x-kom hosting

Ubuntu Problem z instalacją dysk bezużyteczny

twurca_materialu
utworzono
utworzono

Witam.

Mam Windows 10 na komputerze, chciałem zainstalować ubuntu, ponieważ będę go używał w szkole i chciałem zobaczyć co i jak, jednak po nagraniu go na płytę, gdy próbuje go zainstalować przy wyborze dysku, który przygotowałem na Linuksa pojawia się, że jest bezużyteczna i nie mogę nic kliknąć. Opisze dokładniej niżej.

1 zmniejszyłem dysk F o około 50 gb, by instalować na nim Ubuntu.

2 podczas instalacji wybieram język i pyta o UEFI klikam nie i wyświetla opcje zainstaluj obok Windowsa 10 i inne i ja wybieram użyj innego rozwiązania , gdy wybieram mój dysk pisze bezużyteczna więc nie wiem co zrobić.

Przechwytywanie.JPG

20180103_192659.jpg

20180103_192457.jpg

20180103_192449.jpg

20180103_192439.jpg

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Zaznacz tą bezużyteczną, podziel ją na partycję i wio. Swoją drogą, nie lepiej i łatwiej było by zainstalować tego ubuntu na wirtualnej maszynie ?

twurca_materialu
komentarz
komentarz
9 godzin temu, MasterYoghourt napisał:

Zaznacz tą bezużyteczną, podziel ją na partycję i wio. Swoją drogą, nie lepiej i łatwiej było by zainstalować tego ubuntu na wirtualnej maszynie ?

 

Klikając na partycje na mogę kliknąć żadnej opcji  jak widać na obrazku gdy jest zaznaczona a gdy klikam zainstaluj to nie działa

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

A jak zaznaczysz i naciśniesz nowa tablica partycji ?

WireBoot
komentarz
komentarz

Prawdopodobnie (nie widze tego na screenach ) tablica partycji dla tego dysku 500GB (sda) jest w formacie MBR. MBR pozwala na maksymalnie 4 główne partycje, a z tego co widzę to juz są dodane 4 główne partycje. Teraz zeby wykorzystać tą wolną przestrzeń trzeba by było usunąć jakąś 1 partycję , stworzyć partycję logiczną i na partycji logicznej dodać 2 osobne partycje. Problem w tym ze tak na prawde mozesz usunąć tylko sda4 a z tego co widzę zawiera dane

Jeśli na sda4 nie masz żadnych ważdnych danych to można to wykonać (usuniecie partycji usunie tez dane zawarte w tej partycji).

 

inna opcja to przerobienie typu dysku na GPT zamiast MBR, wymaga to sformatowania całego dysku i utraty wszystkich danych. Po zmianie na GPT limitem partycji z tego co pamiętam to 128sztuk :)

 

 

Inna opcja to rozszerzenie tej partycji sda i zainstalowanie linuksa na virtualbox jesli nie czujesz sie jeszcze na siłach lub dane które są na tym laptopie mają znaczenie (czytaj - obecny system i dane muszą być i działać)

  • Super 1
MasterYoghourt
komentarz
komentarz

A ja myślałem, że bezużyteczna to po prostu złe przetłumaczenie słowa wolna ;)

twurca_materialu
komentarz
komentarz
Dnia 5.01.2018 o 12:28, WireBoot napisał:

Prawdopodobnie (nie widze tego na screenach ) tablica partycji dla tego dysku 500GB (sda) jest w formacie MBR. MBR pozwala na maksymalnie 4 główne partycje, a z tego co widzę to juz są dodane 4 główne partycje. Teraz zeby wykorzystać tą wolną przestrzeń trzeba by było usunąć jakąś 1 partycję , stworzyć partycję logiczną i na partycji logicznej dodać 2 osobne partycje. Problem w tym ze tak na prawde mozesz usunąć tylko sda4 a z tego co widzę zawiera dane

Jeśli na sda4 nie masz żadnych ważdnych danych to można to wykonać (usuniecie partycji usunie tez dane zawarte w tej partycji).

 

inna opcja to przerobienie typu dysku na GPT zamiast MBR, wymaga to sformatowania całego dysku i utraty wszystkich danych. Po zmianie na GPT limitem partycji z tego co pamiętam to 128sztuk :)

 

 

Inna opcja to rozszerzenie tej partycji sda i zainstalowanie linuksa na virtualbox jesli nie czujesz sie jeszcze na siłach lub dane które są na tym laptopie mają znaczenie (czytaj - obecny system i dane muszą być i działać)

 

Dnia 5.01.2018 o 13:30, MasterYoghourt napisał:

A ja myślałem, że bezużyteczna to po prostu złe przetłumaczenie słowa wolna ;)

Udało mi się zainstalować.

Usunąłem partycje odzyskiwania i udało mi się wykorzystać zwolnione miejsce. 

Chyba chodziło o to, że miałem 4 podstawowe partycje na 1 dysku.

Dzięki za pomoc

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.