x-kom hosting

instalacja, błędne partycjonowanie dysku

annx
utworzono
utworzono

Wgrywałam Windows 10 do nowego laptopa jako, że robiłam to po raz pierwszy, zasięgając instrukcji z internetu coś poszło nie tak, i w czasie wybierania partycji na której system ma być zainstalowany, coś nie tak zrozumiałam i wydzieliłam 30 GB na ten system, myśląc ze reszta będzie dostępna do normalnego użytkowania. 

Teraz gdy wchodzę we folder, pokazuje mi że dysk C ma tylko 28 GB. jednak w ustawieniach tam gdzie jest zarządzanie pamięcią, pokazuje się tak jakby te pozostałe 900 GB było zajęte.

Stąd moje pytanie jak można to 900 GB przywrócić do dysku C, tak aby można było go tez używać ?

 

Lub jeśli ta opcja będzie łatwiejsza, to jak całkowicie usunąć ten Windows 10, tak aby znów był stan jak przed instalacją, tak abym mogła wszystko zrobić na nowo i tym razem wydzielić miejsce poprawnie ?

Bish
komentarz
komentarz

Jeżeli system odpala się normalnie, to możesz zainstalować minitool partition wizard -i w nim możesz sobie partycjonować dysk jak chcesz. Z opisu wynika, że te 900GB nie przydzieliłaś do żadnej partycji.

Raciawelli
komentarz
komentarz

Wejdź w Start, wpisz "Zarządzanie komputerem", uruchom, z lewej strony okna które wyskoczy wybierz "Zarządzanie dyskami", Kliknij na te nieprzydzielone 900 GB prawym przyciskiem, i wybierz "Utwórz nowy wolumin". Postępuj zgodnie z poleceniami kreatora (prawdopodobnie nic nie będziesz musiała zmieniać).

 

PS. 30GB na partycję systemową to trochę mało. Możesz jeszcze przed utworzeniem nowej partycji kliknąć na partycję C prawym przyciskiem i kliknąć "rozszerz wolumin". 100-200GB jest spoko. 

annx
komentarz
komentarz

w zarządzaniu dyskami jest tak jak na załączonym screenie , w ogole nie ma opcji rozszerz przy dysku C, co najlepiej zrobić w tym wypadku ? 

Bez tytułu.png

Bish
komentarz
komentarz

Jeżeli nie chcesz się bawić zewnętrznym oprogramowaniem, tak jak napisałem, to zrób format. Usuń całkowicie partycje, które stworzyłaś. Zrób nowe, tym razem z odpowiednią ilością miejsca.

Używanie wbudowanego oprogramowania do zarządzania dyskami w systemie windows nie jest intuicyjne. Wiele razy się spotkałem z sytuacją, kiedy nie mogłem przenieść wolnego miejsca na partycję obok, gdzie program zewnętrzny robi to bez problemu. Dlatego też nie polecam tego sposobu.

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Proponowałbym instalację systemu na nowo. Masz system na dysku dynamicznym. Na dyskach dynamicznych można tworzyć dodatkowe partycje i jeżeli braknie miejsca na jednej dodać do niej miejsce z drugiej. Wtedy taka poszerzona partycja będzie miała tą samą literę i ta samą nazwę. Tyle tylko, ze nie da się tego robić na partycji rozruchowej a taka jest twoja partycja C.

Podczas instalacji Windows usuń wszystkie partycje i załóż nową. Nigdy nie używałem dysków dynamicznych więc nie jestem pewien czy w taki sposób dysk zostanie przywrócony jako dysk podstawowy. W zasadzie to należałoby go przekonwertować na dysk podstawowy wcześniej (wszystkie dane zostają skasowane) a później zainstalować Windows. Należałoby podpiąć dysk jako drugi do innego komputera i to zrobić.

Microsoft uznaje dyski dynamiczne za przestarzałe.

Ale być może dysk dynamiczny zniknie jeżeli wszystko podczas instalacji usuniesz i założysz partycje na nowo. I trzymaj się tym razem z daleka od polecenia "przekonwertuj na dysk dynamiczny"

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.