x-kom hosting

Remodeling chlodzenia

Sebulek
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam was wszystkich! 

Otoz chciałbym was prosić o małą radę. Mianowicie, potrzebuję przerobić system chłodzenia w jakże mojej zacnej "obudowie". Ale może zacznę od specyfikacji:

-Procek: AMD FX 8320 black edition 3,5 ghz

-Chłodzenie piekarnika: Grandis v2, 3 wentylatory

-Karta graficzna: gtx 590 3gb (patelnia) 

-zasilacz: OCZ 700w bronze +

-płyta glowna: Asus M5A97 r2.0

-kosci RAM: Hyperx savage 8gb

                      Hyperx fury 8gb

-obudowa: biurko z ikea

No i jakiś tam dysk 500gb i DVD-Rom. 

Okej, bez waszego marudzenia się nie obejdzie, więc odrazu dodaje. Tak wolę amd od Intela. Tak, zawsze marzyłem o prywatnym domowym piekarniku. Gtx 590 tylko czasowo że względu finansowych, potrzebowałem zmienić a trafiła się w dobrej cenie, nie, nie będę teraz zmie ial podzespołów na Intela i nigdy tego nie zrobię :P

Przejdźmy do rzeczy moi drodzy. Po złożeniu tego w całość, okazuje się, że moja patelnia większość powietrza wydmuchuje w przód obudowy. A że dziad potrafi podciągnąć do 90 stopni (o masakra, za dużo trzeba coś z tym koniecznie zrobić tylko co) i zanim to powietrze przedryfuje przez połowę obudowy aby go wyciaglo to zdarzy nagrzać cała resztę do "czerwoności" i teraz moje pytanie jest takie. Czy zamontowanie z przodu i jednego boku, wentylatorów wypychajacych powietrze, a z tyłu wpychajacych, będzie bardzo złym wyjściem? Jak będzie wyglądała wtedy cyrkulacja powietrza? Będzie on w stanie pociągnąć na tyle powietrza od tyłu? Umieszczam zdjęcie z aktualną lokalizacja wentylatorów (trochę głupio rozmieszczone ale przemilczmy to) i jakbym to widział w późniejszym czasie. 

 

Grandis ułożony aby zasysal powietrze. Zależało mi na tym aby było coś większego wpychajacego do środka. 

Z tyłu obudowy możemy zauważyć po lewej 80 która wpycha, a po prawej 2x60 które wypycha. 

Z lewego boku 80 dmuchajaca na kartę. 

Z prawego boku 120 wyciągająca powietrze. 

I patelnia która ducha na przód "obudowy" (największą zmora :D) 

 

I aktualnie bym to widział tak:

Grandis ciągnący powietrze z tyłu, z tyłu naprzeciw niego dodatkowy wentylator który by dmuchal na niego. Na tylnej ściance równiez 2x80 nad zasilaczem wdmuchujacy. 

Po lewo 2x 92 dmuchajaca na patelnię. 

Po prawo 120 wyciagajaca. 

I na przodzie 2x92,  jedna po lewo termometru która wyciąga z patelni to czym ducha (mam nadzieję, że nikogo wtedy nie poparzy),  a druga po prawo termometru która ogólnie ciągnie z kompa to co trzeba. 

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzic i inne posty, te złośliwe i te nie :D A jakby ktoś kiedyś miał ochotę posłuchać o moich dziwacznych pomysłach to kiedyś spróbuję sklecić coś sensownego :)

 

Pozdrawiam, Bastuś :)15220204920611464314562.thumb.jpg.effd64a6addac3cc951bcb12b26341e5.jpg

1522020524197151735152.thumb.jpg.ff5c217a8886c9768103229ef8d5de83.jpg

 

BaruEM
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja bym polecił przerobić je tak, żeby z przodu wiatrak zasysał powietrze z zewnątrz a te , które masz z tyłu "obudowy" je wypychały. Ważniejsze jest raczej to, żeby pozbyć się gorącego powietrza z wewnątrz obudowy.

Sebulek
komentarz
komentarz (edytowane)

Powiem, że tak było by najlepiej, ale nie bardzo mam jak obrócić cyrkulacji powietrza w mojej patelni, a ona jak na złość większość gorącego powietrza właśnie wyrzuca na przód. Co po zamontowaniu wentylatora wciągające naprzeciwko patelni, chyba nic by nie dało, bo po prostu ciepłe i zimne powietrze by się ze sobą zderzalo w połowie. Kto wie, może mały cyklon by się wtedy zrobił? :P teoretycznie rzecz biorąc, to dlaczego wentylatory wciągające powinny być z przodu, skoro z tyłu możemy znaleźć tyle samo powietrza zimnego co z przodu? Oczywiście mówimy o tym kiedy nie mamy wypychajacych na tył. 

wasz
komentarz
komentarz

W tym wszystkim chodzi o to właśnie żeby nie robić w środku "wiru". Najlepiej żeby z jednej strony powietrze było zasysane a z drugiej wypychane z obudowy. W tym momencie gorące powietrze po prostu jest mieszane w twojej obudowie...

