x-kom hosting

Pierwsze podkręcanie i7-4790k

Vitkos
utworzono
utworzono (edytowane)

Siema. Przed chwilą bawiłem się OC CPU. Pierwszy raz w życiu, stres jak na maturze :V

 

Więc tak - MOBO to Z97 Gaming 5 / wyłączony tryb TURBO BOOST, wartość CPU Ratio zwiększyłem do 45

Póki co wszystko wydaje się działać, w menedżerze zadań sprawa wygląda tak: JjKG0mT.png

 

 

Wartość GHz skacze sobie od 4,46 do 4,49

 

Bałem się zmieniać opcje napięć i zostawiłem je automatycznie, z tego co zauważyłem w BIOSie wartość CPU Core Voltage podskoczyła z 1.200 do 1.300V

Pozostałe opcje to:

 

CPU Ring Voltage: 1.168V

CPU SA Voltage: 1.056V

CPU IO Digital Voltage: 1.048V

DRAM Voltage: 1.648V

 

Czy wszystko wygląda w porządku? Procesor się nie spali? :D

 

Temperatury w przedziale 27-36 w spoczynku i 44-60 w stresie. Póki co wszystko działa. Zrobiłem to prawidłowo czy coś pokopałem? - staram się przygotować procek pod nowego GTXa 1060

 

Edytowane przez Vitkos

Youki
komentarz
komentarz

Napięcie ustaw na sztywno, zacznij od 1.3V jak będzie stabilnie to próbuj w dół.

 

  • Dobra wypowiedź 1
Vitkos
komentarz
komentarz (edytowane)

Zwiększyłem CPU Ratio do 46

W tym momencie wygląda to tak: FtG43JQ.png

 

 

Napięcie ustawione na 1.3V

 

Pozostałe ustawienia: DigitalAll Power ;

- Cpu Phase Control; Optimized

CPU Vdroop Offset Control; Enthusiastic +100%

 

Temperatury 33-38 w spoczynku. Co dalej? Zjechać z napięciem do 1.2 i sprawdzić czy pójdzie?

Pare fot z BIOSu (niestety wykonane telefonem, bo nie mam pendrive żeby zapisać przez F12)

 

https://i.imgur.com/gvyAgke.jpg

https://i.imgur.com/4KQlcB6.jpg

https://i.imgur.com/PW6ASdj.jpg

Edytowane przez Vitkos
Youki
komentarz
komentarz

Próbuj na 1.275V.

 

Vitkos
komentarz
komentarz

Śmiga. 4.59GHz na 1.275V i temperatura: 30-38 w spoczynku.

 

Pozostałe opcje są OK?

Youki
komentarz
komentarz

Przetestuj stabilność przez dłuższy czas w grach i programach obciążających.

  • Super 1
Vitkos
komentarz
komentarz

UserBenchmark: Yzn7Uj5.png

 

Max temperatura; 74 stopnie

 

CoD WWII śmiga dobrze, nie zauważyłem dropów, temperatura 53 stopnie

 

GTA V widoczne spadki FPS w okolicach gór i napisu Vinewood

Youki
komentarz
komentarz

Puść OCCT na godzine.

  • Super 1
539
komentarz
komentarz (edytowane)

wywaliło bo domyślnie masz ustawione max 85 stopni w OCCT ( w programie) musisz wyłączyć ta opcje w ustawieniach programu o ile chcesz iść powyżej 85 stopni w teście.

Jak masz dobra sztukę i74790K powinna iść na 4,6 1,26 Vid w bios.

 

 

Tu masz screeny z mojego i74790K - z tym ze mój jest po delidzie a chłodzenie to AIO na goły rdzeń.

Bez nazwy-1.jpg

Btestocct.jpg

3 godziny temu, Vitkos napisał:

Śmiga. 4.59GHz na 1.275V i temperatura: 30-38 w spoczynku.

Widzisz i tak sie szuka sweet point dla napięcia przy danym zegarze. 

Czym niższy Vid tym niższa temperatura więc szukaj swojego min Vid dla 4.6 GHz.

Mój robi 4.6 na 1.24V Vid. ale moze Twój to golden chip :) i będzie robił 4.6 na 1.2 V Vid bo i takie haswelle się zdarzają.

