x-kom hosting

Zmiana starego procesora na nowy

OminouS
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Piszę, aby się poradzić i zapytać. Nie jestem zbut obeznany w procesorach. Mam słabszy kilkuletni komputer (około 7-8 lat temu były dokupywane RAM-y, karta graficzna, płyta główna itp.). Najstarsze są procesor Intel Core 2 Duo E6850

oraz dysk twardy (około 10 lat temu). Dysk jeszcze mam podłączony ale korzystam z SSD od roku, jest okej. Ale przejdźmy do rzeczy. Procesor już jest coraz gorszy, przegrzewa się,  jego zużycie często jest ponad normę, w gry typu League of Legends po chwili grania obudowa jest bardzo ciepła od procesora. Po prostu się zużył, ma swoje lata. Chcę kupić Intel Xeon E5472 na allegro za ~140 zł, są różne modele - http://allegro.pl/intel-xeon-e5472-4x3-0-12m-cache-fsb1600-c2q-q9650-i6793350625.html?fromVariant=6793312617

 

Pisze, że jest przystosowany do LGA775, a ja mam właśnie płytę główną z taką podstawką - Gigabyte GA-EP43C-DS3. Jeśli to pomoże, karta graficzna jaką posiadam to GeForce GT430, oraz 4 GB RAM.

Czy to dobry wybór procesora, jeśli chcę jeszcze coś podziałać na komputerze? Wiem, że procesory są używane, ale są przetestowane. Dodatkowo mam chłodzenie do Core 2 Duo, zwykły wiatraczek od intela. Czy będę potrzebował chłodzenia do Xeona, i czy moje obecne chłodzenie się nada? Poza tym, czy będzie jeszcze coś potrzebne do zmiany procesora, np. pasta termoprzewodząca, a jeśli tak to jaka najlepiej?

Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy, na stronie allegro pisze: "W niektórych płytach pozostaje tylko dogranie tzw. mikrokodów". Czy jest to kłopotliwe, trudne?

Pozdrawiam.

Edytowane przez OminouS

Konddzikoo
komentarz
komentarz

Podaj więc model i markę zasilacza oraz ile chcesz przeznaczyć na modernizację twojego staruszka ? 

OminouS
komentarz
komentarz (edytowane)

Modernizacja modernizacją, ja zamierzam tylko kupić ten procesor, za parę miesięcy mam zamiar zainwestować w nowy PC.

Co do zasilacza to w tym momencie nie mogę sprawdzić modelu, ale będzie to zasilacz zakupiony te 7-8 lat temu, ~ 350-400 W.

Jeśli będzie to konieczne do dowiedzenia się czy procesor się nada, to postaram się jak najszybciej go sprawdzić.

Edytowane przez OminouS
Konddzikoo
komentarz
komentarz

Tak zasilacz jest tu kluczowy. 350-400w nic tu nie mówi. Najlepiej jak by był markowy ale podejrzewam że jest on z czarnej listy. Powiem tak jeżeli chcesz tego xeona zapodać na tę płytę główną to bez dogrania mikrokodu czyli kodu który pozwoli twojej płycie głównej obsługiwać tego xeona się nie obejdzie. Chodzi o to że procesor jest z podstawki lga 771 a twoja płyta ma podstawkę lga 775 i potrzebny jest mikrokod który umożliwi Tobie uruchomienie procesora na nowszej podstawce. Druga sprawa wycięcie ząbków w pcb procesora by wszedł on do gniazda.

OminouS
komentarz
komentarz

Proszę bardzo.  Na stronie allegro Xeon'a pisze: "Co równie ważne, nie musisz modyfikować płyt, gniazda ani procesora! Procesory mają wbudowany adapter oraz wyfrezowane wycięcia pod LGA775, są też przez nas sprawdzane pod maksymalnym obciążeniem - 40min stress test."

Dlatego czemu mam wycinać ząbki, skoro nie trzeba modyfikować gniazda?

 

178768

 

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Polecam ci się zapoznać z tą stroną

http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/2/

jest to najbogatszy opis jaki znalazłem ale po angielsku.

Wgranie mikrokodów to zawsze jest ryzyko, ze się nie uda ale nie aż takie duże. Radzę sprawdzić jaki Xeon do jakiego chipsetu się nadaje. Niektóre płyty główne np. Intela w ogóle nie nadają się pod takie przeróbki.

  • Dziękuję 1
OminouS
komentarz
komentarz (edytowane)

Okej, rozumiem. A jest jeszcze jakaś alternatywa procesora pod LGA775? Bo nie ma sensu już chyba kupować ponownie Core 2 Duo...