Sebulek
komentarz
komentarz (edytowane)

Czyli w momencie jak prawy bok i przód będzie wyciągając, a tył i lewy bok wpychajacy to będzie kiepsko? Pomimo ustawionego wentylatora na cpu jako "wciągający od zewnątrz" i wpychajacy w przód,  i GPU bijącym powietrzem na przód?  W takim ułożeniu gdzie się będzie tworzył wir? Bo wie mam napewno teraz. 

wasz
komentarz
komentarz

Nie wiem czy dobrze wywnioskowalem że zdjęć ale stworzyłem taki schemat...

Najlepsze dla Ciebie było by odwrócenie chłodzenia na co żeby nie pompowal ciepłego powietrza do środka obudowy. Z przodu i z prawej zrobić dolot świeżego powietrza a  z lewej i z tylu wylot. I najlepsza opcja było by zastosowanie przepływu pozytywnego, czyni więcej wentylatorów wdmuchujacych niż zasysajacych.

Tworzone na szybko na telefonie ;)

obudowa.png

BaruEM
komentarz
komentarz

Nie możesz obrócić po prostu tych wiatraków o 180 stopi tak, aby wydmuchiwały na tył, a z przodu zasysały? :V

Sebulek
komentarz
komentarz
13 minut temu, BaruEM napisał:

Nie możesz obrócić po prostu tych wiatraków o 180 stopi tak, aby wydmuchiwały na tył, a z przodu zasysały? :V

To akurat nie jest problem, nie zrozumiałeś pytania mego :)

48 minut temu, wasz napisał:

Nie wiem czy dobrze wywnioskowalem że zdjęć ale stworzyłem taki schemat...

Najlepsze dla Ciebie było by odwrócenie chłodzenia na co żeby nie pompowal ciepłego powietrza do środka obudowy. Z przodu i z prawej zrobić dolot świeżego powietrza a  z lewej i z tylu wylot. I najlepsza opcja było by zastosowanie przepływu pozytywnego, czyni więcej wentylatorów wdmuchujacych niż zasysajacych.

Tworzone na szybko na telefonie ;)

obudowa.png

Dokładnie to co narysowales, tylko moja wizja, jest taka czy gdy zmienimy według twojego rysunku niebieskie z czerwonymi strzałkami, to będzie miało to ręce i nogi, i osiągną w miarę dobrze wentylowana budę. Bo GPU, tak jak na rysunku, większość swojego ciepła oddaje dosłownie na przód. Dosłownie bo z boku karty aż nie gorącym powietrzem (bok karty mam na myśli nie ten z slotami na monitor, tylko ten drugi) 

wasz
komentarz
komentarz

Kwestia takiego ułożenia jest taka żeby jak najbardziej "skrócić" drogę dla ciepłego powietrza tak żeby jak najszybciej i w jak największej ilości było odprowadzane na zewnątrz obudowy. Odwracając przepływ będziesz nagrzewa ciepłem z procesora i karty graficznej wnętrze całego komputera.

Sebulek
komentarz
komentarz (edytowane)

Rozumiem. To w tej sytuacji, jeśli nie mam możliwości oprocic wentylatora na patelni, bo tak już jest stworzony. A jeśli by zrobić taki obieg... Hm, kołowy? Zaraz coś naskrobie w pincie, dokładnie o co mi chodzi :)

Edit. 

1522063983992.thumb.png.678a931279707041ef477427d4b0b1c8.png ewentualnie oddzielić cpu od GPU jakąś plexa? Ciężko wyczuć jakby to wyglądało. Strzałki zygzak która idzie od patelni, to w ten sposób ducha i nie jestem w stanie tego zmienić. Ewentualnie takie rozwiazanie:

1522064245815.thumb.png.d84f820db813362352c5fbdde3fd3f10.png

BaruEM
komentarz
komentarz
3 godziny temu, Sebulek napisał:

ale nie bardzo mam jak obrócić cyrkulacji powietrza w mojej patelni

Odwoływałem się do tego.

Co do obudowy - jest to biurko z IKEA więc musisz raczej przetestować rozwiązanie na żywo.

Ciężko to w twoim przypadku rozwiązać w teorii. Możesz jeszcze w jakimś mało widocznym miejscu spróbować wyciąć dziury, tak żeby były dodatkowe dopływy powietrza.

