x-kom hosting

Wybór wersji i kilka pytań odnośnie instalacji systemu na dodatkowym dysku

NieWiemWiecZapytam
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

Planuję dodanie drugiego dysku (SSD, będę go wkładał w miejsce napędu CD/DVD) do laptopa i mam kilka pytań.

1) Jestem studentem i mam dostęp do wszystkich wersji WIN10 (chyba). Którą z nich polecacie?

2) Czy mogę zainstalować WIN10 mając jeszcze pełny dysk HDD i na nim WIN7? (Jeśli nie to zapewne będę musiał zrzucić system na bootowany pendrive, ile takowy musiałby mieć pamięci?)

Obawiam się, że WIN10 wrzuci i tak jakieś śmieci na aktualną partycję systemową, którą chciałem sformatować.

3) Jak podzielić partycje (SSD ma 250GB a HDD 500GB)?

4) Jeśli macie jeszcze jakieś porady to dajcie znać, bo nieczęsto formatuje kompa, a tym bardziej ze zmianą dysku.

Z góry dzięki za info, pozdro :)

Raciawelli
komentarz
komentarz

1. Oczywiście wersja Windows 10 pro. Jest najbogatsza. Nie pomyl z Pro N, ta jest ułomna.

2. Możesz zainstalować windows 10 obok Windowsa 7. W takim przypadku po instalacji będziesz miał do wyboru, który system chcesz uruchomić. Windows jest grzeczny i jak mu powiesz, że ma być na tej konkretnej partycji, to tam właśnie będzie.

3. Możesz to podzielić jak ci wygodnie. Do całkowicie swobodnego działania na partycję systemową 100GB wystarczy z nawiązką. Możesz też zrobić partycję C na cały dysk SSD i instalować na niej system i oprogramowanie, a HDD zostawić na filmy dokumenty zdjęcia i niektóre gry/programy (te których używasz rzadko lub są małe i nie wymagają wiele od dysku.)

4.a Jeśli nie masz specjalnie dużo danych, warto wrzucić je w chmurę, na Dysk Google czy One Drive. Ułatwia to później format, bo nie musisz się niczym przejmować, po prostu formatujesz wszystko, instalujesz system, logujesz się do chmury z aplikacji i wszystkie dane masz na nowo dostępne bez problemów. 

4.b Upewnij się, że instalujesz system mając w biosie ustawione boot mode na UEFI (jeśli taka opcja jest dostępna na twoim sprzęcie). To trzykrotnie zwiększa prędkość uruchamiania systemu i jeśli jest dostępne, a nie można tego zmienić po instalacji. 

4.c Przejrzyj oprogramowanie znajdujące się na twoim komputerze jeszcze przed formatem. Sprawdź co jest ci potrzebne, upewnij się, że masz zapisane wszystkie klucze licencyjne do płatnych programów.

4.d Jeśli nie korzystasz z synchronizacji w przeglądarce której używasz, wyeksportuj hasła, by ich nie stracić. No chyba, że masz tak dobrą pamięć, ze nie potrzebujesz :D

4.e Najbezpieczniej, jeśli nagrasz sobie instalkę programu antywirusowego na jakiś zewnętrzny nośnik wcześniej

 

 

 

 

  • Super 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.