x-kom hosting

Czy mój zasilacz kończy swój żywot?

DfaX
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć,

posiadam zasilacz CHIEFTEC GPS-400AA-101A 400W i dziś zaczął on wydawać z siebie jakieś dziwne odgłosy - coś w stylu cykania świerszcza, tylko trochę szybciej. Myślałem, że to po prostu coś z wentylatorem w zasilaczu, bo on od czasu do czasu mi hałasuje ponad normę, ale gdy wyłączyłem kompa to cały czas było słychać ten odgłos. Dla pewności odpiąłem zasilacz od wszystkich komponentów i jeszcze raz podłączyłem do prądu, więc teraz mam pewność, że to on hałasował. Gdy odpaliłem go znowu po kilku godzinach to jest już normalnie i nic nie słychać.

Czy ten objaw oznacza, że mój zasilacz kończy powoli swoje życie i należałoby go wymienić jak najszybciej, czy może takie dźwięki w starszych zasilaczach to norma i skoro działa to narazie się nie przejmować?

Jeśli jednak musiałbym wymienić zasilacz to za jakimi (raczej używanymi) rozglądać się na allegro bądź olx? Od razu podam resztę komponentów mojego komputera:

Intel Core i5 4570

MSI GTX 660

do tego trzy dyski twarde (1 SDD i 2 HDD). Potencjalny zasilacz może być o trochę większej mocy na ewentualność jakiegoś upgradu karty graficznej w przyszłości.

Edytowane przez DfaX

rafalluz
komentarz
komentarz

Brzmi jak piszczenie cewek, nie jest to znak końca żywota zasilacza, zdarza się też w nowych.

 

Ale sam zasilacz nowy nie jest, możesz go otworzyć i sprawdzić, czy kondensatory nie są wylane/wybrzuszone.

  • Dobra wypowiedź 1
MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Tutaj krótki poradnik jak spróbować poradzić sobie z cewkami. Mógłbyś otworzyć zasilacz uruchomić go i zlokalizować piszczącą cewkę. Uszczelnić ją można zalewając silikonem.

 

 

 

A jakbyś trafił na taki spuchnięty od góry kondensator lub z wylaną zastygłą cieczą na wierzchu, to go wymień:

 

Znalezione obrazy dla zapytania spuchnięty kondensator

Edytowane przez MasterYoghourt
  • Dobra wypowiedź 1
Konddzikoo
komentarz
komentarz

Mam identyczny zasilacz jak autor. Cewki piszczą gdy podam większe obciążenie niż 2A na lini 12 volt. Służy mi jako zasilanie jakiejś tam elektroniki gdy coś buduję. Spadków napięcia nie ma. Więc uszczelnienie cewek powinno załatwić sprawę piszczenia. Ale osobiście bym zastanowił się nad zmianą na coś nowszego. Stary dobry zasilacz tylko że stary.

 

@MasterYoghourt dobre meme xD

  • Dobra wypowiedź 1
DfaX
komentarz
komentarz

Dzięki panowie wszystkim. W takim razie wstrzymam się z wymianą zasilacza, a gdy znowu usłyszę ten dźwięk to za Waszymi radami rozkręcę go i zobaczę co się dzieje :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.