 

Edit: znalazłem pod moją płytę główną mikrokod do Xeona - https://drive.google.com/file/d/0BwYmGNd1ssOVZnBmWDl3MEFzUlk/view

Czy mogę przed zakupem jakoś sprawdzić, czy Xeon będzie działał?

Edytowane przez OminouS
Dark_Moon
komentarz
komentarz
14 godzin temu, OminouS napisał:

A jest jeszcze jakaś alternatywa procesora pod LGA775

Zamiast kombinować z Xeonem można prościej. Można kupić jakiś z tych procesorów

Pytanie.thumb.png.28eb62e510bdb25c55ea6f7f9f2547c7.png

Twoja płyta je obsługuje. Należałoby sprawdzić bios przed wymianą.

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-EP43C-DS3-rev-10#support-cpu

Tutaj masz troszkę słabszy ale taniej wyjdzie niż z Xeonem i bez ryzyka z mikrokodami.

https://pl.webuy.com/product.php?sku=SCPUINTQ9400

Zawsze można go trochę podkręcić do 3GHz

Pytanie1.thumb.png.26b34cb3e5125a4f244918ca90059e56.png

  • Dziękuję 1
Konddzikoo
komentarz
komentarz (edytowane)

Dokładnie bez kombinowania lepiej wybrać quada. Co do ząbków wycinania myślałem że ten xeon co podałeś (z linku) nie jest jeszcze przygotowany do lga775 więc trzeba by było go samemu przygotować.. 

 

edit:

Zasilacz to kupa więc wypadało by go wymienić.

Edytowane przez Konddzikoo
  • Dziękuję 1
OminouS
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra, zdecydowałem się jak na razie na Core 2 Quad'a Q9550. Bez problemu by działał (jak sprawdzić BIOS pod tym kątem)? Oprócz procesora kupić jeszcze pastę termoprzewodzącą? I chłodzenie, wentylator ten co mam (jest widoczny na zdjęciu) pasowałby do nowego procesora?

Edytowane przez OminouS
Dark_Moon
komentarz
komentarz

Wersję biosu można sprawdzić w biosie albo podczas uruchamiania komputera. Jeżeli za szybko przewijają się informacje na ekranie można nacisnąć klawisz Pause/Break.

Jeżeli nie jest odpowiedni dla tego procesora należy pobrać nowszy ze strony producenta płyty i uaktualnić. Jeżeli masz F2 to wszystko w porządku ale i tak lepiej uaktualnić do F4.

Pastę oczywiście, ze trzeba kupić, bo to wymiana procesora. Chłodzenie można zamontować takie jakie masz i obserwować temperaturę pracy procesora. Jeżeli przy maksymalnym obciążeniu będzie w okolicach 72 stopni (TCase) to wszystko w porządku.

Zasilacz wystarczy jeżeli chodzi o waty ale jest stary i niemarkowy więc też bym go wymienił jak już wspomniał wcześniej Konddzikoo.

  • Dziękuję 1
Konddzikoo
komentarz
komentarz

ten zasilacz nie ma tylu wat xD to tylko naklejka xD 

corsair vs 450 lub xfx core 450 w granicach 100 zł powinieneś znaleźć używane i wystarczą :) 

PrzemyslawR
komentarz
komentarz

Ten zasilacz ma nie pewną moc, jest niepewnej firmy i może mieć słabe zabezpieczenia, co może spowodować nawet wybuch, a w najlepszym przypadku tylko spalenie. Sprawdź wpis o zasilaczach: http://cyber-pomoc.pl/zasilacz-komputerowy-co-warto-wiedziec-jaki-wybrac/ Przede wszystkim trzeba wymienić zasilacz, a dopiero myśleć o procesorze. No ale zanim to zrobisz to warto zrobić sobie listę części jakie będziesz chciał montować w przyszłości, aby nowy zasilacz miał zapas mocy. Lepiej kupić używany markowy niż korzystać z niepewnego chińskiego. Nie drogie są nowe Corsair jak kolega wyżej pisał.

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Zasilacz Ibox jest na czarnej liscie i faktycznie nadaje sie do wymiany. Nowy procesor pobiera 30 W wiecej. Stanowi realne zagrozenie ale bez paniki. Nie wszystkie zasilacze z czarnej listy wybuchaja. Gdyby tak bylo to nie byloby czarnej listy, bo nie byloby juz wadliwych zasilsczy

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.