x-kom hosting

Jak mam to rozumieć?

pcpl
utworzono
utworzono

Dzień dobry, mam w tej chwili system WIN 10 s. Chcę zmienić go na WIN 10 Home i zanim zacznę używać chcę zrobić kopię systemu. Zastanawia mnie jednak jeden szczegół. Myślałem nad tym czy wykonać kopie systemu. W jednym z ustawień zobaczyłem coś co nie wiem jak rozumieć.

 

Po wejściu w ustawienia sytemu Windows (WIN 10 s) - Aktualizacja i zabezpieczenia - kopia zapasowa pojawia się plansza a na niej

1. Kopia zapasowa z historii plików

   dodaj dysk

   więcej opcji

 

Tu wszystko rozumiem

 

2. Szukasz starszej kopii zapasowej? Jeśli masz kopię zapasową utworzoną przy użyciu narzędzia kopia zapasowa i narzędzia KOPIA ZAPASOWA i przywracanie systemu WIN 7 będzie ona działać w systemie WIN 10.

Przejdź do obszaru KOPIA ZAPASOWA I PRZYWRACANIE ( WINDOWS 7)

 

W  następnej planszy jest WYKONAJ KOPIĘ ZAPASOWĄ LUB PRZYWRÓĆ PLIKI

- KOPIA ZAPASOWA

1 Nie skonfigurowano narzędzia kopia zapasowa systemu Windows

2 Konfiguruj wykonanie kopii zapasowej

 

- PRZYWRÓĆ

1 System Windows nie może odnaleźć kopii zapasowej tego komputera

2 Wybierz inną kopię zapasową z której zostaną przywrócone pliki

 

Po lewej jest:

1 TWORZENIE OBRAZU SYTEMU

2 UTWÓRZ DYSK NAPRAWY SYSTEMU

Dysk naprawy wymaga napędu cd, tworzenie obrazu systemu umożliwia zapisanie kopi zapasowej na innym dysku twardym lub DVD oraz lokalizacji sieciowej.

 

Moje pytanie: dlaczego wspominany jest WIN 7? Czy jest on gdzieś ukryty jako opcja i można przejść na WIN 7. Z tego co wiem nie można z WIN 10 na WIN 7 ale odwrotnie już można z WIN 7 na WIN 10. Po co więc podkreślane jest PRZEJDŹ DO OBSZARU KOPIA ZAPASOWA I PRZYWRACANIE ( WINDOWS 7)?

 

Proszę o poradę. Artur

 

 

Youki
komentarz
komentarz
11 minut temu, pcpl napisał:

zy jest on gdzieś ukryty jako opcja i można przejść na WIN 7

Nie.

To opcja służąca do przywrócenia danych utworzonych za pomocą Backup and Restore na Windows 7.

pcpl
komentarz
komentarz

Czyli jeśli mam kopię WIN 7 to mogę wgrać na WIN 10 s i tyle w temacie. Rozumiem i dziękuję dla Youki za pomoc.

 

Jeszcze spytam o dwie rzeczy.

1. Po przejściu z WIN 10 s na Home nie mogę wrócić do Win 10 s więc nie ma chyba sensu robić kopii Win 10 s przed przeróbką na Home?

 

2. Żeby wykonać KOPIĘ SYSTEMU mam skorzystać z:

- KONFIGURUJ WYKONANIE KOPII ZAPASOWEJ

CZY

- TWORZENIE OBRAZU SYSTEMU?

 

Wydaje mi się, że to drugie jak już będę na Home.

 

Proszę o pomoc. Artur

Youki
komentarz
komentarz

Nie ma sensu robić kopii z wersji S.

 

pcpl
komentarz
komentarz

Dzięki ponownie Youki. A jeśli chodzi o kopię systemu to za pomocą TWORZENIE OBRAZU SYSTEMU? Dobrze kombinuję?

 

I czy mając dysk eMMC czy mogę podzielić taki dysk na 2 partycję? Z systemem i druga na dane? Czytałem gdzieś, że lepiej ich nie dzielić a dołożyć drugi np. SSD. Pozdrawiam Artur

Youki
komentarz
komentarz

Jak masz możliwość dołożyć dysk to będzie to znacznie lepsze rozwiązanie, bo pamięć eMMC do najszybszych nie należy. Z podziałem na partycję nie powinno być problemów.

 

Raciawelli
komentarz
komentarz (edytowane)
Cytuj

Moje pytanie: dlaczego wspominany jest WIN 7? Czy jest on gdzieś ukryty jako opcja i można przejść na WIN 7. Z tego co wiem nie można z WIN 10 na WIN 7 ale odwrotnie już można z WIN 7 na WIN 10. Po co więc podkreślane jest PRZEJDŹ DO OBSZARU KOPIA ZAPASOWA I PRZYWRACANIE ( WINDOWS 7)?