Sebulek
komentarz
komentarz

Okej. A z tych dwóch propozycji, która byś wybrał sam wybrał jako najlepsze rozwiązanie? Wiem, że buda nietypową, tak jak i ta karta. Nie sadzilem że niby tak prosty temat może mieć tyle niewiadomych :P

wasz
komentarz
komentarz

Pierwsza opcja jak dla mnie odpada. 2 od biedy by była ale nie jest to optymalne i temperatury mogą być wysokie...

Sebulek
komentarz
komentarz

Ehh... Trochę mi ta karta zepsuła wizję :P no nic będę próbował, zobaczymy co z tego wyjdzie :) dzięki wielkie za sensowna dyskusje :P

BaruEM
komentarz
komentarz (edytowane)

Pierwsza opcja według mnie zadziała tylko jakbyś był w stanie zabudować jakoś skrzynkę w ten sposób. (zielona linia) Wtedy teoretycznie miałbyś dwie komory już z lepszą cyrkulacją powietrza, nie musi to być zrobione jakoś mega szczelnie. Ogólnie wygląda na ciekawy projekt ta "obudowa". Nie chciałbyś wstawić zdjęć gdzie widać całe biurko i konstrukcję? :V

1522063983992.thumb.png.678a931279707041ef477427d4b0b1c8.png.094baaf77bac8b9bf5de3a05477ff043.png

Sebulek
komentarz
komentarz
38 minut temu, BaruEM napisał:

Pierwsza opcja według mnie zadziała tylko jakbyś był w stanie zabudować jakoś skrzynkę w ten sposób. (zielona linia) Wtedy teoretycznie miałbyś dwie komory już z lepszą cyrkulacją powietrza, nie musi to być zrobione jakoś mega szczelnie. Ogólnie wygląda na ciekawy projekt ta "obudowa". Nie chciałbyś wstawić zdjęć gdzie widać całe biurko i konstrukcję? :V

1522063983992.thumb.png.678a931279707041ef477427d4b0b1c8.png.094baaf77bac8b9bf5de3a05477ff043.png

Ogólnie rzecz biorąc, to ten sposób mnie nie urządza bo wciąż potrzebuje odprowadzić całe ciepło z GPU, a tak to w ten sposób odradzam je od wentylatora. A co do zdjęć to jak najbardziej ale będzie to obszerny temat do którego muszę się przygotować :P

BaruEM
komentarz
komentarz

Jeżeli z lewej strony będziesz miał nawiew na GPU w stronę CPU a za nim wylot, to cyrkulacja powinna być prawidłowa i jako pierwsze powinno zbierać temperatury właśnie z GPU.

Sebulek
komentarz
komentarz

Powiem szczerze, że wylotu z GPU od strony slotów (od tylu) nie liczę, bo wydmuchuje znikome ilości. Największe ilości ładuje mi na przód, i to naprawdę gorące. Stad pomysł wyciągu z przodu. A cpu... Myślę, że to chłodzenie jest na tyle obszerne, i z tego co widzę to bardzo wydajne (na starej karcie GPU podkrecony do 4,2ghz osiągał max 36 stopni, aczkolwiek nowa grafa dużo ciepła oddaje właśnie na tenże radiator, dzięki czemu dochodzi do 54 stopni) żeby odprowadzić ciepło tak jak powinien i rzucać je na przód kompa gdzie będą dwie sztuki wyciągowych. 

A tak z innej beczki, warto się bawić w montowanie mini wiatraczki na sekcje chłodzenia? Kiedyś znalazłem taki elegancki 40x40 a przy podkręcaniu mógłby się nadać. 

BaruEM
komentarz
komentarz

Tak jak pisałem, masz dość nietypowe zadanie przed sobą i bez testowania na żywo ciężko cokolwiek powiedzieć. Możesz najpierw spróbować dorobić dodatkowe wloty/wyloty powietrza, i jak temperatura lekko spadnie to dodać wiatrak, powinno to jeszcze troszkę poprawić efekt.

Sebulek
komentarz
komentarz

A tak odchodzac od tematu wentylatorow, to jeszcze jedno pytanie. Jest jakis sprawdzony sposob na montaz sondy temperatury na procku i gpu? nie wiem, tak po prostu wsadzic? Czy moze na jakieis pascie? 

wasz
komentarz
komentarz

Ale po co ci sonda jak cpu i gpu mają wbudowane czujniki? Jedyną sensowną sonda to temperatura wewnątrz obudowy.

Sebulek
komentarz
komentarz

znaczy, chcialem z przodu "obudowy" wstawic 4 termometry lcd, ktore pokazywaly by: GPU1, GPU2, CPU, NB. od tak, z jednej strony podoba mi sie taki disigne, a z drugiej, jest to dla mnie wygodniejsze jak z programow. Pomysl powstal juz na wczesniejszej plycie glownej, ktora mi potrafila pokazywac temp. na procku 18 stopnie w idle ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.