x-kom hosting

Podkręcanie i5 7600k - brak stabilności?

merkious
utworzono
utworzono (edytowane)

witam,

Otóż trochę bawię się w OC. Mam taki dziwny problem, że nie mogę ustawić procesora tak żeby miał pełną stabilność.  O co chodzi?

Otóż nie ważne jak bym ustawił napięcie, to i tak zawsze mam szansę że dostane komunikat o błędzie poniżej 8s (czyli zanim procesor się rozkręci) w OCCT. Jeżeli już minie pierwsze 10s, to prawdopodobnie przejdę cały test.

Dla przykładu na częstotliwości 4.6 GHz (ustawienia według mobo):

Komputer uruchamia się już przy ok 1.27V

Przy Vcore 1.30 przejdę test occt 60 min

Jednak nawet przy 1.30 lub więcej jeżeli spróbuje zrobić 5-6 razy test po 1min, to przy którejś próbie wyrzuci błąd poniżej 8s

Sam syntetyk by mi nie przeszkadzał, ale zdarzy się że gra mi się wyłączy (wiedźmin3/PUBG/the Divison)

Temp nie są problemem,  CPU jest po delid, i przy Vcore 1.32 max temp 80 przy OCCT.

Czy ktoś ma pomysł w czym szukać problemu?

Problem samego systemu raczej odpada, posiadam 2 dyski, na obu osobny system (chociaż na obu win 10) i problem występuje na obu dyskach, wiec wątpie zeby wina była softu.

 

SPEC:

intel i5 7600K (delided)

Grandis 2 + thermal Grizzly Kryonaut

AsRock z170 fatal1ty gaming k4

gtx 1060 windforce 6gb

Cosair vengeance LPX 2x8GB 3000MHz CL15

Corsair CX450M 450W

Edytowane przez merkious

Youki
komentarz
komentarz

BIOS aktualny?

Napięcie masz na sztywno ustawione czy w spoczynku obniża sie?

merkious
komentarz
komentarz

Bios jest w najnowszej wersji (7.10). Jeżeli chodzi o nap, próbowałem obu opcji. Zarówno fixed jak i offset. Przed chwilą skończyłem test 70 min OCCT przy ustawieniach : 4.6 HGz,  Vcore offset +90, w efekcie HWinfo pokazuje Vcore maks 1.328.  Godzinny test bez problemu, jednak przy trzeciej próbcie krótkiego testu błąd po 2s.

Youki
komentarz
komentarz

A w grach, codziennym użytku jest problem ze stabilnością?

merkious
komentarz
komentarz

Niestety, owszem, nie ma BS, ale zdarza się że gra się wyłączy. Mogłbym zrzucić na gre, ale dzieje się tak w przynamnije 3 grach ( The Division, Witcher 3, PUBG). Jeżeli chodzi o grafike, to sprawdzałem ustawienia fabryczne, (na codzień lekkie OC) i dalej się zdarzają crashe. Sterowniki karty już też miały kilka razy aktualizacje, a nic nie zmieniło. Tak więc raczej sądzę że jest to wina CPU lub ramu

 

Eliminując kolejne możliwości, właśnie puściłem memtest86, zostawię go na 3h i później dam znać czy przeszło test

Youki
komentarz
komentarz

Próbowałeś na tym samym napięciu, ale przy taktowaniu 4.4 GHz czy z grami jest OK?

merkious
komentarz
komentarz (edytowane)

Sprawa wygląda tak, że z kolegą wcześniej sprawdziliśmy ile da radę.  przy Vcore 1.376 miałem 4.8 GHz,  przy takich ustawieniach przeszedł test prime 95 (20 min) oraz krótka chwilę w wiedźmina 3 pograłem (ok 10 min).  jednak po dłuższym pograniu miałem błąd,  więc dla świętego spokoju zmniejszyłem do 4.7. Pomimo niższego mnożnika i tak po jakimś czasie gra się sypnela 

 

Ok... Tak więc sprawa wygląda nastepująco:

Zrobiłem test Memtest86 przez 3h, i nic, przeszło gładko.

Przy napięciu pływającymn (offset +90) miałem 4.6 GHz, i vcore maks 1.328V. Przy takim ustawieniu przeszedł test OCCT 1h.

Zostawiłem ten offset, i zmniejszyłem mnożnik to 4.4. Pomimo to dalej przy 5 próbach którąś wywali w pierwszych sekundach.

Postanowiłem sprawdzić ustawienia auto (bez resetowania biosu, ale mnożnik i vcore na auto).

Niestety również wywaliło błąd w pierwszych sek.

Jakieś pomysły w czym szukać przyczyny?

Edytowane przez merkious
539
komentarz
komentarz

Ustawiałeś limity mocy??? w platformach haswella to pomagało :) U mnie tak było przy wyższym OC jednak nie bawiłem się osobiście w  OC Twojego procka to i tylko snuje  luźne przypuszczenia.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.