x-kom hosting

Wysokie temperatury 4770k

krechaman
utworzono
utworzono

Witam. Jak wyżej, powalone temperatury dochodzące do 100 stopni na rdzeniu. Na początku myślałem, że program coś odwala (HWMonitor), więc sprawdziłem temperatury również w OCCT, SpeedFan, Core Temp i wszędzie są takie same (oczywiście pod obciążeniem prime95 lub OCCT) W grach tak czy tak temperatura nie jest najniższa jak na stocka, bo coś koło 80 stopni. Najlepsze jest to, że nawet go nie kręciłem jeszcze. W UEFI wszystko na fabrycznych ustawieniach 3.5 GHz, turbo 3.9. Tylko nie wiem czemu proc śmiga ciągle na 3.9. Wydawało mi się, że powinien podnosić taktowanie w razie potrzeby, a nie je obniżać pod obciążeniem. Słabe chłodzenie, pasta? Z przodu mam 2 wentylatory z tyłu jeden. Specjalnie dokładałem hajs do części tutaj poleconych, żeby chociaż trochę z niego wycisnąć, a tu takie kwiatki :)

 

SPRZĘT

SilentiumPC Aquarius X70W

I7 4770k fabryczny

Z97 Pro 4

Macho 120

 

Gawel
komentarz
komentarz (edytowane)

Obniża taktowanie bo się przegrzewa.Sprawdź pastę i radiator czy jest dobrze zamocowany

Edytowane przez Gawel
szynszyl1337
komentarz
komentarz (edytowane)

Pierwsza wersja Haswelli (i7 4770k oraz i5 4670k) miała problem ze źle nałożoną pastą pod IHS, a wysokie temperatury były szczególnie zauważalne przy i7 - wszystko zależało od egzemplarzy. - o ile nie nałożyłeś źle pasty lub nie dokręciłeś coolera, to zostaje próba skalpowania jeżeli chcesz ryzykować.

W Haswell Refresh rozwiązano ten problem. - i7 7700k też miał w jakiejś serii z tym problem

Sprawdź też jak wysokie napięcie jest na rdzeniu pod pełnym obciążeniem - jeżeli będzie wysokie możesz ustawić zegary 3,9 -4 GHz "na sztywno" i próbować zejść niżej z napięciem, co spowoduje obniżenie temperatur bez straty wydajności

Edytowane przez szynszyl1337
krechaman
komentarz
komentarz

Tak to wygląda.

Spoiler

Screen_Shot00030.png

Rozebrałem wszystko. Pasta była bardzo dobrze rozłożona, więc wyczyściłem, nałożyłem jeszcze raz, dokręciłem wszystko mocno, no i efekt jest taki, że wolniej łapie temperaturę, ale jednak dalej jest wysoka. W ogłoszeniu typiara pisała, że na tym chłodzeniu miała 4.5 GHz i śmigało. Uwierzyłem, bo nie wydawało mi się, że jest to problem dla tego proca. Skalpować nie będę, bo się na tym nie znam, a szkoda mi wyrzucać pieniądze w błoto w razie niepowodzenia. W takim razie może sprzedam te chłodzenie za jakieś grosze, a dokupię jakąś bardzo dobrą pastę i lepsze chłodzenie? Skoro teraz tak się grzeje to jest szansa, że na lepszym powietrzu wyciągnę te 4.5 GHz? Wodne raczej odpada, bo nie mam na to czasu i szkoda mi w sumie kasy na to. W grach tak mocno przecież nie będzie się grzał, więc może to wypali.

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Jakiej pasty termoprzewodzącej użyłeś?

A wentylatory się rozkręcają pod większym obciążeniem, czy poziom hałasu jest taki sam?

Ten procesor powinien chodzić przy dość akceptowalnych temperaturach ze stockowym coolerem.

krechaman
komentarz
komentarz

Jakaś syfiasta silikonowa. W poniedziałek kupię coś lepszego, ale sama pasta raczej nie zbije temperatury znacząco. Wentylatory budy chodzą ciągle na maxa, a procesora niby przyspiesza, ale różnica jest naprawdę mała na odsłuchu. W speedfanie wskakuje z 1100 na 1200 RPM. Nawet AMD tak się nie grzał na stockowym chłodzeniu, a tutaj na macho nie wyrabia ^^

szynszyl1337
komentarz
komentarz (edytowane)

Speed Fan z mojego doświadczenia płata czasem nie małe figle (mój i5 4670k ma w nim stałe 126 stopni).

Wejdź do BIOS i popatrz na krzywe wentylatora CPU. - zrób tak żeby po przekroczeniu 60 stopni osiągał 100% obrotów (wtedy powinieneś go usłyszeć) 

Pastę zmień najlepiej na coś przynajmniej jak jakiś zalman STG1/2 albo Arctic cooling mx2/4 - ~20 zł na kilkanaście smarowań CPU

http://www.overclock.pl/articles/show/id/461,32,37,testy - zobacz różnice w temperaturach

Różnica między MX2 a Pastą sylikonową wynosi 18 stopni.

Jeszcze drugi test, ale samych lepszych past:

Spoiler

 

 

 

Edytowane przez szynszyl1337
539
komentarz
komentarz
5 godzin temu, krechaman napisał:

Tak to wygląda.

