x-kom hosting

Procesor - podkręcać czy nie podkręcać?? Zawsze jest ten pierwszy raz.

539
utworzono
utworzono (edytowane)

 

 

Podkręcanie procesora – modne, bezpieczne, łatwe? Czy oby na pewno? Kto podkręca i dlaczego.? Overclocking, czy to dla mnie?

Przeglądając ofertę procesorów możemy napotkać informacje na temat jednostek z tzw. odblokowanym mnożnikiem, jak i procesorów które nie mają takiej możliwości. Jeśli Was to zainteresuje postaram się trochę przybliżyć na czym polega tzw OC (podkręcanie-Overclocking) procesora i jakie mam na ten temat spostrzeżenia. Minusem zablokowanych  CPU (procesor)jest całkowita, lub  ograniczona możliwość zwiększenia taktowania ponad ustaloną w specyfikacji. Plusem jest możliwość zastosowania tańszej płyty głównej, mniejsza emisja ciepła (względem podkręconego CPU) co  również w praktyce przekłada się na możliwość schłodzenia jednostki do komfortowych warunków pracy przez mniej wydajny ,a zarazem tańszy schładzacz procesora.

 Procesory z odblokowanym mnożnikiem umożliwiają podniesienie ich częstotliwości pracy ponad ustaloną w specyfikacji. 

Wartość o jaką uda się podkręcić dany procesor jest trudna do oszacowania. Niemal każdy procesor z odblokowanym mnożnikiem będzie się inaczej podkręcał. Sporadycznie można spotkać procesory z odblokowanym mnożnikiem niezwykle oporne na podkręcanie gdyż uzyskane częstotliwości pracy nie są stabilne. Innym zaś razem efekty podkręcania sięgają niewielkiej różnicy względem fabrycznego taktowania- np procesora daje się podkręcić o 10% w stosunku do bazowego zegara ,a dalsze próby podnoszenia taktowań są niestabilne. Szczęśliwcy mogą trafić egzemplarz, który pięknie się podkręca zachowując przy tym poprawne parametry termiczne. Niestety kupując procesor z odblokowanym mnożnikiem nie mamy pewności jakie wartości OC będą stabilne dla danej sztuki. Niekiedy można spotkać opinie hobbystów OC jakoby nowsze generacje procesorów nie były tak podatne na podkręcanie jak procesory minionej generacji. Chcąc poszerzyć swoją wiedzę warto poczytać testy, publikacje czy też odwiedzić komputerowe forum gdzie hobbyści OC wymieniają się swoimi doświadczeniami. Do efektywnego podkręcania procesora wymagana jest płyta z chipsetem, który to umożliwia.  Często bywa tak, iż czym lepsza płyta tym stabilniejsze OC. Nie bez znaczenia jest tez jakość innych komponentów jak chociażby zasilacz. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważnym ogniwem naszego komputera jest jego zasilacz. Wybierając zasilacz dla naszego zestawu sugerowałbym kupno markowej, stabilnej jednostki , oczywiście o odpowiedniej mocy. Procesory pod OC wymagają wydajnych bądź bardzo wydajnych systemów chłodzenia. Podkręcanie procesora to swoistego rodzaju loteria. Czasem można trafić sztukę procesora , która bardzo ładnie się podkręca zachowując przyzwoite temperatury na wydajnym chłodzeniu powietrznym ( np Noctua NH-D15) innym zaś razem  temperatura układu szybko ograniczy możliwości OC. Zastosowanie chłodzenia cieczą często zwiększa możliwości OC procesora. Wytrwali hobbyści  nierzadko selekcjonują  procesory by uzyskać jak najlepsze efekty podkręcania. Trzeba jednak mieć na uwadze , iż OC wymaga wiedzy, gdyż nieumiejętne operowanie ustawianiami procesora w bios (szczególnie tymi regulującymi napięcia) może trwale uszkodzić procesor.  Można tez spotkać opinie na temat tzw. degradacji procesora przez wysokie wartości OC. Wiąże się to ze skróceniem żywotności układu. Brak tu jednak jednoznacznych danych, a opinie w internecie bywają nierzadko sprzeczne. Na pewno użytkownicy komputerów z przeznaczeniem do prac biurowych, mniej wymagających zadań, korzystania z internetu, oglądania filmów czy słuchania muzyki, mogą w tym miejscu zakończyć czytanie. Podkręcanie nie jest im niezbędne. Użytkownicy dla których liczy się najwyższa wydajność komputera na pewno rozważą podkręcanie komputera. Zwiększenie wydajności procesora o np. 20% względem taktowania fabrycznego może przynieść im realne korzyści.

