x-kom hosting

Format PC - Wasze sposoby na reinstalacje OS

a602820922
utworzono
utworzono

Witam wszystkich serdecznie.

 

Na wstępie proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu o ile taki istnieje. :)

 

Wątek ten zakładam ze względu na przygotowania do reinstalacji mojego systemu operacyjnego Windows 10, i myślę że inne OS również można tu dodać.

 

Nie jest to moja pierwsza i nie ostatnia reinstalacja systemu na PC ale zawsze przygotowania do tego mnie złoszczą i zawsze o czymś zapomnę a później żałuję że tak się pospieszyłem.

 

Zapewne każdy z nas kto przez to przechodził wie jak to jest kiedy się nie zrobiło kopi zapasowej poczty, zdjęć, kontaktów itd.

 

Często zwykli użytkownicy również borykają się z tym więc być może z waszą pomocą uda nam się stworzyć taki niby poradnik dla każdego.

 

Osobiście to przez ostatnich kilka lat przed formatem dysku twardego robiłem sobie kopie zapasową za pomocą Acronis True Image oraz zapisywałem sobie znane mi hasła do programów, poczty elektronicznej, kont itd. na kartkę.

Nie jest to zły sposób ale ma swoje wady.

Po świeżej instalacji systemu Windows trzeba przywrócić ustawić wszystko po swojemu i tutaj zaczynają się długa droga przez mękę.

Ja z wcześniej wykonanego i otrzymanego obrazu OS wypakowuje sobie pliki które mi są potrzebne i podmieniam lub wrzucam je tam gdzie były gdzie powinny być.

Podobnie jest z grami lub programami które są zainteresowane na innym dysku niż systemowy. Przeniesienie potrzebnych folderów z kopi zapasowej załatwia sprawę ale nie zawsze. Często konieczna jest reinstalacja tego programu ponownie. Tak też jest bezpiecznej i pewniej.

 

Problem jest z hasłami. Jak wspominałem wcześniej ja sobie zapisuję, ale teraz mamy dużo różnych programów które mogą nam w tym pomóc. Niestety żadnego nie używałem wcześniej.

 

Ja wykonuje pełny obraz systemu za pomocą programu jednak w zależności od rozmiaru partycji systemowej obraz taki może zajmować sporo miejsca. Często jest to około 15-30%(kwestia użytej kompresji) mniej a niżeli wielkość faktyczna partycji systemowej.

 

W celu przywrócenia obrazu na dysk twardy z możliwością ponownej pracy, należy podczas tworzenia obrazu wybrać wszystkie partycje znajdujace się na danym dysku twardym z systemem Windows. Z pominięciem partycji które sami utworzyliśmy sobie na "Inne Dane", więcej informacji o tym znajduje się w sieci.

 

I tutaj zapytanie skierowane do was.

Jak wygląda proces reinstalacji systemu u was?, czego robicie kopie zapasowe?, jakich narzędzi używacie?, i jak wygląda kwestia przywracania danych?

 

Pytania, Porady, Sugestie mile widziane.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

 

 

Gawel
komentarz
komentarz

Ja akurat do kopii zapasowej używam Cobian Backup 11 tylko że robię kopię tylko potrzebnych folderów User,Muzyka,Obrazy,Dokumenty itp. Hasła przywracam z folderu Mozilli ewentualnie inne ustawienia programów.Sam Windows instaluję na czysto,fakt że jest to upierdliwe ale znowu nie robimy tego co miesiąc.

Co do samego programu do kopii to mam ustawionę robienie kopii różnicowej ,uruchamiam go raz na tydzień i sam aktualizuje foldery,co zostało usunięte to usuwa,co przybyło to kopiuje,jak nie było żadnych zmian to taki folder pomija .Programik jest za free polecam http://www.cobiansoft.com/cobianbackup.htm

  • 1 miesiąc później...
539
komentarz
komentarz
Dnia 19.11.2017 o 20:59, a602820922 napisał:

 

I tutaj zapytanie skierowane do was.

Jak wygląda proces reinstalacji systemu u was?, czego robicie kopie zapasowe?, jakich narzędzi używacie?, i jak wygląda kwestia przywracania danych?

 

Pytania, Porady, Sugestie mile widziane

Reinstalacje z reguły robię od zera, czyli reboot z płytą lub penem najczęściej z jakimś linuxem, potem partycjonowanie(kasowanie istniejących partycji do zera) i następnie czysta instalacja. (Windows z nośnika Windows , Linux z nośnika Linux)

Kopii sytemu nie tworzę,( sporadycznie miewam problemy z hardware lub totalnym upadkiem systemu stad raz czasem mogę nowy system postawić)

Od dawna upraszczam sobie życie tj jeden dysk, jedna partycja i tak żyje mi się najlepiej.

Co do backupu danych to już dawno odpuściłem wszelkie backupy softwarowe, nie mam na to czasu.

Od kiedy WD wypościł My Cloud ,backup stał się czystą przyjemnością :) (konfiguracja w sieci domowej bezproblemowa)

Oczywiście innych rozwiązań hardware tego typu jest wiele.

Dane które chce trwale zarchiwizować przenoszę na płyty bd/dvd , ale takie long life:

http://duplikatory.pl/

Nie raz nabywałem tez płyty JVC

http://allegro.pl/jvc-pro-cd-r-taiyo-yuden-thermal-printable-1szt-i7088412520.html

http://allegro.pl/jvc-dvd-r-4-7gb-printable-glossy-50szt-taiyo-yuden-i5919342714.html

  • 2 tygodnie później...
Pieraś
komentarz
komentarz

Obraz partycji systemowej ... i to uważam za najlepszą, krótszą metodę reinstalacji.

Nigdy nie trzymam na systemowej zdjęć, dokumentów itp.

 

Sztuka to dobrze sobie przygotować bazę podstawowych programów, by po odtworzeniu nie trzeba na nowo bawić się w instalację javy itp. - oczywiście, że

sie zdeaktualizuje i update będzie do zaciągnięcia ale podstawowa konfiguracja by była już.

 

W dobie 21 wieku uważam, że takie powinno być rozwiązanie, że system mógłby być tworzony z obrazu, a potem tylko konfiguracja przy 1 uruchomieniu pod

dany sprzęt.... ale takie rzeczy to prawie tylko linux ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.