  Pokaż ukrytą zawartość

Screen_Shot00030.png

 Wodne raczej odpada, bo nie mam na to czasu i szkoda mi w sumie kasy na to. W grach tak mocno przecież nie będzie się grzał, więc może to wypali.

Szkoda ,ze wykluczasz dobrej klasy AIO, taki set ma wielka zaletę otóż ze względu na niewielka wagę bloku można zrobić z haswellem ciekawy mod. Mod polega na pozbyciu się zapinki od socketu z mobo oraz ihs-a z cpu oraz montaż chłodzenia na goły rdzeń.(nowa montażówka do Aio tez będzie potrzebna ale z tym nie ma wiekszego problemu jak ktos jest w miare technicznie kumaty)

Nie jest to zabawa pozbawiona ryzyka ale efekty bywają zdumiewające. Mój i74790k lata w przedziale 4.6 4.8 z krakenem x61 ustawionymi na sztywno wentylami na 800rpm na co dzień wykazując piękne temperatury :) Spadły  względem nie modyfikowanej konstrukcji o 20- 25 stopni, widząc to pierwszy raz myślałem ze to błąd czujników :) Oczywiscie jest to ryzykowna zabawa bo można uszkodzić proc jak i mobo ale ja podjąłem ryzyko i cieszę się pięknie kręconym CPU z niskimi jak na ten model CPU tempami. Juz nigdy nie wrócę do chłodzenia powietrzem lecz będę pływał miedzy dobrej klasy AIO a porządnym custom LC. Taki overclocking nieźle wciąga :)

Teraz, szynszyl1337 napisał:

 

Pastę zmień najlepiej na coś przynajmniej jak jakiś zalman STG1/2 albo Arctic cooling mx2/4 - ~20 zł na kilkanaście smarowań CPU

No ..:) lepiej mieć pastę na kilkanaście smarowań czy użyć raz np CLU i mieć sprawę z głowy:)

Oczywiście to  pasta nie dla każdego bo ma swoje ograniczenia jak i przewodzi prąd ,ale ja innej nie chcę :)

5 godzin temu, krechaman napisał:

W takim razie może sprzedam te chłodzenie za jakieś grosze, a dokupię jakąś bardzo dobrą pastę i lepsze chłodzenie?

Mega wydajne powietrzne chłodzenie plus test na haswellu :)

 

Możesz poczytać bo tam opisuje co się stało po modzie proca względem oryginału czyli Powietrze vs AIO na golasa:)

szynszyl1337
komentarz
komentarz (edytowane)
10 minut temu, 539 napisał:

No ..:) lepiej mieć pastę na kilkanaście smarowań czy użyć raz np CLU i mieć sprawę z głowy:)

Mimo że zawsze wolałem wydajność, to znając moje szczęście albo niedopatrzenie wybiorę bezpieczną pastę, ale CLU daje fajne efekty :)

Poza tym co ja się tu wypowiadam, 5 dni w tygodniu spędzam na i5 z boxem -_- 

Edytowane przez szynszyl1337
539
komentarz
komentarz

Ano tak ;) a tool do skalpowania haswella który posiadasz zdobi jeno Twoją kolekcję kompowych akcesoriów :):)

szynszyl1337
komentarz
komentarz
1 minutę temu, 539 napisał:

Ano tak ;) a tool do skalpowania haswella który posiadasz zdobi jeno Twoją kolekcję kompowych akcesoriów :):)

Cały czas przekładam kupno obudowy, chłodzenia i karty do i5/i7

539
komentarz
komentarz

a skalpownik  leży samotnie w zapomnieniu :) 

szynszyl1337
komentarz
komentarz
1 minutę temu, 539 napisał:

a skalpownik  leży samotnie w zapomnieniu :) 

Wciąż nie kupiłem imadła :(

Nie porównywałem IHS od skylake i w sumie nie wiem czy on też do niego pasuje, natomiast gdy znajdę na to czas z chęcią znalazłbym kogoś, kto wyszlifowałby mi IHS na lustro wraz z chłodzeniem :) 

539
komentarz
komentarz

to zapomnij o tym ze ktoś to zrobi na ideał domowym sposobem z papierkiem na krzywej szybie albo płytce :)

Zapłaciłem za taki szlif cale 30 pln i wyszło nieźle(urwałem  moze ze 2-4 stopnie)nie ma porównania do golasa :)  

Z tego co pamiętam Twój tool jest do haswell jak i skylake ale sprawdź sam :)

szynszyl1337
komentarz
komentarz
3 minuty temu, 539 napisał:

to zapomnij o tym ze ktoś to zrobi na ideał domowym sposobem z papierkiem na krzywej szybie albo płytce :)

Zapłaciłem za taki szlif cale 30 pln i wyszło nieźle(urwałem  moze ze 2-4 stopnie)nie ma porównania do golasa :)  

Z tego co pamiętam Twój tool jest do haswell jak i skylake ale sprawdź sam :)

Jak znajdę chwilę czasu to sprawdzę w piątek po powrocie do domu.

Czyli licząc za dwa cpu i dwa collery wyszłoby 120 zł, hmm... - sporawo

W czym specjalizował się zakład, który to dla ciebie zrobił?

539
komentarz
komentarz

w obróbce i cięciu metali :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.