Miłośnicy gier komputerowych.

Ta grupa jest najciekawsza. Ci ludzie zdolni są do różnych poświęceń by zwiększyć ilość wyświetlanych na ekranie klatek swojej ulubionej gry. Zatem w konkretnych przypadkach podkręcanie możemy uznać za uzasadnione. Musimy się jednak liczyć z dodatkowym wydatkiem na wydajnej klasy chłodzenie. O ile zabierzemy się do tego samodzielnie – zdobyć pożądana wiedzę, by w konsekwencji swoich działań najzwyczajniej nie zaszkodzić naszemu komputerowi. W zasadzie tu można by zakończyć….ale przed nami najciekawsze.

Uświadamiamy sobie CHCE ZOSTAĆ OVERCLOCKEREM HOBBYSTĄ! 

Wyobraźmy sobie scenę: Na spotkaniu towarzyskim ludzi w średnim wieku (sam się do takich zaliczam) w luźnej rozmowie przy grillu żona hobbysty ogłasza reszcie… Bo wiecie….. mój mąż jest OVERCLOCKEREM. To jest ten moment gdy znajomi patrzą się na Ciebie z zaciekawieniem. Lepiej w tym momencie nie rozwijać tematu. Możecie się spotkać z brakiem zrozumienia. Nie wolno tez zapominać , iż by zostać rasowym Overclockerem wymaga to nie lada poświeceń. Bezustannej komputerowej edukacji, inwestycji finansowych i wreszcie otwarcia na rzeczy o jakie nie podejrzewaliście siebie ,ze jesteście zdolni zrobić.

test.jpg

Screen: Wybrane programy testujące, przydatne min do testów stabilności pokręconych CPU.

 

 

Trzeba tez przyznać, iż podkręcanie bywa naprawdę ekscytującym zajęciem. Próby ustabilizowania procesora pod konkretnymi ustawieniami, poszukiwanie tych ustawień, testy stabilności. Czujecie tą ekscytację? Na pewno są osoby, którym sprawi to wiele przyjemności. Szczególnie wtedy gdy zdecydujemy się po zakupie procesora do podkręcania stać się członkiem forumowej społeczności, hobbystów overclockerów, którzy nie jeden procesor w swoim życiu już podkręcili. Nocne harce na forum, zawalone noce, nieprzytomny wyraz twarzy rano w pracy i satysfakcja z podkręconego procesora. Wszytko to wydaje się być kuszące. Nie zapominajmy tez o korzyściach z podkręconego procesora- w końcu wszystko to robimy by zwiększyć wydajność naszego komputera, lub przynajmniej tak nam się na początku wydaje ;) Otóż czasem bywa, iż nie o samo zwiększenie wydajności komputera chodzi a raczej o hobby. Dla hobbysty najważniejsze zdaje się być ciągle, eksperymentowanie, testowanie, kupowanie wydajnego chłodzenia, czy tez nawet stosowanie metod ekstremalnych.

 

Nie Wierzycie???

 

No to poszukajcie w internecie zawodów w podkręcaniu procesorów. Zobaczycie nie tylko pojedynczych hobbystów posiadających wysublimowane pseudonimy, ale również całe drużyny podkręcaczy rywalizujących ze sobą w specjalnych zawodach.

Co do metod przez nich stosowanych :) Tu robi się ciekawie. Suchy lód, urządzenia do schładzania procesora do ujemnych temperatur, a nawet tzw skalpowanie procesorów. Skalpowanie procesora czyli tzw zdejmowanie fabrycznie założonego odpromiennika ciepła z procesora w celu jego wyeliminowania bądź wymiany pod nim materiału termoprzewodzącego bywa ekscytujące. Nawet powstają w tym celu specjalne narzędzia, choć są i tacy, którzy radzą sobie bez nich.

Należy nadmienić, iż odpromiennik przytwierdzony jest do płytki procesora w fabryce stosunkowo solidnie za pomocą specjalnego silikonu bądź spoiwa lutowniczego. Nie zniechęca to jednak wytrwałych hobbystów do działania, a ewentualność trwałego uszkodzenia procesora jak utraty gwarancji wydaje się nieistotnym nieudogodnieniem.