Jak masz na teraz 1.275  Vid przy 4.6 to już nie jest źle :) 

Powiedziałbym nawet ,ze gdyby ten cep wpadł w moje ręce to po skalpie na AIO jest szansa na stabilne 4.8GHz  1.3 - 1.35 V  Vid a to już jest rzadkość dla tych CPU taki zegar utrzymać stabilnie przy pracy 24/4

Ehh pewnie szczęściarzu trafiłeś sztukę produkowaną na Tajwanie bo te najlepiej się kręcą..... :)

 

 

 

Moje prywatne preferencje dla tej rodziny CPU to:

Nie testuje w prime, on do haswella jest średnim pomysłem. Pierwszy test OCCT jest ok jak da rade przejść bez błędów to intelburntest na 10 powtórzeń. ( tu dostaniesz wyższe tempy jak w OCCT ze względu na instrukcje AVX wykorzystane w teście.)

 

Tempy z syntetycznych testów traktuj poglądowo, moje osobiste preferencje to

1.nie przekraczanie 70 stopni max dla najgorętszego rdzenia w codziennym użytku

2. ustawienie Vid w bios płyty na sztywno, i tak używam cepa ponad 3 lata bez oznak degradacji.

3. nie przekraczanie 1.26vid na powietrzu bez skalpa i wymiany pasty pod IHS

4. Powyżej 1.3Vid używanie cepa z chłodzeniem AIO lub Custom LC

5. Nie przekraczanie dla tej generacji procesorów 1.26vid na chłodzeniu powietrzem- 1.35V custom LC  do pracy 24/h

Edytowane przez 539
  • Super 1
Vitkos
komentarz
komentarz (edytowane)

Udało się zejść na 1.250V niżej wole nie próbować. Pograłem troche w BF'a, CoD'a wszystko wydaje się być w porządku. Maksymalna temperatura jaką zaobserwowałem to 73 stopni. Paste na samym cpu wymieniam co 3 miesiące. Czytałem kiedyś o tym skalpowaniu, ale boje się, że uszkodze procka i skończy się na wymianie całego kompa, a nie karty :D

Edytowane przez Vitkos
539
komentarz
komentarz

zleć komuś skalp jako usługę, tylko musi być to dobry spec i wtedy ryzyko jest praktycznie znikome -

3 minuty temu, Vitkos napisał:

Udało się zejść na 1.250V niżej wole nie próbować

Strachu nie ma :) poza tym ze komp się wywali wchodząc do Windowsa lub tez dostaniesz blescreena albo rest podczas testu w zasadzie innymi konsekwencjami się to nie wiąże.

Prosta sprawa dostajesz blescreena przy teście zwiększasz Vid i tyle. Nie słyszałem osobiście żeby zmniejszenie Vid do niższej niż wymaga tego stabilność cepa była powodem jakiś większych problemów poza tymi o których już wspomniałem. Gdy już znajdziesz minimalna wartość dodajesz nieco dla pewności i tak zostawiasz. Przykładowo jak komp jest stabilny na 1.25 a na 1.24 wywala to ustawiasz 1.26 i powinno być ok.

8 minut temu, Vitkos napisał:

Paste wymieniam co 3 miesiące

Nadgorliwość i to co najmniej nadgorliwość wystarczy jedną a porządną i jest spokój na lata.

Osobiście używam CLU i uważam ,ze jest najlepsza jednak ta pasta nie należny do bezproblemowych w użyciu.

Po pierwsze przewodzi prąd wiec trzeba aplikować rozważnie aby nie nawalić drobin pasty po całym kompie po drugie nie moze być stosowana na aluminium.

Raz zaaplikowany CLU to lata spokoju. Ktoś tez kiedyś skarżył się ze napisy nadrukowane na IHS CPU po dłuższym czasie używania CLU stały się nieczytelne co akurat mnie osobiście nie przeraziło aby pasty nie użyć.

http://www.coollaboratory.com/product/coollaboratory-liquid-ultra/

Ważne aby umieć się przestawić z aplikacją, nie jest to znany powszechnie silikonowy glut a związek ciekłych pierwiastków, który wymaga odrębnego sposobu aplikacji.

Co najważniejsze jak dotychczas dla mnie to najwydajniejsza pasta jaka miałem, a miałem nie jedna :)

Ciekawie robi się przy OC i delidzie gdyż CLU używa się na rdzeń ( haswell ma na pytce elektronikę która trzeba zabezpieczyć na wypadek rozlania CLU i zwarcia - tu rożne sposoby od lakieru bezbarwnego do paznokci po rożnego rodzaju silikony wysokotemperaturowe) lecz do montażu IHS ze stopa radiatora używa się wtedy Gelid GC extreme takie combo daje najlepsze rezultaty w walce o niskie tempy procesora. Nie używa się CLU na rdzeń pod ihs i jednocześnie miedzy IHS a stopę radiatora  -takie zestawienie  wypada gorzej od kombinacji CLU - Gelid

19 minut temu, Vitkos napisał:

. Maksymalna temperatura jaką zaobserwowałem to 73 stopni.

