x-kom hosting

Przerzutnik JK

DaveToJa
utworzono
utworzono

Witam serdecznie. Zwracam się z prośbą do Was bo już nie mam innego wyjścia. 

Otrzymałem takie zadanie i nie mogę sobie z nim poradzić w żaden sposób: 

 

Zaprojektuj i zrealizuj na przerzutnikach JK synchroniczny licznik binarny modulo 13.
Częstotliwość pracy układu sygnalizuj migającą diodą. Kod aktualnego stanu, w jakim znajduje się licznik wyświetlaj na wyświetlaczu 7-segmentowym w postaci liczby dziesiętnej. 
W celu wyświetlania liczb od 9 wykorzystaj układ 74185. 

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc, nawet tą najmniejszą. 
Zapowiadam, że nie jestem studentem informatyki itd, po prostu czasem pomagam komuś się uczyć i poprosił mnie z tym a ja nie mogę tego załapać. Ponownie dziękuję z góry za każdą pomoc. 

Matematyk0
komentarz
komentarz

Masz szczęście, nie dalej jak 2 miesiące temu robiłem syntezę licznika synchronicznego mod 13 :D Będziesz musiał tylko ogarnąć wyświetlanie.

 

Zrób sobie tabelę przejść - pierwsza kolumna to stany (0-12), kolejne 4 to kolejne bity liczby na liczniku, później kolumna na przejścia (0->1, 1->2 itd. - nie pogubisz się w dalszej części), kolejne 4 to kolumny na zmiany stanów. Wypełniasz pierwszą kolumnę, zapisujesz na kolejnych czterech liczbę ze stanu w binarnym, a w kolumnach zmian stanów zapisujesz 1, jeżeli bit na danej pozycji zmienił stan przy przejściu i 0, jeżeli nie zmienił, np:
 

stan | QD | QC | QB | QA | przejście | TD | TC | TB | TA |
----------------------------------------------------------
  0  |  0 |  0 |  0 |  0 |   0 -> 1  |  0 |  0 |  0 |  1 |   <--- 0000 -> 0001, zmienił się ostatni bit - zapisujemy 1 w ostatniej kolumnie
  1  |  0 |  0 |  0 |  1 |   1 -> 2  |  0 |  0 |  1 |  1 |   <--- 0001 -> 0010, zmieniły się dwa ostatnie bity - 1 w dwóch ostatnich
  2  |  0 |  0 |  1 |  0 |   2 -> 3  |  0 |  0 |  0 |  1 |   <--- 0010 -> 0011, zmienił się ostatni bit - 1 w ostatniej
  ...

Jak zrobisz to dla całej tabelki, zapisujesz sobie tabelę prawdy dla każdego T - w kolumnie QDQC, w wierszu QBQA. Uzupełniasz odpowiednie stany i minimalizujesz siatkami Karnaugh'a. Wyjdzie wtedy np. TA = 1, TB = QA itp. Jeżeli masz problem z minimalizacją, skorzystaj ze strony http://www.32x8.com/var4.html.

 

Do każdego przerzutnika na wejście zegarowe podajesz sygnał z zegara, a że masz pracę układu sygnalizować migającą diodą - podłączasz to też na odpowiednią diodę.

Na pierwszy przerzutnik podajesz sygnał taki, jak wyszedł po minimalizacji przy TA - np. 1, czyli do wejść J i K podajesz stan wysoki.

Na drugi przerzutnik podajesz sygnał z minimalizacji TB, np. QA - wtedy na wejścia J i K podajesz wyjście z pierwszego przerzutnika ("A").

Analogicznie na trzeci i czwarty przerzutnik, na wejścia J i K podajesz funkcje, kolejno, TC i TD.

 

Licznik gotowy, dalej musisz popracować sam z tym podłączeniem do wyświetlacza - tego na studiach nie mieliśmy :P

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.