I tak stajemy się świadkami gdzie w ruch idą żyletki, noże do tapet, imadła, młotki, nagrzewnice, lub też specjalnie stworzone do tego celu narzędzia.

Wideo: Zdejmowanie IHS prze twórce specjalnego narzędzia- bardzo sympatycznego Overclockera.

 

 

Gdy operacja się powiedzie ,a procesor nie zostanie uszkodzony, hobbysta z dumą prezentuje światu swe dzieło na forum, a w szczególności dane dotyczące wartości zbitej w ten sposób temperatury procesora względem fabrycznej konstrukcji. I tu nie koniec, tak przygotowany procesor można nie rzadko jeszcze bardziej podkręcić. 

 

No to mamy co widzimy.

 

W domowych zaciszach raczej nie będziemy stosować ekstremalnych metod chłodzenia, a ograniczymy się do mniej spektakularnych działań. Zakupimy specjalne bardzo wydajne chłodzenie, najlepiej wydajny system chłodzenia cieczą. Zainwestujemy w specjalną płytę główną, czy wreszcie wyposażymy się w pastę termoprzewodzącą najwyższych lotów. Wszytko to sprawi , iż nie wiedzieć kiedy podkręcanie stanie się naszym hobby. Zapytacie czy to drogie hobby – znam droższe :)

Zapytajcie wasze żony , może powiedzą Wam ile kosztuje modna jeden sezon torebeczka. Moja małżonka patrząc na nowe chłodzenie w komputerze pyta czy nic się z niego nie wyleje. Gdy zapewnię że nie, siada do komputera i korzysta z mocy jaką udało mi się wycisnąć z procesora. Gdy pyta po co to robię, tłumacze, iż to wszystko dla niej, by mogła lepiej i sprawniej korzystać z komputera. Jakby nie patrzeć Overclocking zbliża nas do siebie.

Wszystkim przyszłym jak i niedoszłym Overclockerom życzę wyrozumiałych żon i efektywnego podkręcania :)

p.s Gdy poczujemy , iż w kwestii podkręcania procesora doszliśmy do kresu, zabieramy się ochoczo za kartę grafiki a następnie moduły pamięci. W ten oto sposób przedłużamy sobie zabawę w Overclocking. Gdy i tu dojdziemy do ściany jest to wyraźny sygnał, iż oto nadszedł właściwy czas. Czas na zmianę konfiguracji i kupno nowych zabawek.

 

A wy drodzy forumowicze, jakie macie zdanie na temat podkręcania hardware komputerowego. Robicie to, z jakimi efektami?

Pochwalcie się swoimi osiągami, napiszcie o Waszej przygodzie z OC.

Edytowane przez 539
  • Super 1

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Chciałbym się odnieść do degradacji CPU, gdzie to podkręcając mojego i5 4670k@4,3 GHz mogłem zejść dość ostro z Vcore poniżej 1,2V, a nawet do wartości 1,15V, jednak zapisując profil OC zapomniałem o ustawieniu VCCIN "na sztywno". Niestety po tym jak zasilacz odmówił posłuszeństwa (BQ L8 Pure Power 630W) postanowiłem stworzyć nowy profil OC od podstaw na nowym zasilaczu i okazało się, że tworząc nowe ustawienia dla procesora po ręcznym wprowadzeniu VCCIN przy przyjęciu dawnego Vcore za punkt wyjścia procesor stał się niestabilny, dlatego po ponownym ustabilizowaniu procesora sądziłem, iż winowajcą może być degradacja tegoż CPU, jednak szukając wyjaśnienia znalazłem tą małą różnicę w postaci VCCIN zostawionego na auto w poprzednich profilach OC. Co gorsza zacząłem się zastanawiać jak wysokie wartości mogło mieć to napięcie w trybie auto i również cieszyłem się, że procesor nadal jest w pełni sprawny. Podsumowując myśl, którą chciałem przekazać, to możliwe, iż niedoświadczone lub zapominalskie osoby robiąc overcloking zaczęły się interesować procesorem po tym jak stał się niestabilny, albo napotkał warunki, kiedy  stawał się niestabilny i dopiero po podniesieniu napięć stał się stabilny w 100%, przez co te osoby stwierdziły, że ich krzem się zdegradował - to jest moje wytłumaczenie dla osób myślących, że OC (oczywiście nie ekstremalne, tylko takie zachowujące bezpieczne napięcia i temperatury) jest szkodliwe w jakiś sposób. Sam posiadałem, kilka procesorów po OC jednak i5 4670k został ze mną najdłużej, bo już chyba 4 rok (procesor po wyżej opisanej wpadce pracuje na takich samych ustawieniach), ale mam również znajomego, który odważył się kupić kilka lat temu już leciwego i5 2500k pracującego z taktowaniem 4,5GHz (niestety nie pamiętam napięcia) i obecnie również ten procesor jest podkręcony, ale tylko do 4,2 GHz ze względu na średni cooler jakim jest Spartan PRO 924 w pierwszej rewizji, ale procesor pracuje wciąż stabilnie mimo ponad pięciu lat eksploatacji.