Biorąc pod uwagę ,ze jest zima to i chłodniej, latem będzie cieplej i wyjdzie ponad 73. Jak dla mnie za wysoka ta temperatura przy grach , ale są tacy co maja margines ustawiony wyżej od mojego i przyjmują nawet 85 stopni jako temp absolutnie ok.

Mój cep przy 1.308Vid na 4.7GHz zimą tempy w grach nie przekraczają 65 a latem 70. Stąd nie kombinuje ze zmianą chłodzenia na wydajniejsze.

P.s W BF4 możesz aplikować do mojego plutonu :)

 

  • Dobra wypowiedź 1
Vitkos
komentarz
komentarz

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi :D

Przejde się w poniedziałek do znajomego i zapytam dokładnie o te skalpowanie, kiedyś się bawił w procesorach, więc może coś zdziała :P

 

Dzięki raz jeszcze

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Takich speców od skalpu znajdziesz wielu

http://allegro.pl/skalpowanie-delid-procesorow-intel-i6990004694.html

Tu np usługowo ktoś to robi, ale takich ofert nie brak w necie.

Poszukaj w swojej okolicy moze ktos podjedzie i zrobi Ci to na miejscu, jednak takk czy siak zegnasz się z gwarancja na CPU ;)

albo kup sobie:

http://www.angela.pl/p13367,der8auer-delid-die-mate-2.html

 

a tu facet z ogłoszena w akcji:

 

 

Edytowane przez 539
  • Super 1
Vitkos
komentarz
komentarz

Jeszcze takie pytanie na szybkiego dot. opcji CPU Vdroop offset control na jednym z angielskich forów wyczytałem, że ustawienie na 100% może mocno zajechać procesor/skrócić jego żywotność, to prawda?

539
komentarz
komentarz

Tak jak pisałem trzymam cpu na sztywnym VID. Nie używam offsetu + - ani addaptive.  Jestem zwolennikiem starej szkoły VID na sztywno. Zgadzam się na straty energii z tym związane i parę złoty rocznie więcej w rachunku za prąd. Poza tym nie widzę problemów w trzymaniu cepa na sztywnym Vid a wręcz same zalety (niewielki vdroop)

Dalej. Tak ,wysokie vcore sprzyja szybszemu zużyciu/degradacji CPU. (skrajnie wysokie to natychmiastowa śmierć CPU) jakie to bezpieczne a jakie wysokie to dyskusji i opinii nie brak.

Dla przykładu wszyscy mówią ze haswell to max 1.3 vcore. Osobiście korzystam z kilku profili OC i  mój vcore to 1.33V a nierzadko jak ide wyzej z OC podchodzi pod 1.4V.

Tylko ze ja chłodzę cepa na goły rdzeń zestawem AIO i pilnuje temperatur. Najgorsze w degradacji CPU jest combo wysokie napięcie plus wysoka temperatura.

W Twoim przypadku to i tak bez znaczenia gdyż po pierwsze nie utrzymasz haswella I7 na normalnych tempach na powietrzu powyżej 1.260 Vid nie mówiąc o wyższym napięciu.

Po drugie wyższe napięcie i wyższe OC to zazwyczaj konieczność skalpowania.

Po trzecie mimo skalpu te procesory z Vid 1.3V i wyżej wymagają czegoś więcej jak wiatraczek i kawałek miedzianego radiatora do chłodzenia.

Ściana dla Twojego cepa i chłodzenia powietrzem z utrzymaniem realnie akceptowalnych temperatur to 1.260 Vid i 4.6 Ghz.(takie mam doświadczenia z i74790k) Rzadko trafiają się super cepy, które robią więcej niz 4.6GHz przy 1.260Vid zachowując niskie temperatury. 

Co do samej degradacji........link:

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/723980-Truth-about-CPU-degradation

Nic mądrzejszego nie wymyślę.

Każdemu kto chce aby jego procesor cechował się długowiecznością polecam natychmiastowe zdemontowanie go z komputera i zalanie formaliną w stosownym słoju.

Wszytko się zużywa, człowiek też dlatego nie zawracam sobie głowy degradacją CPU, trzymam cepa z dobrym chłodzeniem a reszta w rekach opatrzności.

