x-kom hosting

Konfigurowanie laptopa pod ssd

Ogórek
utworzono
utworzono

Witam,

Kupiłem dysk ssd (SAMSUNG SM961 256GB) aby przyspieszyć laptopa i zacząłem się bardziej interesować jego montażem i konfiguracją. Na początku zobaczyłem jak się montuje dysk pod złącze m2 i zauważyłem, że potrzebna jest do tego specjalna śrubka. Gdzie można taką nabyć? Widziałem w sklepach internetowych ale zakup 1 śrubki za 11 groszy raczej nie jest możliwy na stronie, a nawet jak jest to nie mam ochoty przy takim zakupie płacić 10zł za przesyłkę. Przejrzałem też wiele stron na temat konfiguracji i na większości dominują wskazówki co zrobić aby zwiększyć żywotność dysku poprzez zmniejszenie ilości zadań zapisujących na nim dane (np tutaj "http://www.techradar.com/news/computing-components/storage/12-ssd-tips-to-optimise-your-drive-s-performance-943984"). Są tu też rady, aby utworzyć ramdisk. Jako, że za około miesiąc będą kupował nowy ram zainteresowało mnie, że stworzenie dysku z niego może pomóc w optymalizacji ssd. Jednak przy dalszym przeglądaniu spotkałem się z artykułami, że nie warto tego wszystkiego robić, bo nowe dyski ssd są bardziej wytrzymałe niż kiedyś i to wszystko nie jest konieczne bo i tak mają wytrzymałość na tyle dużą, że prędzej kupię kolejny komputer niż zużyję obecny dysk.

Podsumowując mam kilka pytań:

1) W jakim sklepie można kupić śrubkę do montażu ssd pod m2

2) Co tak na prawdę warto zmienić w systemie w związku z posiadaniem ssd aby wszystko chodziło jak najlepiej? (dodam, że wciąż będę miał włożony też hdd 1tb na rzeczy nie wymagające szybkiego dysku)

3) Czy tworzenie ramdisku ma sens?

4)  Jaki powinien być rozmiar ramdisku? Będę miał 16gb ram, czy 4gb ramdisk to dobra wielkość na cache windowsa i pliki tymczasowe przeglądarki? Do czego jeszcze można go wykorzystać?

Ogórek
komentarz
komentarz
14 minut temu, Dark_Moon napisał:

Jeżeli się mylę, to byłbym wdzięczny gdyby ktoś mnie poprawił, ale wydaje mi się, że samsung magician nie wspiera tego dysku bo to wersja oem. 

Youki
komentarz
komentarz

RAMDisk robić nie musisz, śrubki próbowałeś lokalnie poszukać w jakimś sklepie komputerowym?

Ogórek
komentarz
komentarz

Dzięki za odpowiedź.

Jeszcze nie próbowałem szukać bo świeżo co się zorientowałem, że coś takiego jest potrzebne. Takie części są tylko w wyspecjalizowanych sklepach czy jest szansa na to natrafić w sklepach w stylu media markt, media expert? Czy jak pójdę do sklepu komputerowego i powiem, że potrzebuję śrubki do dysku pod m2 to mi dadzą co potrzebne, czy są różne śrubki do tego i muszę znać np wymiary?

Piszesz, że nie muszę robić RAMDisk, ale czy to rozwiązanie w ogóle nie ma sensu w przypadku komputera osobistego? Więcej z ramu wyciągnę mając te 16 gb jako ram niż 12 gb jako ram + 4 jako ramdisk?

Dodasz coś na temat tego co warto ustawić w windowsie? Warto zastosować się do rad z linku który umieściłem w 1 poście?

Youki
komentarz
komentarz
2 minuty temu, Ogórek napisał:

media markt, media expert?

Wątpie.

 

Tak w ogóle to jaki masz laptop, sprawdzałeś czy dysk NVMe będzie obsługiwany? 

Ogórek
komentarz
komentarz (edytowane)

Lenovo ideapad 700. Sprawdzałem i powinien działać. Czy mógłbyś się jeszcze wypowiedzieć na temat tych ustawień co wstawiłem w linku w 1 poście? Na tym zależy mi najbardziej.

Jeszcze 1 krótkie pytanko przy okazji. Wiem, że to nie do tego działu ale chyba nie warto zakładać kolejnego tematu, bo pytanie raczej krótkie. Mam 2 sloty na ram w laptopie, obecnie jest tam 2x4gb. Lepiej kupić 2x8 czy 1x16 (podobno 2x8 działa szybciej, czy to prawda?) i czy jakbym kupił 1x16 to wkładać tylko nowy ram, czy zostawić też 1 kość starą? Słyszałem, że raczej nie powinno się mieszać różnych kości ram ale może wtedy dałoby się kości 16 gb użyć jako ram, a całą 4gb zmienić w ramdisk? Czy coś takiego jest możliwe czy ram zawsze działa jako całość i przy tworzeniu ramdisku nie ma możliwości wyboru aby był zrobiony z 1 kości i czy warto to robić? Jak wyjdzie najwydajniej?

Edytowane przez Ogórek
Dark_Moon
komentarz
komentarz

Faktycznie chyba nie wspiera tego dysku, bo nie ma go na liście, chociaż jakieś m2 tam są.

The following Samsung SSDs are supported*:

Samsung SSD 960 PRO(M.2)

Samsung SSD 960 EVO(M.2)

Samsung SSD 950 PRO(M.2)

Samsung SSD 850

Samsung SSD 850 PRO

Samsung SSD 850 EVO

(2.5”, mSATA, M.2)

Samsung SSD 840 PRO

Samsung SSD 840 EVO(2.5”, mSATA)

Samsung SSD 840 Series

Samsung SSD 830 Series

Samsung SSD 750 EVO

Samsung SSD 470 Series

Ogórek
komentarz
komentarz

Tak mi się właśnie wydawało. Z tego co wiem ten dysk to ta sama kość co 960 PRO ale wersja oem i dlatego nie wspiera, ale za to jest taniej.

Youki
komentarz
komentarz
4 godziny temu, Ogórek napisał:

czy jakbym kupił 1x16 to wkładać tylko nowy ram, czy zostawić też 1 kość starą

2x8 GB ale jeśli nie potrzebujesz to nie kupuj obecnie, RAM strasznie drogi.

 

Ogórek
komentarz
komentarz

Ok, w takim razie ram odpuszczę i poczekam aż stanieje. Dzięki za odpowiedzi.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.