 

Ostatnio zauważyłem pewien problem pośrednio dotyczący jednostki centralnej oraz. Kiedy posiadałem R9 290X zauważyłem, że jednostka centralna emituje zbyt dużą ilość ciepła, przez co sesje ponad godzinne bez półgodzinnej przerwy były męczące, dlatego postanowiłem zmienić kartę na GTX 980. Jednak po podkręceniu i7 problem mimo zmniejszonej siły powrócił, a jego winowajcą jest umiejscowienie jednostki centralnej pod biurkiem, które wraz z moją osobą skutecznie uniemożliwia dostateczną cyrkulację powietrza w pokoju, aby podobna temperatura utrzymywała się w całym pokoju. Jak na razie szukam odpowiedniego miejsca dla komputera, bo zmiana umeblowania ze względu na zbyt dużą ilość szaf,szafek, szafeczek i regałów blokuje mi taką możliwość, a chciałbym pozwolić sobie na komfortową rozgrywkę/pracę.

  • Dziękuję 1
539
komentarz
komentarz (edytowane)

Szynszylku wielu ludzi zapomina , iż stabilne OC to nie tylko "chłodny" CPU ale również chłodna sekcja zasilania na mobo. Wiele jest takich przypadków gdzie po OC - szczególnie tym gdzie Vcore jest wyższe jak "standard"  komputer wywala bluescreeny lub dzieją się inne cuda. Podejrzenie pada na procesor a winna okazuje się sekcja na mobo. Moim zdaniem stabilne OC współzależy min. od jakości mobo jak i zasilacza w komputerze. 

W kwestii degradacji CPU należy mieć na uwadze, iż degraduje się w życiu wszytko co fizyczne, zamienia z czasem w niebyt. CPU nie jest wieczne, nawet niepodłączony do napięcia procesor z czasem stanie się kupką prochu. :)   Oczywiście nie oznacza to hulaj dusza piekła nie ma i dowolności w tworzeniu profili OC bez zachowania zdrowego rozsądku, jednak zamartwianie się o stan krzemu naszego Cepa po OC w czasach gdy hardware ewoluuje każdego roku jest nie dla mnie. I tak nie mam zamiaru używać określonego CPU latami, a zmieniać config w miarę gonienia za nowościami o ile jest to opłacalne ze względu na wzrost wydajności. Na" lata" kupuje się fortepian Stainway&Sons a nie komputer.

Kiedyś napotkałem, może Was zainteresuje:

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/723980-Truth-about-CPU-degradation

 

W innym moim temacie "Noctua NH-D15 spojrzenie na cooler" opisałem dosyć szeroko moją przygodę z jednym z najwydajniejszych chłodzeń powietrzem dostępnym na rynku.

W temacie poruszam kwestie skalpowania CPU/chłodzenia na goły rdzeń/zmiany temperatur względem napięć i wymiany chłodzenia powietrzem na AIO.

Możecie zerknąć o ile temat OC Was interesuje.

P.s  Szynszylku zagadka dla Ciebie..... Co to za mobo jest na screenach w temacie z Noctua :)

 

Wielu z Was kupując CPU nie wie na jakie OC moze pozwolić sobie kupiona jednostka. (Loteria :))

Pozostaje kwestia kupna od zaufanych kolegów,używek na aukcjach itp......