Kupiłem swojego i74790K kilka tygodni po premierze tego modelu. Od tamtego czasu komp chodzi, aio chłodzi cep na sztywno na 1.308Vid a czasem jak się bawię i wyżej.

Nie zauważyłem żadnych dysfunkcji CPU a komp chodzi i chodzi. Jak Cpu zdechnie to podziękuje mu za tyle lat wspaniałej służby w moim desktopie i kupie nowa jednostkę.

Brałem za żonę na" wieczność" moją żonę a nie kawałek krzemu na płytce drukowanej w miedzianym kapelusiku :)

Na koniec: Zrób ten test dla swojego CPU celem sprawdzenia stabilności, z tym ze zrób do końca i wstaw wynik w temacie wraz z screenami wg schematu.

Ciekaw jestem jak to będzie wyglądać u Ciebie. 

 

  • Super 1
  • 2 tygodnie później...
Vitkos
komentarz
komentarz

Cześć, witam ponownie :D zdecydowałem się na skalpowanie procesora, dodatkowo bawiłem się z napięciami i jakimś cudem udało mi się zejść do 1.230V ! (4,60Ghz) maksymalnie używa 1.232V

Procek pomyślnie przeszedł 45 minutowy test OCCT temperatura nie przekroczyła 80 stopni!

1,5h rozgrywka w GTA V również bez żadnych problemów, temperatura nie przekroczyła 65 stopni. Ogólnie zauważyłem ogromny skok wydajności w grach, z czego jestem bardzo zadowolony. Po skalpowaniu temperatura w spoczynku to zaledwie 25 stopni (chłodzenie powietrzem). Pytanie do was: spróbować zejść jeszcze niżej z napięciami, czy jak wszystko działa stabilnie przy 1.230V to dać sobie spokój i cieszyć się "nowym" życiem komputera? :D

Youki
komentarz
komentarz

Próbować zawsze możesz, ale już teraz masz całkiem fajne napięcie jak na to taktowanie.

 

  • Dobra wypowiedź 1
539
komentarz
komentarz (edytowane)
21 godzin temu, Vitkos napisał:

Procek pomyślnie przeszedł 45 minutowy test OCCT temperatura nie przekroczyła 80 stopni!

Który test OCCT CPU ,czy OCCT z LINPACK.?

Jeśli po skalpie masz w OCCT CPU 80 stopni z 1.23V Vid 4.6 GHz to nie jest to szczególny powód do radości a raczej przesłanka do sprawdzenia poprawności montażu chłodzenia i zrobionego skalpu, jeśli i tu wszystko jest ok to idąc dalej w dość prostym rozumowaniu wymieniłbym chłodzenie na takie które przy wartościach o jakich piszesz będzie wydajniej chłodziło CPU.

Temperatury w grach masz ok w idle niskie gdyż na dworze i upalnie nie jest :)

Możesz tez zrobić tak. Ustalić wartości napiec dla stabilnego OC Twojego procka dla zegarów 4.7 i 4.8 o ile uda się to uczynić i wtedy widząc temperatury zdecydować o kupnie nowego chłodzenia. Jeśli twój Cep szedłby z 4.7 i 4.8 na dobrych napięciach  - powiedzmy w granicach 1.300V VID a temperatura byłaby tym co ogranicza użytkowanie procesora zmieniłbym chłodzenie na jedno z dwóch wydajnych ( o ile zmieszczą się w obudowie i reszta hardware na to pozwoli)

Po skalpie jest szansa ze uda Ci się utrzymać w ryzach Twój cep na powietrzu z nieco wyższym napięciem.

Noctua NH-D 15 lub Alpenfohn -Olymp.

Olymp to bardzo wydajny i przyzwoity cooler, jego dodatkowym atutem jest obecna cena:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-alpenfohn-olymp-84000000135-858358/

7 godzin temu, Youki napisał:

Próbować zawsze możesz, ale już teraz masz całkiem fajne napięcie jak na to taktowanie.

