x-kom hosting

Dysk systemowy z USB zamiast sata

mrLEO
utworzono
utworzono

Hey,

niedawno zrobiłem klona dysku z pozytywnym skutkiem wszystko działa na sata. Natomiast gdy włoże dysk do kieszeni USB zamist sata to dysk zaskakuje , nawet Windows 10 zaczyna się włączać (pojawia się niebieskie logo windows) niestety zaraz po tym wyskakuje niebieski ekran z komunikatem, ze nie ma czy też nie może wczytac bootowalnego dysku. Próbowałem windowsowej funkcji diagnozy i naprawy lecz niestety w momencie "próbuję naprawić" nic się nie dzieje i tak zostaje. Zapewne Windows po starym dysku hdd ma w konfiguracji jego ustawienia i temu nie moze znaleźć...więc chyba jakoś byłoby to trzeba zaktualizować...tylko jak...

 

Ma ktoś pomysł jak odpalić system windows z dysku z usb lub też pendriva na który sklonowano zawartość dysku C? (marzy mi się system startujący z pendriva który mogę mieć zawsze ze sobą, mniejsza o to po co i czy będzie to szybko działać czy nie - apropos będzie na tyle szybko, aby pracować z chromem, officem, włączyć film? np. pendrive usb 3.0)

 

Ciekawe czy jest tu ktoś taki komu się udało i wie jak to zrobić :)

 

 

Raciawelli
komentarz
komentarz

Nie da się tego zrobić po prostu klonując dysk, ani po prostu instalując na dysku zewnętrznym - windows tego nie wspiera, można tak zainstalować niektóre dystrybucje Linuxa. 

 

Możesz też użyć oprogramowania do stworzenia takiego dysku. Np. WinToUsb. Odpowiedni poradnik powinieneś znaleźć w sieci pod hasłem Windows To Go. Jest to opcja przeznaczona dla wersji Enterprise, ale działa też z innymi jak się trochę postarać. Powodzenia~

mrLEO
komentarz
komentarz (edytowane)

Fenx. Przetestuje i za jakiś czas dam znać. Szkoda, że tylko da się postawić czysty system bez możliwości starych ustawień/aplikacji itd

 

Wie ktoś właściwie czym rózni się metoda WinToUSB od Windows To Go? Co lepsze? plusy minusy?

 

p.s.

a czy jest taki sposób, aby zamist usb zrobić Windows na karcie pamięci np SD? ;)

 

p.s.2

czy metoda WInToUsb szyfruje pendriva tak jak to niby robi metoda Windows To Go (Bitlockerem)? Czy też trzeba będzie ją już sobie samemu zaszyfrować np TrueCryptem?

 

p.s.3

Czy metoda szyfrowania Bitlocker jest conajmniej tak samo bezpieczna jak TrueCrypt?

mrLEO
komentarz
komentarz

Mam jeszcze pytanie. W instrukcji WinToUSB jest taka kwestia:

 

"Booting both BIOS-based and UEFI-based computers (Recommended): Please convert the USB drive to MBR partition scheme and create the system and boot partitions. The system partition must be FAT32 format and the boot partition must be NTFS format."

 

Przekonwertować dysk do MBR z pomocą programu umiem, ale o co chodzi z kwestią "The system partition must be FAT32 format and the boot partition must be NTFS format." i jak to zrobić?    (mam na usb stworzyć dwie partycje obojętnie z jaką przypisaną literą, pierwsza przeformatować w FAT32, a drugą NTFS? i tyle???)

 

Ponoć systemowe i  boot partycje mają być także ustawione jako primary. Jak to zrobić? Będzie w każdym programie (nawet windowsowym?)  do wyboru po kliknięciu prawym na dysk?

mrLEO
komentarz
komentarz (edytowane)

Postawiłem WIndows 10 na moim Pendrive SanDisk UltraFit 128gb (3.0 150mb/s)  z WinToUSB.

Niestety jakoś wszystko wolno działa, wręcz nie da się pracować. 

Czy ktoś ma pomysł dlaczego? Coś doinstalować? Jakieś stery? Benchmarki?

W necie wyczytałem, że przy szybkim nie przestarzałym pendrivie Windows w wersji z USB powinien działać z szybkość wystarczającą do normalnego użytkowania. (mój pendrive wydaje się być okey do czegoś takiego)

 

Nie wiem jak się za to zabrać...

 

p.s.

moj laptop Dell Inspiron 3721

Raciawelli
komentarz
komentarz

pendrive to jedno, a port USB to drugie. Jeśli masz 2.0, to nie oczekuj fajerwerków. Z tego co widzę w specyfikacji laptopa, masz 2 razy USB 2.0 i 2 razy 3.0 - sprawdź na innych portach jak będzie działać :) 

mrLEO
komentarz
komentarz (edytowane)

Miałeś racje, w porcie 3.0 jest sporo lepiej choć jeszcze nie to...nie wiem czy da się to jeszcze jakoś przyspieszyć. W sumie aktualnie sama praca itd dziala nawet spoko lecz już praca na plikach kopiowanie/przenoszenie itd trwa znacznie dłużej niż standardowo.

 

Zrobiłem benchmarki pendriva (bo mam 2 te UltraFIt) jednego z systemem WinToUSB Windows10 oraz 2giego z filmami...(będąc w systemie z WinToUSB) i powiem Wam tak ten z filmami to reza ponad 100mb/s a ten z systemem max 60 mb/s i baaaardzo niestabilnie...skacze non stop nawet do 2mb/s......  