Co z Tymi , którzy chcą postawić na zakup "nowego"(ktoś go musi przetestować, wyselekcjonować  więc formalnie będzie używany- jednak inaczej się nie da , a "używanie" sprowadza się do przeprowadzenia selekcji CPU + ew moda ze zdjęciem i wyminą pasty pod IHS )procesora z dobrym OC.???

I tu rynek nie śpi:

https://siliconlottery.com/

Do wyboru do koloru, wraz z firmowym skalpowaniem :)

 

Edytowane przez 539
szynszyl1337
komentarz
komentarz

W zasadzie wybierając płytę pod 1150/1151 zbytnio nie zwracałem uwagi na chłodzenie sekcji zasilania (byle żeby był jakiś radiator na niej) ze względu na niski pobór prądu nawet po OC tych procesorów, ale wybierając płytę pod phenoma x4 965 bardzo mnie dziwiło, iż niektórzy ryzykowali OC tych procesorów oraz FX'ów 8 rdzeniowych (4 modułowych) na płytach bez jakiegokolwiek chłodzenia na sekcji zasilania, jednak nigdy jakoś nie szukałem informacji o umierających płytach/procesorów z powodu tej przypadłości.

 

Co do trwałości krzemu nawet po mocniejszym OC wytrzyma tak długo, aż przyjdzie pora na jego wymianę, a przykładem mogą być wciąż pracujące podkręcone procesory na podstawkę LGA1366 jak i7 980X, które raczej nigdy nie miały łatwego żywota.

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Szynszulku a zagadkę rozwikłałeś???? :)

Edytowane przez 539
szynszyl1337
komentarz
komentarz

Jutro na spokojnie przeczytam drugi temat, ponieważ dziś walczę z wielkim sprzątaniem pokoju (jutro będę kończył) oraz planuję wyrzucić stertę niepotrzebnych pudeł 

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Jak bym śmiał nie poznać przepięknego Asusa :P

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Mimo , iż RealBench istnieje nie od dziś nigdy wcześniej z niego nie korzystałem.

Nowy tester/benchmark asusa dostępny jest do pobrania w najnowszej wersji

https://rog.asus.com/articles/news/realbench-v2-43-new-version-available-now/

Przy teście ustawiłem max ilosc ram czyli w moim przypadku 32GB i czas na 15 minut. Tak na pierwszy strzał ;)

Testu dokonałem na i74790K 4.7GHz 1.308Vid 1.332Vcore na moim desktopie.

Screen obrazuje stan tuż po zakończeniu testu, jako , iż procesor nie był już w 100% obciążony zrzucił sobie zegary.

Nie wiem co sadzić o wartościach dot. temperatur gdyż to moja pierwsza przygoda z nowym testerem.

Na pewno wszyscy miłośnicy OC powinni przyjrzeć się bliżej temu programowi. 

Bez-nazwy-1.gif

No i się test skończył ;)

 

 

Dnia 6.09.2017 o 21:33, szynszyl1337 napisał:

Jak bym śmiał nie poznać przepięknego Asusa :P

Wygrałeś:) Jako nagrodę otrzymujesz przywilej cieszenia się dobrodziejstwem Twojego osobistego sabertooth z87. To kawał solidnej płyty pod OC.

Możesz cisnąc swojego i5 z wysokim Vcore, mobas to wytrzyma ;)

 

 

A co tam, puściłem RealBench drugi raz:) Pokombinuje z rożnymi ustawieniami.

Na screenie widać jak ten program działa ;)

Bez-nazwy-1.gif

Edytowane przez 539
539
komentarz
komentarz (edytowane)

Kolejnym, niezwykle przydatnym narzędziem do testów stabilności naszego OC jest program o wdzięcznej nazwie OCCT.

Program można pobrać bezpośrednio ze strony producenta:

http://www.ocbase.com/index.php/software

Warto poświęcić czas na zapoznanie się z opisem działania programu w tym poszczególnych jego zakładek testujących na rożne sposoby hardware naszego komputera.

OCCT posiada  swoją konsolę graficzną gdzie podczas testu monitorowane i wyświetlane są kluczowe dla nas informacje.

Napięcie procesora VID oraz VCORE, taktowanie, temperatury, stabilność lini zasilacza itp........

Po skończonych testach w folderze Dokumenty/OCCT znajdziecie szczegółowe tabele/wykresy z przeprowadzonego przez program testu.

W formie wykresów podany jest tu przebieg całego testu. Bezwzględnie warto te tabele przejrzeć.

