x-kom hosting

Instalacja Linuxa na Lenovo y17 GRUB

Radeit
utworzono
utworzono

Hej

Chciałbym mieć Fedorę lub Ubuntu (teraz mam liveUSB Fedory więc niech będzie to) obok systemu Win10. No i mam problem z instalacją. Zmniejszam w windowsie partycję C (systemowa) i zostawiam 75Gb wolnego miejsca (unalocated space) dla Linuxa. Włączam boot from USB i zaczynam instalować. A potem w Ubuntu wybierając opcję wybierz inną metodę instalacji czy coś takiego nie pokazuje mi się to wolne miejsce. Z kolei w Fedorze pokazuje mi się mój dysk SSHD 931,51Gb który ma 0b wolnego miejsca. Pokazuje się też pendrive 0b wolnego miejsca ale mniejsza o to. Podaje zdjęcie jak to wygląda. Nie wiem o co chodzi. Na tym lapku i biosie nie da się mieć dual boota? Bardzo mi na tym zależy bo chcę mieć Linuxa do pracy (studia itp.) oraz Windowsa do gierek. Bardzo proszę o pomoc.

Myślę że z resztą sobie poradzę bo poradników jest dużo, w przeciwieństwie do tego co występuje u mnie. Nie znalazłem o tym nic. Help

5eeceb4529bf3c41b0046f4481566c12.jpge77ecdbb60a68ff6a815664993c3be5e.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

 

 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Zainstaluj VirtualBox w Windows i w nim zainstaluj Linuksa.

 

https://www.virtualbox.org/

  • Super 1
Radeit
komentarz
komentarz

Nie chcę tego robić w taki sposób

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

 

 

Okej winą tego było to że miałem 4 partycje utworzone na dysku i więcej nie mogłem utworzyć. Teraz pokazuje mi się wolne miejsce na dysku. Ale nie mogę stworzyć partycji dla Linuxa przez ograniczenie liczby partycji, co da się zrobić?

 

[Edycja]

Linux zainstalowany i działa. Zmieniłem programem dysk z mbr na gpt, dzięki czemu mogłem stworzyć partycje dla Linuxa. Mam gruba, który zainstalował się automatycznie. Nie mogę wejść do Windowsa. Pojawia się logo Lenovo i powraca do Grub. Wyłączyłem fast boot. A wszystko włącza się przez legacy support -> uefi first. Jeśli wybiorę tylko uefi to nie włączy się nic tylko napis u góry po lewej checking media i potem failed to boot. Co zrobić?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Właśnie dlatego wirtualna maszyna jest moim zdaniem lepsza w takim układzie. To na prawdę świetne rozwiązanie, masz w systemie gościa sieć z systemem gospodarza i dostęp do Internetu, przekierowywanie portów, możliwość udostępniania serwerów systemu gościa, akcelerację 3D, dźwięk i mikrofon, współdzielone katalogi, dostęp do portów COM, USB gospodarza oraz napędów, możliwość tworzenia sieci wirtualnych maszyn, normalnie mała bania.

 

Jeśli chodzi o twój problem. Zmieniłeś sposób bootowania dysku z MBR na GPT, za pewne twój Windows nie ogarnął tego. Instalator Linuksa dodatkowo nadpisał sektory startowe dysku pod UEFI i klops.

http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589

I co teraz ? Musisz rzeźbić, żeby to doprowadzić do stanu używalności.

 

Powróć do mbr i miej nadzieje, że ci się uda cofnąć do stanu wcześniejszego, tutaj tutoriale: https://neosmart.net/wiki/fix-mbr/

 

PS

Najważniejsze ! Wykonaj wpierw backup na zewnętrznej pamięci wszystkich ważnych rzeczy jak dokumenty, zdjęcia, itd. Bo może być jeszcze gorzej.

  • Super 1
Radeit
komentarz
komentarz

Już przygotowuje pendrive do ponownej instalacji Windowsa. Nie chce mi się rzeźbić. Wszystko mam już zbackupowane dawno. Spróbuję jeszcze raz zainstalować dual boot. Jak to zrobić żeby oba systemy wstały?


Chodzi o to żeby mieć win do gier i zabawy a Linuxa do roboty. Nie chcę wirtualnej maszyny bo można ją szybko zamknąć albo zapomnieć bo na windzie wyskoczy powiadomienie z Facebooka, czy zagram w grę i tracę tak czas. Grub jest mi potrzebny żeby maksymalizować pracę w krótkim czasie. Win10 - zabawa. Linux - praca. Mam nadzieję że teraz choć trochę może mnie pan zrozumieć. Te 5 minut na reboot systemu zniechęci mnie do grania w gry i zajmę się robota.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Radeit
komentarz
komentarz

Mam kilka pytań:
Instaluje GRUB po instalacji Windowsa i przed Linuxem?
Z tego co wiem Fedora od wersji 18 sama instaluje Gruba, stąd moje zakłopotanie.
I wybiegając w przód - czy kiedy już będę mieć wszystko zainstalowane i działające to bez problemu mogę zmienić liczbę partycji na windowsie? W sensie z jednej dużej partycji 800Gb stworzyć kilka mniejszych żeby dysk nie pracował ciągle na tych samych sektorach? Typu dysk C na system, G - gry , P - programy i F filmy.


1.MBR na GPT bez problemu zamienię.
2.Zainstaluje windows10 na jednej partycji obejmującej cały dysk.
3.Zmniejszę wielkość partycji o 100GB żeby zostawić je linuxowi. (Może więcej?)
4.Instaluje Fedorę z liveUSB. I wciskam automatyczne znalezienie wolnego miejsca.
5. Instalując muszę mieć ustawione w biosie Boot from UEFI/EFI? Legacy support nie wolno? I walę instalacje Linuxa na dev/sda/
6. Reszta konfiguracji, konto, hasło

Zdaje mi się że wcześniej instalowałem na Legacy support. A mam mieć włączony fast boot? Czy wyłączać?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

GRUB zainstaluje się sam podczas instalacji Linuksa.

 

ad.2 i 3 Zrób te 100GB wolnego podczas instalacji Windows. Ta przestrzeń ma być pusta, bez żadnej partycji.

 

ad.5 Boot from UEFI/EFI masz mieć ustawione na samym początku przed instalacją Windows. Instalacje programu rozruchowego dajesz ogólnie na dysku //dev/sda. Natomiast cały Linux zainstaluje się na jakimś sda4, czy innym. Instalator będzie cię pytał gdzie ma wgrać program rozruchowy więc pamiętaj że ma to być ogólne oznaczenie dysku //dev/sda/.

 

Fast boot może nie ładować sterowników USB. Wpierw doprowadź do tego by obydwa systemy działały, a później włączaj tą opcję.

 

 

  • Super 1
Radeit
komentarz
komentarz

Nie wiem kiedy miał mnie pytać o instalacje programu rozruchowego ale udało się wszystko. Jest GRUB. Windows działa. Fedora działa ale w wersji 25 nie wiem czemu, ale taka akurat się wgrała na pendrive. Sprawdzałem na dwa sposoby:
-działa włączenie windowsa, potem wyłączenie i włączenie Linuxa
- działa włączenie Linuxa, wyłączenie kompa i przesiadka na windows.
Dziękuję za pomoc. Wygląda na to że jest tak jak chciałem. :)

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Zwykle jest pytanie, gdzie zainstalować program rozruchowy. Być może tylko w zaawansowanym trybie instalacji, dlatego ty go nie miałeś.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.