 

Nie wiem czy da się coś zrobić...napewno szybszy pendrive sporo przyspieszy...np: https://www.amazon.com/gp/product/B00HR7FWUC/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B00HR7FWUC&linkCode=as2&tag=e0acf-20&linkId=8cbb06163e416d669e0bf026cf38228c

 

Tam na dole tej strony jest też porównanie innych pendrivow sandiska...jest też ten ultrafit.....wiec jest sporo wolniejszy od tego Extreme Pro C88.....ale mi zależało na rozmiarach.... ehhh

w dodatku widzę, że ten UltraFit czyta do 150mb/s, ale zapis ma chyba ok 20mb/s czy jakoś tak.....gdzie C88  ma 260 i 240mb/s........

 

 

p.s.

ciekawi mnie też także czy jeżeli kupie szybszy pendrive i zrobie klona klaster po klastrze to czy będzie działać? Sporo się napracowałem stawiając te instalke Windows10 to USB więc dużo wygodniej będzie zrobić raw copy.

A i jeszcze jedno, czy w porcie 3.0 będzie działać 3.1 w sensie takim, że osiągnie parametry 3.1? czy tyle co 3.0? Pytanie niby retoryczne, ale się nie zdziwię jak będzie inaczej...

Raciawelli
komentarz
komentarz

System windows na pendrive oznacza bardzo dużo bardzo małych plików w ciągłym odczycie/zapisie. Wybierając urządzenie do tego celu należy zwracać uwagę na czas kopiowania pakietu małych plików (np. 4GB w 15000 plików). Pamiętaj też, że zazwyczaj po zapełnieniu około 60% miejsca, parametry odczytu i zapisu zaczynają znacząco zwalniać. Dobrze więc jest mieć większy nośnik.

Co możesz zrobić na obecnych warunkach? Myślę, że warto wejść w właściwości systemu i w zaawansowanych ustawieniach wydajności zmienić opcję pamięci wirtualnej na brak pliku stronicowania. Powinno to o sporą część zmniejszyć ilość przesyłanych danych i w konsekwencji przyspieszyć działanie systemu. 

Klon klaster po klastrze to operacja na dyski HDD, w pamięciach flashowych nie ma klastrów :) Ale tak, klonowanie nie powinno stanowić problemu.

Co do USB 3.0 - coś takiego już nie istnieje. Mamy tylko usb 3.1 gen 1 i usb 3.1 gen 2. Jeśli urządzenie lub port jest w niższym standardzie, to prędkość będzie uzależniona od niższego standardu. Przy czym jest to kolejno 500MB/s i 1GB/s więc nie ma się czym przejmować, bo większość urządzeń i tak nie ma jak tego wykorzystać. 

 

 

mrLEO
komentarz
komentarz

OK, ale gdzie mam zwrócić uwagę na czas kopiowania pakietu małych plików - producent chyba raczej takich informacji nie podaje?

Spróbuję także z tym wył. pliku stronicowania.

I zwolnię miejsce bo pendrive jest prawie pełny.

 

Support WinToUSB pisał coś, żeby nie patrzeć na odczyt sekwencyjny podwany przed producentów pendrivów lecz na 4K odczyt/zapis urządzenia bo ona jest najbardziej istotna...cokolwiek to znaczy?

Raciawelli
komentarz
komentarz

4k to jest właśnie test kopiowania (zapisu i odczytu) małych plików - konkretnie 4 kilobajtowych. Odczyt sekwencyjny to duże pliki. Dobrze jest też patrzeć na parametr 4k QD32 czyli mniej więcej to samo, tylko z systemowym kolejkowaniem plików. na 512k nie musisz zwracać uwagi - na pamięciach flashowych jest porównywalny do sekwencyjnego, co innego w HDD. 

mrLEO
komentarz
komentarz (edytowane)

Raciawelli w jednym z postów pisałeś, że pendrive będzie działał wolniej po zapełnieniu 60% i więcej przestrzeni....możesz to bardziej wytłumaczyć lub podesłać jakiegoś linka to potwierdzającego bo sam nie bardzo moge znaleźć...jedynie o dyskach SSD. np:

https://whatnext.pl/recenzje/dysk-ssd-zwalnia-zapelnieniu/

Raciawelli
komentarz
komentarz

oba używają podobnej pamięci flash. Ogólnie zasada jest taka, że takie pamięci podzielone są na 4kb strony w 512kb blokach. Gdy zapisuje się dużo plików, domyślnie by ułatwić odczyt są one zapisywane niejako liniowo, przez co spora część bloków pozostaje zapełniona tylko małą ilością stron. Im bardziej zapełniony nośnik tym więcej pamięci trzeba relokować tzn łączyć częściowo nadpisane bloki w jeden blok. Proces ten jest wykładniczy, to znaczy na początku mały, pomijalny, przy 80-90% zapełnienia już odczuwalny, przy zapełnieniu większym niż 95% możemy mieć już problem z zarządzaniem pamięcią, mogą pojawiać się błędy. Dyski SSD nie dopuszczają do takiej skrajnej sytuacji maszynowo blokując dostęp do kilku procentowej części pamięci, w przypadku pendrive - który w zamyśle twórców jest tylko nośnikiem danych - takiego systemu zazwyczaj nie ma. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.