Testy omówimy na podstawie platformy testowej opartej o płytę na chipsecie z97 gigabyte UDH5-BK procesorze haswell i74790K podkręconym na czas testów na 4.6GHz z Vid 1.240V , 32GB ram g.skill tridentX, XMP profil1, chłodzeniu procesora NZXT KRAKEN X61 - procesor chłodzony na goły rdzeń z pominięciem IHS, pasta CLU,grafika GTX 970 Inno3d nie podkręcona w czasie testów. Całość w obudowie Phanteks Enthoo primo ultimate.

No to jedziemy z testami  OCCT.:)

 

Testy OCCT to:

 

1. CPU OCCT-niezwykle przydatna zakładka testująca stabilność naszego procesora. Jeśli podczas testu OCCT przestanie być stabilne, przestanie działać, wyrzuci błąd lub tez dostaniemy systemowego bluescreena nie ma mowy o tym ,ze OC naszego procesora jest stabilne.

Nie warto tez męczyć tym testem naszego CPU godzinami - wstępne 30 min bez wyrzucenia błędu daje podstawę do dalszych testów i uznanie , iż z naszym OC jesteśmy na dobrej drodze.

2.CPU LINPACK jeśli w zakładce zaznaczymy opcje by przy teście użyte zostały instrukcje AVX nasz procesor czekają niesamowite męki. Zakładając ,ze nasz CPU przeszedł pierwszy test bezbłędnie (CPU-OCCT)  to CPU-LINPACK z włączonym AVX moze być kolejnym krokiem do testu stabilności platformy. Należy tu jednak mieć na uwadze, iż w większości przypadków odnotujemy wzrost temperatury poszczególnych rdzeni CPU względem testu CPU-OCCT jak i co najważniejsze musimy bacznie monitorować VCORE gdyż instrukcje AVX niejednokrotnie podbijają napięcie dla CPU w dość znaczący sposób. I tu kolejna uwaga najmniejszego Vdroopa czyli podbicia VCORE względem ustawionego w BIOS VID możemy odnotować gdy VID ustawiony jest w BIOS na sztywno. Moją zasadą jest testowanie CPU( dotyczy testów syntetycznych) w tym z użyciem instrukcji AVX WYŁĄCZNIE z VID ustawionym na sztywno, co i tak nie powoduje , iz VID=VCORE, ale dość skutecznie zmniejsza Vdroopa. Na screenie widzicie mój VID dla CPU 1.240V ustawiony na sztywno w bios podczas pierwszego testu OCCT (CPU-OCCT) Vcore wyniosło 1.260V bez instrukcji AVX. Podczas drugiego testu (CPU-LINPACK) analogicznie ustawiony w bios VID 1.240V w odpowiedzi na instrukcje AVX dał wartość VCORE 1.272V Jest to o tyle istotne gdyż REALNE napięcie dla naszego procesora to VCORE nie VID. Dzieje się tak ze względu na działanie  regulatora napięcia procesora przez co nasza płyta dostarcza do CPU więcej napięcia niż to które ustawiliśmy w bios co zapobiegać ma utracie stabilności przy obciążeniu naszego CPU. Jest to o tyle istotne, iż nierzadko możemy spotkać przypadki gdzie ustawiony dla danej generacji CPU VID powszechnie uznany za bezpieczny po otrzymaniu Vdroopa wynikającego z instrukcji AVX wchodzi w sferę zdecydowanie wyższego niż byśmy chcieli napięcia VCORE.

Wykonując jakiekolwiek testy syntetyczne CPU a w szczególności te z instrukcjami AVX bacznie monitorujcie napięcie VCORE.

Zasada niestety , która bezlitośnie uderza w nasz hardware  jest taka , iż Czym wyższy VCORE tym lepszy potrzebujemy hardware:

Schładzacz CPU  - nie ma mowy o wysokim VCORE i chłodzeniu powietrzem NO WAY! nie wierzcie w cuda.

Płytę, do stabilnego OC z wysokim VCORE potrzebujemy nierzadko topowych MOBASÓW z porządną, chłodzoną sekcją zasilania. Nierzadko "kulejące" MOBO to przyczyna niestabilnego OC.

 Zasilacz.Stabilnego napięciowo, porządnego, firmowego zasilacza o adekwatnej dla platformy mocy.

