x-kom hosting

Usuwanie bad sektorów i dalsza naprawa

przetak12
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, ostatnio komputer zaczął się zacinać na około 10 sekund po uruchomieniu na pulpicie ale po tych 10 sekundach wszystko dobrze działa.

Zrobiłem test HD Tune 2.55 na bad sektory i wyszło mi że mam 2 bad sektory.

Dodam również że windows mi nakazuje przeskanować dysk i jak klikam żeby skanowało to nic się nie dzieje i tak w kółko a ponad to czasami wywala blue screna i pisze: kernel data inpage error.

 

Mam teraz pytania:

 

Czy mam wykonać jeszcze jakieś diagnozy tego dysku?

Jak mogę naprawić ten dysk bez usuwania z niego danych?

Edytowane przez przetak12

hixmen
komentarz
komentarz

Pokaż smart dysku, w HD Tune zakładka Health, jeśli by było puste pole to użyj program CrystalDiskInfo. Co do naprawy , to wcześniej potrzebny jest podgląd smart i dlatego kazałem pokazać. Jeśli chodzi o samą naprawę, to na początek będzie zależne od wyniku smart. Jak systemowy scandisk nie daje rady, można podejrzewać że natrafił na sektor/ ry na bardziej uszkodzony. Na tym etapie, bez podglądu smart i wyniku skanu z wykazami oprócz bad sektorów, wolnych sektorów ( z dłuższymi odczytami) w jakiej są ilości , czyli stanu powierzchni dysku i wynikami smartu, nie będziemy jeszcze wyrokować. Program który wykona skan na wykrywanie badów i wolne sektory to można polecić MHDD. Instrukcje znajdziesz w internecie i w późniejszym etapie może posłużyć do naprawy ,zależnie od wyników smart i skanu jak już wyżej wspominałem. Co do naprawy bez usuwania danych, to jest operacja remap, z tym że bez podglądu smart i wyników skanu powierzchni ,lepiej nie ryzykować i zaleca się zrobić kopię danych, bo nie wiemy czy następne uruchomienie dysku da dostęp do danych. Chyba że, bady by były na końcu dysku to można by było coś wymyśleć , ale nie znając wyników diagnozy dysku nie ma co gdybać.

  • Super 1
hixmen
komentarz
komentarz

Początkowe zacinanie jak oznajmiasz 10 sekund po uruchomieniu systemu, nie musisz jeszcze oznaczać że jest z winy dysku. Bo pierwsze sekundy czy minuta, dysk może być obciążony ze względu na uruchamianie się systemu i poszczególnych programów przy starcie oraz ich automatyczne na początku ,większe obciążenie od nich na starcie przez np. skanowanie wyszukiwanie nowych aktualizacji czy inne zależnie od programu. Ewentualnie smart wykazuje pewne ilości błędy komunikacji i jak masz zapasowy kabel sygnałowy dysk-płyta główna to podmień i sprawdź czy przy C7 liczba dziesiętna 32 Z hd tune nie zwiększa się. Co do badów, to czy pamiętasz  jak skan z hd tune wykazał 2 czerwone pola , w którym obszarze dysku wskazuje na ich występowanie na partycji C: czy D:. Nie mniej jednak jak coś z dyskiem zaczyna się dziać i tak raczej skłania do kupienia drugiego dysku i zastosuj się do rady kolegi r102, jak z tego typu dysk jesteś skłonny kupić i wystarczy Ci  taka pojemność.

  • Super 1
przetak12
komentarz
komentarz

Bad sektory były na początku dysku C. 

Później poszukam kabla i zobaczymy czy coś się zmieni.

Co do dysku to pojemność 240 GB mi jak najbardziej odpowiada, chcę od niego aby działał mi jak najdłużej bo ten swój kupiłem parę lat temu niby WD itp ale jak widać po prawie 500 dniach pracy zaczyna się psuć. Tak przy okazji to czemu się tworzą bad sektory, od czego to zależy i jak przeciw działać aby się nie pojawiły?

 

hixmen
komentarz
komentarz

Bad sektory mogą być ogólnie z dwóch przyczyn, czyli z winy użytkownika przez upadek dysku czy większe poruszenie, szczególnie w czasie pracy. Albo dany model ,ma tendencje do pojawiania się problemów po iluś godzinach czy to pojawiania się badów jak w Twoim przypadku czy padnięta elektronika. Miałem też ten model dysku i padł zaraz po okresie gwarancyjnym w ciągu jednego dnia bez wcześniejszych sygnałów. Jest też kwestia danego egzemplarzu niezależnie od modelu, i niektórzy informują że np. 15 % danego modelu pada do dwóch lat. Jeszcze niestabilny zasilacz tez może się przyczynić do skrócenia żywotności dysku czy nawet nieumiejętne podkręcanie kompa. Jeśli bady występują na partycji systemowej, zwiększa ryzyko że może być problem od dysku na działanie systemu , a jak nie teraz, to może problem wystąpić później. Zrób z hdtune test benchmark po ustabilizowaniu systemu, czyli co najmniej po tych dziesięciu sekundach i zobaczysz jaki wyjdzie wynik czyli wykres.

  • Super 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.