x-kom hosting

Instalacja Windows XP na drugim dysku obok Windows 10

Janusz Tracz
utworzono
utworzono

Witam, mam taki problem. Mam masa programów, które kiepsko działają na dziesiątce. Tak się zastanawiałem nad instalacją Windowsa XP obok Windowsa 10. Czy to wykonywalne? Mam dwa dyski jeden SSD128 GB (ten bym zostawił dla 10) i HDD 500 GB (ten byłby dla XP). W jakiej kolejności rozpocząć instalację? Czy najpierw dyszka i potem xp-ek? Czy odwrotnie? Druga sprawa - sterowniki.

Sprawa dotyczy komputera Dell Optiplex990. Sterowniki chyba są? http://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsd1/product-support/product/optiplex-990/drivers 

Problem tylko z kartą graficzną bo to Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti. Do niej chyba sterowników nie ma (przynajmniej ja nie znalazłem). Zależy mi na Windowsie XP ponieważ mam masa gier i programów co bardzo kiepsko lub wcale nie działają na 10. Doradźcie co zrobić bo ja się słabo na tym znam.

Specyfikacja:

Procesor: Intel i5 2500 (3.30 GHz),

Ram: 8 GB,

System: Windows 10 Pro,

Grafika: Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti,

Dysk: SSD 128 GB, HDD 500 GB,

System jaki miałby być zainstalowany to Windows XP Home Edition (32-bit).

 

Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie1.PNG

Przechwytywanie2.PNG

Przechwytywanie4.PNG

Przechwytywanie3.PNG

Przechwytywanie5.PNG

Przechwytywanie6.PNG

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Nie ma znaczenia co będziesz instalował pierwsze, bo to dwa niezależne dyski, zresztą najlepszy wybór aby mieć 2 systemy to właśnie tak jak chcesz zrobić na dwóch różnych dyskach.

Ważne jest aby podczas instalacji systemu mieć podłączony jeden i tylko jeden dysk ten na którym instalujesz system.

  • 2 tygodnie później...
Janusz Tracz
komentarz
komentarz

Przepraszam za tak wielką przerwę. Czyli muszę odłączyć dysk SSD z Windowsem 10 podczas instalacji XP na HDD? Potem można podłączyć SSD i przy uruchamianiu wybrać dysk z systemem, który chcemy uruchomić?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Tak jak napisałeś. Najlepszą opcją już później w czasie użytkowania jest uruchamianie tylko jednego dysku z systemem, który chcesz używać. Wiem, ze to kłopotliwe, bo sam tak robiłem i jeżeli często przechodzisz z jednego systemu na drugi to kłopot. Ale jest jedna zaleta takiego sposobu, używając tylko jednego dysku masz pewność, że nie narobisz szkód na drugim. Jeżeli będą podpięte oba dyski na raz a systemem uruchomionym będzie Windows 10 to z pewnością będzie on chronił pliki systemowe z Windows XP, bo rozpozna, że na dysku jest system i nie pozwoli raczej w prosty sposób ich usunąć. Natomiast obawiam się, że mając podpięte oba dyski a systemem uruchomionym będzie XP, łatwiej będzie narobić szkód na dysku z Win 10.

XP to stary system i raczej nie protestuje jak z innej partycji systemowej chce się coś usunąć.

Oczywiście można ich używać obu na raz ale należy być ostrożnym.

Poza tym Windows XP jest podatny na różne ataki, wszyscy z niego rezygnują nie rozwijając programów w nowszych wersjach np. Firefox. Antywirusy jeszcze działają jak np Avast niemniej jeżeli XP nie będzie się w stanie sam obronić to nie obroni tez dysku D z Win 10 i później może być niespodzianka w postaci zaszyfrowanego dysku lub wirusa. Ale może ja przewrażliwiony jestem na tym punkcie.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.