 Porządnie wentylowanej obudowy, bo OC procesora rozgrzewa nie tylko sam procesor, ale i również elementy na płycie głównej. Powstające w wyniku obciążenia komputera ciepłe powietrze musi być zatem skutecznie odprowadzane na zewnątrz obudowy, do obudowy zaś należy wtłaczać powietrze z zewnątrz. Wydajny system cyrkulacji powietrza w obudowie to zagadnienie , któremu warto bezwzględnie przyjrzeć się bliżej , jak zaopatrzyć w stosowny hardware.

Skoro wszytko mamy to lecimy dalej z OCCT :)

3.GPU 3D. Jak sama nazwa wskazuje jest to test naszej karty graficznej. Podczas trwania testu oglądać będziemy coś co mnie osobiście przypomina czerwone futrzaste bezkresne OKO. Miłej zabawy :)

4.POWER SUPPLY. czyli test naszego zasilacza w komputerze. I tu uwaga ten test wymusza działanie naszego hardware w sposób który znacznie obciąży nasz zasilacz. Jest to o tyle istotne , iż jeśli zasilacz jest z tzw "czarnej listy" , kiepski, źle dobrany pod względem mocy dla naszego komputera zdarzyć się może , iż przyjdzie się z nim pożegnać w trakcie trwania tego testu.

Zasilacz moze pożegnać nas chmurą czarnego dymu i swądu, przy okazji zabierając na tamten świat inne podzespoły komputera ( nierzadko tanie, kiepskie zasilacze nie mają  stosownych zabezpieczeń aby ustrzec nasz hardware przed uszkodzeniem. )

 

 

Jedziemy ze screenami: Pierwszy test CPU OCCT. Narzędzie monitorujące wskazuje temperatury CPU etc jak i

VID ustawiony w BIOS na  1.240 V co przekłada się na REALNE napięcie dla CPU czyli VCORE 1.260V

Btestocct.jpg

 

 

 

Drugi Test czyli OCCT LINPACK. Jak widzicie na screenie opcja AVX została  włączona jak i test dla wszystkich  logicznych rdzeni CPU.

Należy zwrócić uwagę , iż temperatury max dla CPU wzrosły w stosunku do pierwszego testu OCCT- CPU OCCT.

Wszystko za sprawą instrukcji AVX a co za tym idzie:

Ustawiony na sztywno w BIOS VID 1.240V przekłada się w tym przypadku na REALNE napięcie dla naszego procesora VCORE  1.272V.

Czyli AVX spowodował kolejny Vdroop napięcia w stosunku do testu bez instrukcji AVX.

Bez-nazwy-1.gif

 

 

Kolejny test OCCT - GPU 3D. Sam nie wiem czy to oko patrzy na mnie czy ja na to OKO ;) , tak czy siak ono się porusza, a całość wygląda efektownie.

Bez-nazwy-1.gif

 

 

No i ostatni już test POWER SUPPLY .Czyli odpalamy wszytko na raz.   NIC nie wybuchło :) 

Bez-nazwy-1.gif

 

 

Konkludując. OCCT to naprawdę kawał solidnego programu, za pomocą , którego możemy testować nasz hardware. Szczególnie mnie przypadł do gustu pierwszy test CPU OCCT gdyż w wielu przypadkach szukania stabilnego zegara/napięcia dla OC procesora narzędzie pozwoliło dość szybko znaleźć wstępnie stabilne wartości.

NIE ma czegoś takiego jak procesor stabilny na np 90% :) To są internetowe jaja. Procesor albo jest stabilny albo nie jest. Jeśli OCCT wywala błąd nie wierzcie w stabilne OC Waszych CPU.  A co później............?

Gry jak gry, bluescreen w grze to co najwyżej restart plus save od punktu zapisu, a co jeśli procesor po OC chcemy wykorzystać do dłuuugich, czasochłonnych Renderów, efektów naszej ciężkiej pracy. Tu nie ma mowy o stabilnym procesorze na pół gwizdka, a po wykonaniu szeregu testów (min OCCT :)) i tak nietrudno znaleźć użytkowników którzy ceniąc sobie swój czas i komfort życia dołoży źdźbło do VID ponad wartość jaką procesor przeszedł w testach. Cała ta bitwa o jak najniższe napięcia moze być spowodowana wieloma czynnikami. Pomijając kwestie degradacji CPU , która jest czynnikiem występującym w czasie i przestrzeni w każdym przypadku nawet gdy CPU nie jest zasilany  napięciem ( wszytko się w życiu zużywa co fizyczne, rozpada) dochodzi kwestia walki o jak najniższe temperatury pracy procesora. No i tu jest problem bo niektórzy nie mają absolutnie najmniejszej ochoty na kupno porządnego zestawu chłodzenia, a wielki apetyt na wielkie OC. Oczywiście tam gdzie w grę wchodzi absolutnie zminimalizowanie jakiegokolwiek ryzyka niestabilnej pracy komputera nikt nie bawi się w żadne OC bo całe to OC to tak naprawdę jest komputerowa zabawa. 

