x-kom hosting

Ile wentylatorów warto zamontować?

dominiknowak
utworzono
utworzono

Obudowa be quiet! Pure Base 600 Window Orange 

Ile w tej obudowie powinno się znajdować wentylatorów, żeby chłodzenie było wydajne?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Jak najwięcej się da albo na ile budżet pozwala. Praca powinna odbywać się z uniesionym panelem górnym aby chłodzenie było lepsze. Modele be quaiet! mają często problemy z chłodzeniem ze względu na wyciszenie. ten nie ma takich problemów w zamian ma inne ale to już drugorzędna sprawa. Np. brak filtra u góry.

  • Dziękuję 1
Nevras
komentarz
komentarz

Na stronie producenta masz instrukcję obsługi (ta sama jest dołączana do obudowy)

https://www.bequiet.com/admin/ImageServer.php?ID=d5162a17833@be-quiet.net&rand=90e0106fdb6a738a5a63dc457814daec&lang=3&force=true&download=true&omitPreview=true

 

W niej znajdziesz od strony 34 (wg numeracji na kartkach) spis pasujących wentylatorów. W zależności czy masz jakieś AiO (chłodzenie cieczą) dobierasz wymiarami, a wolne sloty zapełniasz normalnymi wiatrakami w miarę możliwości.

 

Tutaj masz dobry artykuł o cyrkulacji powietrza w obudowie PC i na co zwrócić uwagę (m.in. jak rozłożyć czy czym się różni w którą stronę zamontujemy wiatrak)

https://www.howtogeek.com/303078/how-to-manage-your-pcs-fans-for-optimal-airflow-and-cooling/

 

Jak już masz be quiet! to zostań przy wiatrakach Pure Wings 2 albo SilentWings3. Najważniejsze, abyś zwrócił uwagę na rozmiar (120mm albo 140mm - w instrukcji masz napisane ile jakich zmieścisz) i CFM, czyli parametr przepływu powietrza. W trzeciej kolejności możesz zwrócić uwagę na wytwarzany hałas w dB.

  • Dziękuję 1
dominiknowak
komentarz
komentarz

@Nevras @Dark_Moon czyli po prostu im więcej tym zawsze lepiej tak? Wiem oczywiście, że może być głośniej ale można zawsze ustawić sobie mniejsze obroty/min poza tym zawsze korzystam ze słuchawek przy pracy z komputera, które posiadają bardzo dobre wygłuszenie.

 

Czyli zostawić te domyślne wentylatory i dokupić do nich:

120mm x4
140mm x3

Tak?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

W wersji oszczednosciowej mozna kupic  tylko jeden do gory. Jak chcesz zapelnic wszystkie miejsca na wentylatory to takie o obrotach maks okolo 1200 wtedy nie beda glosne. Kup np. Jeden do gory i sprawdz temperatury karty graf i procesora. Jak beda dobre to wystarcz te 3 razem. Ja bedzie za cieplo to kupisz wiecej.

  • Dziękuję 1
dominiknowak
komentarz
komentarz

@Dark_Moon jeżeli im więcej tym lepiej to nie muszę zbytnio oszczędzać. Pozostaje jeszcze pytanie ile wentylatorów można podpiąć pod tą płytę główną 'ASRock Z370 EXTREME 4'. Bo nie mogę znaleźć bezpośredniej odpowiedzi.

@Dark_Moon umiałbyś pomóc w ostatnim pytaniu czy lepiej bym założył nowy temat?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Poszukam

Nevras
komentarz
komentarz

@dominiknowak Przede wszystkim poświęć 15min i dobrze przeczytaj artykuł, do którego wysłałem link powyżej. Przeczytasz tam m.in. o air pressure, czyli kiedy mamy odpowiedni przelot powietrza, a kiedy jest go za dużo lub za mało. To też ma znaczenie. Artykuł jest długi, ale tak na prawdę opisuje wszystko co najważniejsze i to nie rozpisując się za dużo - jest w punkt.

 

Wtedy dopiero patrzysz w manual swojej obudowy, liczysz wentylatory, ile z nich będzie wtłaczać powietrze do środka i ile wytłaczać (w zależności od CFM). Większość obecnych obudów ma kostkę łączącą wentylatory, a same wejścia MoBo (w płycie głównej) możesz szybko policzyć w manualu od niej.

 

Akurat chłodzenie to ważna rzecz, nie rób tego "na pałę".

dominiknowak
komentarz
komentarz

@Nevras ale ja się na tym nie znam. Szczególnie jeśli chodzi o przepływ powietrza etc.

Nevras
komentarz
komentarz

Teoretycznie wentylatory na dole i z przodu obudowy powinny być wlotowe (powietrze do środka), a te z tyłu i u góry obudowy wylotowe (powietrze na zewnątrz). Patrzysz jakie wentylatory i ile możesz wrzucić, nie musi być maks. Najważniejsze, ab CFM wentylatorów wlotowych był mniej więcej równy do wyniku wylotowych. Prosta matematyka :)

  • Dobra wypowiedź 1
dominiknowak
komentarz
komentarz

@Nevras dziękuję. Bardzo mi się ta wiadomość przyda. Ale nadal pozostaje jeszcze pytanie ile wentylatorów można podpiąć pod tą płytę główną 'ASRock Z370 EXTREME 4'. 

Nevras
komentarz
komentarz

CPU Fan Connector (CPU_FAN1)
CPU Fan / Waterpump Fan Connector (CPU_OPT/W_PUMP)
Chassis Fan / Waterpump Fan Connector (CHA_FAN3/W_PUMP)
Chassis Fan Connector (CHA_FAN2)
Chassis Fan Connector (CHA_FAN1)

 

Czyli:

Jeden slot pod wiatrak CPU (ten zarezerwuj sobie ściśle pod chłodzenie CPU)

Jeden dodatkowy dla opcjonalnego chłodzenia CPU, ale możesz wrzucić wiatrak z obudowy - kwestia jego wysterowania w systemie

Trzy sloty pod wentylator obudowy

 

Inną opcją są dodatkowe HUB'y, w MediaMarkt pod nazwą "kontroler wentylatorów", coś w rodzaju rozgałęźnika. Niestety, nie korzystałem z nich i nie wiem jak się sprawdzają. Bez rozgałęźnika załóż, że możesz mieć w obudowie 4 wentylatory (nie zapomnij doliczyć tych, które już są z obudową).

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.