x-kom hosting

Laptop zaczął jeść więcej RAM-u

cristian9
utworzono
utworzono

Cześć,

rok temu kupiłem laptopa Lenovo z prockiem:

Intel Core i3-5020U, 2.2 GHz i pamięcią RAM 4 GB.

 

Mam na nim Win7 64 bit. Od początku używałem go tylko do pracy biurowej (dużo pisania, surfowania po przeglądarkach, youtube, facebook itp.). Przez wiele miesięcy było wszystko ok, ale w ostatnich tygodniach lapek zaczął zjadać znacznie więcej RAM-u (mam na pulpicie zegar z miernikiem wykorzystania CPU i RAM-u) - często przy włączonych kilku kartach i youtube RAM przekracza 90-95%).

 

Już dawno wyłączyłem aktualizacje Windows Update, bo przy tym RAM sięgał 100%. Co może być powodem takiego nagłego zachwiania pamięci? Czy jakoś go trzeba wyczyścić? Z tego typu rzeczy używam tylko co jakiś czas CCleanera...

Bish
komentarz
komentarz
7 minut temu, cristian9 napisał:

Już dawno wyłączyłem aktualizacje Windows Update,

Bardzo mądrze. Jeżeli będzie jakaś łatka na robaka, to po prostu wolisz się zainfekować. Baaardzo mądre... Nie lepiej zostawić kompa po godzinach Twojej pracy, by zassał sobie aktualizacje?

8 minut temu, cristian9 napisał:

często przy włączonych kilku kartach i youtube RAM przekracza 90-95%

Powiedzmy sobie szczerze, że 4GB ramu przy dzisiejszych czasach to nie jest jakoś dużo. W zależności jakiej przeglądarki używasz (najbardziej pamięciożerna jest przeglądarka google chrome) kilka kart potrafi zapchać taką ilość ramu. Ja teraz mając odpalone trzy karty w monitorze zasobów google chrome zużywa pomiędzy 2-3GB RAMu.

Lapek się ścina? Masz freezy? Kiedy był reinstalowany system?

cristian9
komentarz
komentarz (edytowane)

A to nie mogę po prostu włączyć Windows Update "na chwilę", aby tylko sprawdzić, czy jest aktualizacja i ewentualnie ją zrobić? Bo, gdy było to stale włączone, to nie dało się korzystać z lapka i gdzieś na forum czytałem poradę, aby to wyłączyć i ewentualnie co jakiś czas włączać.

 

Używam właśnie Chrome'a (z racji możliwości tworzenia kont użytkowników i mnogości rozszerzeń). Jeśli to najbardziej RAMo-żerna przeglądarka, to która pod tym względem jest najlepsza (i posiadałaby też podobne opcje pod kątem rozszerzeń)? 

 

Jeśli chodzi o ścinanie - dzieje się to czasami tylko podczas pracy przeglądarki. Przy działaniu na innych plikach, narzędziach pracy to nie ma miejsca. Jeśli chodzi o freezy - nie zauważyłem takowych, jeśli miały kiedyś miejsce, to były bardzo krótkotrwałe. Systemu nie reinstalowałem - instalowałem go rok temu na czystym komputerze.

Edytowane przez cristian9
Bish
komentarz
komentarz
2 minuty temu, cristian9 napisał:

A to nie mogę po prostu włączyć Windows Update "na chwilę", aby tylko sprawdzić, czy jest aktualizacja i ewentualnie ją zrobić? Bo, gdy było to stale włączone, to nie dało się korzystać z lapka i gdzieś na forum czytałem poradę, aby to wyłączyć i ewentualnie co jakiś czas włączać.

Napisałem właśnie to powyżej... Możesz raz na jakiś czas odpalić aktualizację, niech sobie zaciągnie wszystko, zainstaluje i wtedy znowu wyłączysz.

2 minuty temu, cristian9 napisał:

Używam właśnie Chrome'a (z racji możliwości tworzenia kont użytkowników i mnogości rozszerzeń). Jeśli to najbardziej RAMo-żerna przeglądarka, to która pod tym względem jest najlepsza (i posiadałaby też podobne opcje pod kątem rozszerzeń)?

Używałem jak dotąd opery, firefoxa, internet explorer, safari, google chrome i szczerze, wszystkie zjadają sporo RAMu. Im mniej znana przeglądarka tym mniej rozszerzeń albo brak. Tutaj sam musisz podjąć decyzję. Przetestuj sobie.

 

Pokaż jeszcze screen z menadżera zadań, gdy zacznie ścinać, tylko ustaw sortowanie od najbardziej pamięciożernych aplikacji.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.