W panelu sterowania windows 10 jest opcja "kopia zapasowa i przywracanie (windows 7)". Nazywa się w ten a nie w inny sposób ponieważ w windowsie 10 są 2 narzędzia do wykonywania kopii zapasowej - jedno nowe w ustawieniach i drugie, stare, niezmienne od czasu siódemki w panelu sterowania - i trzeba było te narzędzia jakoś rozróżniać. Narzędzie to zostanie usunięte w którejś z przyszłych aktualizacji (microsoft nie sprecyzował jeszcze w której). Link "przejdź do obszaru (...)" prowadzi właśnie do narzędzia w panelu sterowania. 

Za pomocą narzędzia "kopia zapasowa i przywracanie (windows 7)" można bez problemu utworzyć kopię systemu windows 10, służy też do przywracania systemu z w ten sposób utworzonych kopii. 

Edytowane przez Raciawelli
pcpl
komentarz
komentarz (edytowane)

- Dziękuję Raciawelli za wyjaśnienie.

 

Win 10 s jest podobno okrojony w porównaniu do Home a przynajmniej wiem, że nie można nic mu wgrywać oprócz aplikacji z  Microsoft Store.

Ponieważ mam możliwość przejścia na Home dlatego planuje to zrobić, by móc jakiś program wrzucić lub grę. Ponieważ na razie mam jeden dysk eMMC, ( kiedyś chyba dołożę SSD ) spróbuję jeszcze uruchomić to  z pendrive.

 

Zostawić gdzieś 10 GB miejsca  na pliki podręczne dla WIN 10 ( podobno nie aktualizuje się wtedy z braku miejsca ). Jeśli te  programy uruchomię z poziomu pendrive, zrobię kopię WIN 10 s albo przejdę na Home i od razu zrobię czystą kopię WIN Home.

 

Z tego co widzę w lewej części pulpitu jest:

 

1 TWORZENIE OBRAZU SYTEMU

2 UTWÓRZ DYSK NAPRAWY SYSTEMU

 

Dysk naprawy wymaga napędu DVD.  Tworzenie obrazu systemu wymaga dysku twardego, napędu DVD lub lokalizacji sieciowej. nie mam na razie 2  dysku twardego i DVD. Chciałem więc zrobić to na pendrive. Zostaje mi więc -WYKONAJ KOPIĘ ZAPASOWĄ - KONFIGURUJ WYKONANIE KOPII ZAPASOWEJ - POZWÓL MI WYBRAĆ CO MA ZAWIERAĆ KOPIA. Ponieważ system jest czysty zaznaczę chyba cały dysk C.

 

PO PRÓBACH:

 

Jednak po zaznaczeniu dysku C jest komunikat, że wybrana lokalizacja kopii ( pendrive ) nie obsługuje tworzenia obrazów systemu i nie można zaznaczyć

- DOŁĄCZ OBRAZ SYSTEMU DYSKÓW. PARTYCJA SYSTEMOWA EFI, (C), Recovery.

 

Ponieważ mam skróconą instrukcję użytkownika informacje są tylko te podstawowe.Znalazłem informację o partycji recovery i jak zrobić by była widoczna. I nie wiem jak odtworzyć system. Jeśli ktoś wie co robić w takiej sytuacji może podpowie? Lub chociaż czy kopiować cały dysk z systemem czy wybrane foldery i jakie i w jaki sposób na pendrive? Będę wdzięczny Wam za pomoc.


 

Edytowane przez pcpl
Dodatkowe informacje.
Raciawelli
komentarz
komentarz

Kopia czystego systemu jest ci kompletnie zbędna. w tworzeniu kopii zapasowej chodzi głównie o sterowniki - żeby nie trzeba było się bawić w ponowną ich instalację. Moim skromnym zdaniem kiedyś, gdy instalacja wszystkiego była bólem w tyłku miało to jeszcze sens, obecnie znacznie szybciej i wydajniej jest po prostu zainstalować system na czysto, z ninite wziąć wziąć programy a te 2 zaległe sterowniki których windows sam nie znajduje to przecież nie problem...

pcpl
komentarz
komentarz

Raciawelli no właśnie wydawało mi się, że robiąc obraz systemu będę miał całość. Co do braku sensu w kopii czystego Wina. Chodziło mi o to, że nie wiedząc jak w razie potrzeby uruchomić z recovery mógłbym odtworzyć z kopii na innym nośniku.

 

Dzięki za wskazówkę - ninite.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.