x-kom hosting

IPTABLES

olej3232
utworzono
utworzono

Witam

Dawno mnie tu nie było, ale drugi dzień walczę z konfiguracją i nie mogę sobie poradzić (pewnie jakiś głupi błąd robię)

 

Mam sieć zbudowaną z dwóch serwerów i stacji klienckich.

 

Jeden serwer to router:

WAN 

LAN1

LAN2

 

Drugi serwer to serwer www / samba itp (na potrzeby postu nazwę go serwer WWW)

port LAN połączony z routerem z portem LAN1

klienci do routera łączą się przez LAN2

 

Z zewnątrz sieci nie mam problemu żeby dostać się na serwer WWW forward-ing działa prawidłowo.

Problem pojawia się, kiedy próbuję połączyć się ze stacji klienckiej wykorzystując domenę. Wiem że mógł bym postawić DNS u siebie i odpowiednio skonfigurować domenę, ale chciał bym żeby mi to zadziałało przy użyciu iptables.

Połączenie musiało by wyjść od klienta przez LAN2 do WAN a z tamtą zostać przekierowane na LAN1

 

Zawsze takie konfigurację wykonywałem na routerach / UTM-ach i nie było problemu.

 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Chyba musisz wyznaczyć trasy routingu w routerze. Dodatkowo uzupełnij pliki hosts na wszystkich maszynach. Natomiast IP Tables stosuje się do filtrowania ruchu, czyli przepuścić coś lub zablokować, zwykła zapora ogniowa.

 

Jak chcesz poważnie poćwiczyć routing polecam ściągnąć książkę do kursu CCNA i samemu sobie przestudiować. Laboratoria, sieci z wieloma routerami, przełącznikami, klientami, możesz wirtualizować w programie Packet Tracer.  A jeśli chcesz poćwiczyć z dynamicznym routingiem na linuksie to musisz zainstalować usługę routera, np quagga. Poniżej przykład użycia Packet Tracer.

 

 

olej3232
komentarz
komentarz (edytowane)

Już sobie poradziłem (zapomniałem odpisać). Kwestie routingu nie są mi obce, na codzień przy tym pracuję. Po prostu dawno tego nie robiłem za pomocą IPTABLES. W dobie UTM-ów gdzie tematy załatwia się dwoma kliknięciami człowiek staje się coraz glupszy. 


 

Cytuj

 

Natomiast IP Tables stosuje się do filtrowania ruchu, czyli przepuścić coś lub zablokować, zwykła zapora ogniowa.


 


Częściowo to prawda choć nie do końca się z tym zgodzę.

 

iptables -t nat -A PREROUTING -d x.x.x.x -p tcp --dport 80 -j DNAT --to 10.10.1.2
iptables -A FORWARD -p tcp --dport 80 -d 10.10.1.2 -j ACCEPT
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.0.0/24 -p tcp --dport 80 -d 10.10.1.2 -j MASQUERADE

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.