x-kom hosting

Klonowanie partycji systemowej, gdy systemy w komputerze są dwa

FrogsterPL
utworzono
utworzono

Dźbry. W swoim pececie mam dwa systemy operacyjne: Windowsa XP HE SP3 oraz Windowsa 7 Pro SP1. Aktualnie oba są zainstalowane na tradycyjnym HDD (WD Caviar WD6400AAKS), ale oczywiście na innych partycjach (tyle tylko, że w obu systemach nie pokrywa się "literacja" - np. każdy z systemów "uważa", że jest zainstalowany na dysku C: i jest mały bajzel z tego powodu).

 

Udało mi się w końcu znaleźć chwilę na podłączenie do komputera dodatkowego dysku SSD (GoodRAM Iridium Pro 240 GB). Chciałem na SSD przerzucić całą partycję z Windowsem 7, a potem tę zwolnioną na HDD sformatować i mieć dodatkowe miejsce na dane.

 

Problem tkwi w tym, że nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać, żeby Windows XP został na HDD, 7 była na SSD, i żeby oba systemy dało się normalnie uruchomić i żeby widziały wszystkie partycje. Według Zarządzania dyskami w Windowsie 7, partycja C: to "rozruch, plik stronicowania, zrzut awaryjny, dysk logiczny", a D: to "system, aktywna, partycja podstawowa".

 

Jak rozumiem, jeśli na SSD przeniósłbym samą partycję C: (na której 7 jest zainstalowany), to system przestałby się uruchamiać? Sprawdzałem boot.ini z Windowsa XP (jest dostępny na partycji D:), ale plik to jakiś staroć powstały jeszcze przed zainstalowaniem na tym PeCecie "Siódemki" i nie zakłada on w ogóle, że na komputerze jest coś poza XPkiem. Dlatego też zajrzałem co BCDEdit.exe, ale nie bardzo mam koncepcję, co w tym zmienić. Jak się nie obrócić, tyłek z tyłu.

 

Oczywiście, można by się z tym nie certolić i przenieść w całości partycje zarówno z 7 (C) jak i z XP (D), ale XP z tego co czytałem średnio radzi sobie z dyskami SSD (jeśli takowy jest używany jako systemowy) i z czasem powoduje spadek wydajności. Ewentualnie przenieść obie partycje, ale odpalać XP nadal z HDD, a to oznaczałoby stratę miejsca (bo XP wtedy byłby zarówno na HDD, jak i na SSD).

 

Najgorsza informacja jednak na koniec: formatowanie żadnego z systemów nie wchodzi w grę.

 

Da się to jakoś ogarnąć?

hixmen
komentarz
komentarz

Jeśli historia i zarazem kolejność instalowanych dwóch systemów na dysku HDD, była w kolejności pierwszy był XP a potem doinstalowany W7. To jak nie ma małej partycji oko 100 MB bez przypisanej litery, to plik botujący oba systemy, znajduje się na partycji z XP. Wynika to z tego o ile nie ma tej 100 MB, że plik botujący musi być na partycji aktywnej i podstawowej, nie logicznej na której jest W7 z opisu. Więc w takiej sytuacji jak z kopiujesz/ z klonujesz wolumin z W7 na SSD, lepiej poprzez program który ma do zaznaczenia klonowanie z optymalizacją na SSD. Z klonowana partycja W7 niech nie zajmuje całego dysku SSD i potem dasz naprawę systemu z płyty instalacyjnej przy odłączonym fizycznie dysku HDD. Instrukcje naprawy są w internecie poprzez wybranie na pewnym etapie opcję naprawy albo przez w pisanie komend. Po naprawie może utworzy się partycja 100 MB na której może zapiszą się pliki odpowiadające za botoowanie.  Bez tej małej partycji aby system W7 był botoowalny, przeniesiona na SSD  musi być przekonwertowana na podstawową i jako aktywna, gdzie aktualnie jest jako logiczna na HDD i aby plik bootujący znajdował się na takiej aby system się uruchomił  z SSD.

  • Dobra wypowiedź 1
FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Dokładnie tak jak mówisz, najpierw na komputerze zainstalowany był XP. Z tego co kojarzę, jak zaglądałem na listę partycji to wspomnianej przez Ciebie niewielkiej nie było. Jest co prawda 10,5 MB nieprzydzielonych danych, ale to chyba trochę mało... ;)

 

Program z którego będę korzystać to EaseUS ToDo Backup Free 10.6 - używałem go już do klonowania dysku z laptopa na SSD (tyle że tam chodziło o "przerzucenie" wszystkiego jak leci z HDD na SSD) i ma wspomnianą przez Ciebie opcję optymalizacji do SSD. W pececie program nie widzi tych 10,5 MB, które widać w windowsowym menedżerze dysków.

 

Jak będę mieć trochę czasu w weekend to popróbuję wskazówek które podałeś, brzmi sensownie. :) Na chwilę obecną bardzo dziękuję, jak coś mi się uda zrobić (lub nie) to będę pisać.

 

Tak czy owak, jeśli dobrze Cię zrozumiałem, opcje są dwie:

- instalator W7 w trybie naprawy utworzy tę partycję 100 MB i wtedy będzie spoko, pozostanie tylko dodanie do listy systemów XPka;

- instalator W7 w trybie naprawy NIE utworzy partycji 100 MB i wtedy trzeba będzie konwertować partycję z systemem W7 na SSD konwertować na podstawową-aktywną... a sposobu by oba systemy odpalały szukać na partycji z XPkiem na HDD. Tak?

Edytowane przez FrogsterPL
hixmen
komentarz
komentarz

Biorąc pod uwagę że W 7 będzie na SSD, może lepiej niech będzie jako wolumin podstawowy. Czy dokonasz zmiany na podstawową przy klonowaniu jak będzie taka opcja programu którego wykorzystasz. I następnie operacja naprawy z instalatora przy odłączonym fizycznie na ten czas HDD i zobaczysz czy da rozruch systemu z SSD.  Aby oba systemy odpalały to pliki botujące, raczej powinny się utworzyć podczas naprawy. Czy zapiszą się na partycji z W7 czy utworzy się partycja 100MB i tam się zapiszą. Aby XP dołączyć do wyboru z menu, może użyj programu Easy BCD,  po powodzeniu uruchamianiu systemu W7 z SSD. Potem dopiero możesz usunąć  W7  z HDD/ z formatować/ zmienić układ partycji, zostawiając XP. Bez dołączania XP, czyli rozwijania menu wyboru systemu aby XP uruchomić. Wybierasz dysk z XP w biosie jako pierwszy do uruchomienia jednorazowo albo na stałe zmieniając kolejność w biosie, albo poprzez małe menu przez naciśnięcie odpowiedniego klawisza który uruchamia takie menu bez wchodzenia do biosu.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.