uglur

Motywowanie pracowników

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze zmotywowany pracownik to prawdziwy skarb. Dlatego uważam, że pracodawca też powinien być dobrze zmotywowane bo w dużej mierze od niego wszystko też zależy. Warto więc wybrać się na spotkania biznesowe, które są inspirujące takie chociażby jak to- Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2017 .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Systemy motywacyjne ...:) To już nie wystarczy motywacja finansowa. Czego to już ludzie nie wymyślą ,żeby jak najmniej innym płacić :)

W ramach motywowania pracownika pracodawca mógłby np recytować podwładnym dzieła klasyków literatury w przerwie śniadaniowej, gdy tylko znajdzie się jakiś spec od systemów motywacji, który sprawi ,ze pracodawca uwierzy w takie metody to pewnie nie jeden gotów będzie wdrożyć do swej firmy takie innowacje bo przecież to czysta oszczędność.

Minimalna krajowa plus niekończącą się czara poetycka na 100% zmotywują pracownika do pracy za psi grosz.:)

Można tez próbować wmawiać ludziom ,ze są częścią czegoś wielkiego, czegoś niezwyczajnego ,a to ze prezesi i spółka spędzają wakacje na Mauritiusie , zaś pracownik na działce u teściów nie powinno stanowić kości niezgody w byciu wyróżnionym pracownikiem- częścią czegoś nad wyraz elitarnego i unikalnego.

Można pokusić się o budowanie nastroju lukratywnej przyszłości na zasadzie..pewnego dnia.............

Pewnego dnia jak zdobędziemy Moskwę będę mógł Wam lepiej płacić :) I tak można zdobywać latami :)

I tak powstaje swoiste błędne kolo, nowe cuda motywacji po to by nie płacić więcej ludziom rodzą specjalistów  w pracowaniu tak aby się przez przypadek nie przepracować.

A przecież to takie proste, jest kasa jest robota, dobra robota to dobra kasa, choć oczywiście nie jest to reguła działająca na 100%.

Można zatem spotkać i pracodawcę który gotów recytować dzieła Szekspira byle by nie płacić i dobrze opłacanego pracownika, który ma w d... jakość swojej pracy. Życie ;)

Edytowane przez 539

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O systemach motywacyjnych w mojej firmie pisać nie będę, bo to nic tylko płakać.

Na początek stary kawał. Spotyka się dwóch polskich kapitalistów. Jeden pyta drugiego:

-Ty płacisz jeszcze swoim pracownikom za pracę?

-Nie. A ty?

Też nie.

-I co przychodzą do pracy?

-Tak przychodzą.

- Ty, to może by tak zacząć pobierać opłaty za wstęp.


Pomysł z recytowaniem dzieł Szekspira może śmieszny ale wbrew pozorom głupi nie jest. Wystarczy sobie przypomnieć eksperyment jaki przeprowadził Elton Mayo świetny australijski psycholog, głównym celem badań było - co może wpływać na efektywność pracowników. W zasadzie bardzo dużo się zajmował tymi problemami, stosunek pracodawcy do pracownika, dobre miejsce pracy itp. Było tych eksperymentów więcej ale jeden szczególnie jest słynny przeprowadzony w firmie Western Electric Company w fabryce Hawthorne Works. Badania były przeprowadzane w latach 1927-1932 (miały trwać rok ale je wydłużono). W skrócie eksperymenty można opisać tak.

Zmieniano pracownikom, warunki pracy np. zmiana oświetlenia, wilgotności, także zmieniano zachowania przełożonych w stosunku do pracowników, wprowadzano przerwy itp. I co się okazało. W hali w której pogorszono oświetlenie i było ciemniej niż w innej hali w której utrzymano normalne oświetlenie wydajność pracy wzrosła. W ogóle wydajność pracy wzrastała obojętnie czego by nie zastosowano nawet wprowadzenie przerwy spowodowało wzrost wydajności. Badacze doszli do wniosku, że sama obserwacja pracowników albo inaczej zainteresowanie pracownikiem, powoduje, że czuje się on dowartościowany i wydajność pracy wzrasta.

Nie byli pierwszymi, którzy to zauważyli ale pierwszymi, którzy to opisali dokładnie. Dzisiaj ten eksperyment znany jest głównie ze względu na Efekt Hawthorne, czyli zainteresowanie pracownikiem powoduje błędy w badaniach, bo wie on, że jest obserwowany.

Ale czyż nie ciekawsze jest to pierwsze spostrzeżenie, że samo zainteresowanie pracownikiem powoduje wzrost wydajności pracy.

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.10.2017 o 14:37, MasterYoghourt napisał:

W większości firm samo posiadanie miejsca pracy jest traktowane jako wystarczająca motywacja.

 

Z jednej strony tak, Z drugiej strony jest wiele firm, które dbają o nastrój pracownika. Oraz na to aby wydajność pracy była większa.

 

Co sądzicie może o motywacyjnych dodatkach? Typu kosze na święta?

Pisze tutaj oczywiście o tych lepszej jakości: https://www.nobilia.pl/kosze-upominkowe/kosze-swiateczne/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.