Całkiem fajne to by było tak z 1.260Vid a 1.230Vid to jak dla mnie bardzo fajne...bo fajnie wróży na dobre napięcia z 4.7 i 4.8 :)

21 godzin temu, Vitkos napisał:

jak wszystko działa stabilnie przy 1.230V to dać sobie spokój i cieszyć się "nowym" życiem komputera? :D

Ha ha :) a widział kto prawdziwego fana Overclockingu co cieszyłby się z dobrych napiec dla 4.6 nie próbując 4.7, 4.8 :):);)

Edytowane przez 539
  • Dobra wypowiedź 1
Vitkos
komentarz
komentarz

Próbowałem zejść do 1.225V ale wszelkie testy powodowały bluescreena. Test OCCT CPU został wykonany z dużym pakietem danych. Temperatura nie przekroczyła 80 stopni, maksymalna zaobserwowana to 79 przy pomocy programu Hardware Monitor. Obecne zamontowane chłodzenie to Thermalright Macho rev. B

Obudowa jaką posiadam to Fractal Design - ma jeden wentylator z przodu i drugi z tyłu, więc jest tam w miare chłodno, aczkolwiek zastanawiam się nad zmianą chłodzenia na wodne.

 

Tak czy siak z temperatur jestem zadowolony, bo przed skalpowaniem całkowicie wywalało mi OCCT i temperatury były o wiele wyższe. Po świętach pomyślę o zmianie chłodzenia i wtedy spróbuję dobić do 4.8Ghz :P

539
komentarz
komentarz

Best AIO na teraz jak dla mnie:

http://www.aquatuning.pl/chlodzenie-wodne/zestawy-i-systemy/zestawy-wewnetrzne/alphacool/eisbaer/21588/alphacool-eisbaer-420-cpu-black

Gdybym dziś miał kupować AIO wybrałbym właśnie ten zestaw.

Gdybym miał brać AIO tańsze, mniej wydajne to wolałbym wydajnego NH-d15 lub Alpenfohn -Olymp, jednak jeśli Twój budżet pozwoli Ci nabyć to co w linku , to tylko pozazdrościć , gdyż obecnie jestem "chory" na ten własnie zestaw AIO :)

Godzinę temu, Vitkos napisał:

Próbowałem zejść do 1.225V ale wszelkie testy powodowały bluescreena.

ok. Ja robię tak znajduje np stabilne 4.6 GHz na 1.230Vid , testuje , jak jest ok ustawiam w bios 1.240V  i wtedy mam niemal 100% ,ze OC jest ok.

Zawsze jak znajdziesz stabilny punkt napięcia polecam dodać źdźbło więcej do ostatecznego ustawienia w bios.

Godzinę temu, Vitkos napisał:

. Po świętach pomyślę o zmianie chłodzenia i wtedy spróbuję dobić do 4.8Ghz :P

Gdybając tylko to wydaje mi się ,ze o ile 4.7 GHz uda Ci się wydusić poniżej 1.300V Vid o tyle z 4.8 moze być bardzo ciężko.

Mój Cep ładnie idzie do 4.6GHZ a do 4.7 i 4.8 potrzebuje już zawsze ponad 1.300V Vid. Oczywiście życzę Ci jak najniższego V i niskich temperatur,lecz znając hasweele i7 to co napisałem zdaje się być trafne w  większości przypadków kręcenia tej własnie i7-ki. Jednak trafiają się i farciarze i złote Cepy także trzymam kciuki , a jak byś kupił AIO z linku to miałbyś kozackiego cepa i kozackie chłodzenie :)

O 4.9 czy wyżej nawet nie myśl, wszystkie te cepy (i74790K) , które znam z kompów kolegów forumowych i nie tylko nigdy nie wykazały się stabilnością pow 4.8 GHz na dłuższą metę.

Owszem działy z 4.9 i Vid na poziomie 1.400V i wyżej , ale koniec końców wszyscy i tak schodzili ostatecznie z V i ustawiali swoje CPu na 4.8.

To i tak baaardzo dobre OC jak na ten procesor.

P.s Z pierwszych Twoich wpisów to wynikało ,ze boisz się tego całego OC, potem oskalpowałeś procka, teraz myślisz o 4.8 GHz, nie zdziwisz mnie aczkolwiek zaskoczysz jak to całe nowe AIO dasz na golasa CPU z pominięciem IHS. :) Ten zabieg jednak wymaga i to śmiałbym stwierdzić większej uwagi jak samo skalpowanie. Natomiast realnie urywa się 5-do 10 stopni względem oskalpowanego CPU z nałożonym na powrót IHS........

czy ryzykować to już każdy sobie odpowiada sam :)

Moi koledzy tez krzyczeli NIGDY, a jak zobaczyli ,ze u mnie hula taki Mod to zmienili zdanie na KIEDYŚ , a obecnie kilku jest na etapie STAŁO SIĘ I U MNIE.

Co by jednak nie mówić taki mod do prostych i najbezpieczniejszych nie należy.

  • Dobra wypowiedź 1
Vitkos
komentarz
komentarz

Fakt, początkowo bałem się OC, bo pamięcią zatrzymałem się w 2007 roku, kiedy to "próbowałem" "podkręcać" jakiegoś starego AMDka i nagle poczułem smród spalenizny, potem wybuchł mi zasilacz i po "zabawie" :lol2:

 

Cena... Cóż, troszkę wysoka, ale jeżeli takie chłodzenie może przynieść dobre efekty, to warto zainwestować i posiedzieć kolejne 2-3 lata na zmodyfikowanym PC :D

Mam bardzo ogarniętego kolege, który siedzi w branży już kilka ładnych lat, więc on się z tym pobawi pod moim nadzorem :P

 

539
komentarz
komentarz

Patrząc z punktu ekonomicznego ,żadne chyba wysokie OC nie jest opłacalne bo realnie przyrost wydajności z powiedzmy 4.6 na 4.8 nie jest już spektakularnym osiągnięciem.

( a z twojego cepa niemal pewne ,ze więcej nie wyciśniesz)

Jednak w moim przypadku robię to poniekąd dla samej przyjemności. Takie AIO daje wiele możliwości, chłodzi dobrze, wygląda kosmicznie :)

Jasne cooler powietrzny jest mniej inwazyjny i niemal bezobsługowy, zaś AIO bywa kapryśne i wymaga więcej uwagi, jednak jak się całość fajnie ogarnie to jest coś co trudno ubrać w realia opłacalności lub tez zimnego rozsądku - a mianowicie przyjemność z komputerowej zabawy. Tą trudno wyceniać na zimno ;)

Tak sobie czasem myślę ,że ci zdrowo-rozsądkowi , którzy mówią nie kupuj bo drogie, bo się nie opłaca itd gdzieś w głębi siebie chętnie by tez wskoczyli w posiadania takiego zestawu, ale oczywiście nie sugeruje ,ze tak jest na 100% :)

Jak masz ogarniętego kolegę to  jeśli chodzi o mój osobisty point widzenia AIO to nr 2 jest to Swiftech.

Niestety trudno kupić w PL , ale.........

http://www.swiftech.com/H240-X.aspx

no i sam switech nierzadko bywa out of stock.............. :)

  • Dobra wypowiedź 1
539
komentarz
komentarz (edytowane)

Sorry za kiepskie foto , ale co trzeba myślę ujrzysz. Noctua NH-D15 podstawa coolera po lappingu, IHS od haswella- po lappingu.

Po zabiegu zarówno powierzchnia podstawy coolera jak IHS idealnie równe i gładkie.

To taki dodatkowy tip , który stosuje się w dwóch celach.

Wyrównaniu nierówności oraz zbiciu temperatur.

O ile zbicie w haswellu po lappingu nie jest spektakularne i wynosi 1-4 stopnie o tyle jeśli mieliśmy krzywą podstawę coolera badż IHS ( nierzadko 1+2)

to następuje zmniejszenie różnicy temperatur między najgorętszym a najzimniejszym rdzeniem.

Oczywiście fizycznie nie widziałem aby wszystkie rdzenie w haswellu szły równo jak po sznurku, ale jeśli przed lappingiem różnica miedzy max a min rdzeniem temperatura w OCCT wynosiła 11 stopni to po lappingu wyszło 6 stopni, co  wydaje się niezłym wynikiem.

Nie widziałem nigdy haswella który szedłby z tempami równo jak po sznurku ale wynika to zapewne z wielu czynników, specyfikacji procesora, obciążenia rdzeni,tolerancji +-dla czujników temperatur rdzeni procesora.

To taki dodatkowy hop-siup jak ktoś lubi bawić się w mody i OC :)

Bardzo kiepskie foto ,ale nie miałem nic porządnego co posłużyłoby za aparat a i fotograf ze mnie kiepski :)

Zdjęcie0217.jpg

p.s lapping IHS powoduje starcie napisów z IHS co jest równoznaczne z utratą gwarancji na procesor :)

 

Edytowane przez 539
  • Dobra wypowiedź 1
Vitkos
komentarz
komentarz

Czytałem właśnie też szlifowaniu procka, ale to już wszystkie szczegóły dogadam z kolegą. W środę poszukam w stacjonarkach tego chłodzenia Alphacool, a jak się nie uda znaleźć to zamówie z neta :P

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.