami do recovery to robić, ale jest to bardzo ryzykowne i szansa że się uda jest nieduża, na pewnie nie zrobisz tego jakimś zwykłym darmowym programem.
Generalnie nie polecam - obejście tej licencji jest praktycznie niemożliwe.

DudasOn
komentarz
komentarz

Czyli nowa lecencje do windowsa albo nieaktywowanwgo musiałbym mieć ?

Caduceus
komentarz
komentarz

Jeśli chcesz zmienić jakieś podzespoły komputera to raczej tak, licencja OA polega na tym, że klucz produktu jest przypisany do podzespołów komputera i jeśli coś wymienisz to powita Cię komunikat o tym, że jest jakaś niezgodność podzespołów.

Dark_Moon
komentarz
komentarz
3 godziny temu, DudasOn napisał:

Czyli nowa lecencje do windowsa albo nieaktywowanwgo musiałbym mieć ?

Nie bardzo. Prawdopodobnie możesz sobie kupić SSD i sklonować dysk twardy na SSD. Jeżeli kupisz dysk Samsung to klonowanie będzie trwało kilka minut, bo Samsung ma do tego program. Sam tego używałem to wiem. Po sklonowaniu wyjmujesz dysk twardy i wkładasz SSD. Uruchamiasz komputer i tyle. 99%, że system nie zapyta cię o aktywację a będzie już aktywowany bo był na dysku twardym. Licencja OA to jest to samo co OEM. Kupiłeś komputer z zainstalowanym systemem i licencja jest przypisana do tego komputera ale części można wymieniać. Wymiana dysku nie powoduje żadnych konsekwencji a po za tym jest bezpieczna, bo jak coś nie zadziała to wkładasz stary dysk i znowu wszystko działa. Przy wymianie innych części pomocne będzie konto w Microsoft jest tam opcja zmiany sprzętu. O szczegółach nie napiszę, bo tego nie robiłem ale takie tematy już były na tym forum.

Cytuj

Original Equipment Manufacturer (OEM) Activation jest również znana jako OA.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_install/windows-7-home-premium-what-is-this-oa-in-the/79c56b7c-702b-429b-8282-e594d0427c22

Śmiało kupuj dysk SSD.

W uzupełnieniu napiszę, że sam zmieniałem kilka razy dyski twarde na SSD na komputerach z zainstalowanym już systemem Win 10 (OEM czy OA wg Microsoft jest to to samo) i nic się nie działo. Konsultant, który dał ci odpowiedź (nie wiem czy prawdziwą) napisał ci o instalacji nowego systemu ale my tu teraz mówimy o klonowaniu dysku. Więc wszystko powinno zadziałać, bo system będzie taki jaki był. W każdym bądź razie gdyby po sklonowaniu system zachował by się tak, że potrzebna by była ponowna aktywacja to zawsze pozostaje konto Microsoft. Gdyby tak się stało to byłaby to absolutna nowość ja się jeszcze z czymś takim nie spotkałem no ale ja nie wiem wszystkiego. Całe nieporozumienie wynika z tego, że masz rzadziej używane oznaczenie OA, być może po to aby zmylić klienta.

DudasOn
komentarz
komentarz (edytowane)

@Dark_Moon ale będę mógł mieć też tego talerzowca tylko będę go musiał na jakimś innym pc sformatować ? I jeszcze jedno: znam stronkę z której można kupić W10 pro za 12 dolarów jak się nie myle i działa to wszystko z tego co mi wiadomo i nie ma z tym problemów. Lepiej nazbierać jeszcze trochę, kupić sobie to do SSD oraz tego nowego windowsa i mieć gdzieś te wersje OA ?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Tak będziesz mógł mieć. jak masz "duży" komputer to można później na tym samym komputerze sformatować. Po sklonowaniu wstrzymaj się na 1 lub 2 dni z e formatowaniem i sprawdź jak ci to wszystko działa na SSD.

DudasOn
komentarz
komentarz

@Dark_MoonDzieki wielkie za pomoc. Niestety wykonam to za jakiś czas bo gwarancji nie chce stracić(osoba z supportu powiedziała że straciłbym) więc jak się skończy gwarancja to się pokombinuje. Najwyżej na dezaktywowanym windowsie będę jechał. Miłego życzę 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.