Erinox

Zmiana płyty mATX pod i5 6600k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zakładałem już podobny temat jednak sytuacja na rynku się zmieniła tzn wejście 8 generacji procesorów, co zaowocowało nowym chipsetem Z370. 
Użytkownicy innego forum zaproponowali mi poczekać do czasu wyjścia nowych płyt, gdyż miały mieć wsteczną kompatybilność ze starszymi procesorami.
Tak się jednak nie stało, a nie mam na razie w planach wymieniać serca komputera (jednak to dalej w miarę nowy procesor) więc chciałbym się zastanowić nad wymianą płyty głównej.
Do posiadanej płyty Gigabyte B150M-D3R DDR4 został zakupiony procesor I5 6600K (różnica miedzy K a non K była 60 zł, a bazowe taktowanie wyższe. Płyta okazyjnie za 150 zł (2016 r.))

Procesor: Intel Core I5 6600K; GPU; Asus Strix RX 480 8GB; MOBA: Gigabyte GA-B150M-D3R DDR4; RAM: 4x4GB HyperX Fury 2133MHz; SSD: SanDisk Ultra 2 240GB; HDD: Toshiba P300 1TB PSU: EVGA Supernova G2 550W; Cooler: Enermax ETS-T40; Obudowa: Cooltek JB-RM3

W każdym razie chciałem już zakończyć modernizowanie zestawu, a płyta na B150 jakoś psuje całość. Chciałbym wykonać OC więc Z170 to minimum Smile

WYMÓG TO STANDARD mATX/uATX (microATX) oraz chipset Z170/Z270

Standardowo jak każdy chce najlepiej i jak najtaniej więc znalazłem swoje typy:

ASRock Z270M Extreme4 (z kuponem 526,50 zł) - https://www.emag.pl/plyta-glowna-asrock-...DYZTH7BBM/

ASRock Z170M Extreme4 (462,99 zł) - https://www.morele.net/plyta-glowna-asro...yz-827811/

Jak widać różnica między Z170, a Z270 to ok. 60 zł. Płyta na układzie Z170 jest tańsza i (według mnie ładniejsza), ale Z270 ma nowszy chipset oraz (małe) podświetlenie RGB oraz wejście AURA (mam zestaw ledów od SPC oraz kartę graficzną Asusa z tym podświetleniem).

Z poszukiwań w internecie doszukałem się dobrych opinii na temat obu płyt na temat sekcji zasilania, OC itp.

A co wy sądzicie na temat tych płyt? Którą wybrać? A może jeszcze inny wybór? Czy warto pchać się w Z270 mając procesor 6 generacji? (wiem, że 7 generacja to prawie to samo co 6)

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi Smile

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta