x-kom hosting

Niesprawne wejście audio w Lenovo y510p

explosion95
utworzono
utworzono

Hej ;) mam od dłuższego czasu problem, który na początku pojawiał się sporadycznie, później coraz częściej, a teraz jest właściwie cały czas. Otóż krótko mówiąc gniazdo przestaje wykrywać obecność słuchawek i mimo ich obecności dźwięk podawany jest z głośników albo (co najczęstsze) w trakcie słuchania z wejścia słuchawkowego nagle pojawia się komunikat "Gniazdo zostało odłączone" a dźwięk staje się suchy i pozbawiony basu. Wszelkie ruchy końcówką wtyczki nic nie dają, sytuacja jest losowa, czasami godzinę słucha się dobrze, a czasami co chwilę gniazdo przestaje wykrywać wtyczkę, przy czym ten dźwięk na ogół nie zanika całkowicie tylko staje się strasznie płytki. Mam wszelkie sterowniki do karty dźwiękowej, ponadto Dolby Home Theater (jakiekolwiek mogłoby mieć to znaczenie), na 100% sprawne słuchawki działające na innych urządzeniach, restartowanie laptopa nic tu nie zmienia. Właściwie to chciałbym się dowiedzieć, czy są jakieś części zamienne i jakie dokładnie, oraz czy posiadając lutownicę jestem w stanie sam dokonać naprawy/wymiany wejścia audio? Gwarancja już się dawno skończyła, lapek sprawuje się super ale nie mam przede wszystkim czasu na oddanie go do serwisu..

szagus
komentarz
komentarz

Czy urządzenie, które podpinasz to słuchawki z mikrofonem? Czy mają jednego minijacka czy dwa?

explosion95
komentarz
komentarz (edytowane)

O ile dobrze rozumiem pytania to: w laptopie jest oczywiście oddzielne wejście na słuchawki i oddzielne na mikrofon (obok) ;) a wpinane urządzenia to zawsze były wyłącznie słuchawki na pojedynczym mini-jacku, bez jakiegokolwiek mikrofonu.

 

Edytowane przez explosion95
szagus
komentarz
komentarz

OK.

 

Jeżeli słuchawki gdzie indziej działają poprawnie to tak jak zauważyłeś problem musi być w laptopie. Najlepiej podpiąć jakiś mikrofon pod drugie gniazdo i potestować go. Jeżeli będzie działał poprawnie to problem tkwi w gniazdku do słuchawek. Jeżeli będzie działał tak samo jak słuchawki - przyczyny należy szukać w sterownikach lub uszkodzonej karcie dźwiękowej.

 

Najbardziej prawdopodobne jest uszkodzone gniazdo słuchawkowe. Wymienić się da (w jakimś serwisie), ale wg mnie taniej będzie kupić osobną kartę dźwiękową na usb. 

 

  • Dobra wypowiedź 1
explosion95
komentarz
komentarz

Więc najbliższym zadaniem dla mnie będzie sprawdzenie działania mikrofonu, tylko jakiś znajdę lub zdobędę :) karta dźwiękowa na usb? Chętnie zainteresuję się, wyglądają dość tanio ;) nie wiesz może jak sprawa jakości dźwięku przy takim rozwiązaniu?

szagus
komentarz
komentarz

Zależy na jaką kartę się zdecydujesz, takie po 2zł raczej sobie odpuść, takie za 30 powinny grać podobnie jak ta integra.

Karty wyraźnie lepsze (już coś sobą reprezentujące) to koszt 130zł+. 

explosion95
komentarz
komentarz (edytowane)

No to chyba zostało ostatnie pytanie zanim zamknę temat... czy wiesz może lub domyślasz się, czy samodzielna wymiana gniazda audio wykracza poza domowe możliwości? Bo rozmyślałem nad kupieniem odpowiedniego elementu zamiennego i lutowaniem samemu ;)

Edytowane przez explosion95

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.