Prawda jest jednak jeszcze gdzie indziej. Żadne testy syntetyczne nie dają absolutnej gwarancji 100% stabilnego OC procesora. Aby móc stwierdzić , iż nasz CPU jest rock solid stable po OC musi minąć sporo czasu, aby stresujące dla naszego CPU zadania w codziennym użytku przechodził systematycznie bez wyrzucania błędów.

Powodzenia z Waszym OC :) niskiego VCORE i temperatur w stresie dla Waszych CPU, tego mogę Wam życzyć 3-majcie się bo zima idzie ;)

 

 

Jak by komuś było mało i postanowiłby rzucić swój procesor na kolana kolejnym testerem wyduszającym z naszego CPU ostatnie poty jest IntelBurnTest.

Spotkać można opinie , iż inny program testowy o nazwie Prime95 to prawdziwy zabójca procesorów, jednak jak widać we fragmencie cytowanego poniżej opisu z pliku tekstowego Intelburntest program ten potrafi obciążyć CPU.......jeszcze bardziej i przyczynić się do jeszcze większego wzrostu temperatury niż Prime95. No cóż, takie życie.

 

Intelburntest do pobrania:

http://intelburntest.en.lo4d.com/

Tym razem nasz CPU zostanie EKSTREMALNIE obciążony przez bibliotekę oprogramowania stworzoną dla potrzeb rozwiązywania problemów algebraicznych LINPACK.

Co Ciekawe LINPACK powstał w latach 70-tych.

Intelburntest posiada prosty interfejs obsługi , lecz naprawdę potrafi doprowadzić nasz CPU podczas testu do "szału"

Jest to jeden z tych programów , który obciąża procesor w sposób naprawdę abstrakcyjny, bowiem ustawiając opcje testu na maksymalne obciążenie musimy być naprawdę pewni solidności naszego hardware w tym układu chłodzenia. Nie spotkałem jak do tej pory aplikacji użytkowej, programu (nie mówimy o programach do testów hardware) czy tez gry, która byłaby w stanie tak obciążyć procesor. Renderowanie np w Blenderze to przy tym co funduje Intelburntest naszemu CPU to pikuś :)  Tym razem i74790K ustawimy na 4.7GHz z VID 1.308V i VCORE 1.332V , a więc całkiem niemało jak na haswella. Niektórzy wręcz twierdzą ,ze nie powinno się przekraczać granicy VCORE 1.30V dla układów z tej rodziny procesorów. Tu jednak brak ścisłości i są rożne" szkoły".

Jako aplikacji Monitorującej użyłem HwInfo, skonfigurowane pod moje potrzeby.

W pliku tekstowym oprogramowania Intelburntest znaleźć możemy takie oto informacje: (prezentuje jedynie fragment)

"Description:
    A program that simplifies the usage of Intel(R) Linpack. Linpack by
Intel(R) is an extremely stressful program that will put even the most pow-
-erful X86/X64 CPU in the world at its knees. Load temp under Linpack will
be up to 22*C higher than the competing software Prime95. This program will
make usage of Linpack easier and more practical.

Keep in mind, use this program at your own risk. By using this program, you
agree that neither I nor Intel shall be responsible for including, but not
limited to: burned up CPU, fried motherboard, spontaneous room temperature
increase, hair loss, or mental stress.

Xtreme Stress Mode (Right-click the "Start" button) allows unprecedented
improvement of testing accuracy.
    Note: Xtreme Stress Mode may cause the CPU to heat up more than it
        already does. During testing, Windows may not be usable."

 

Prawda ,że ekscytujące :)  Po zaledwie 3 minutach testu i to w wersji standard mamy już 78 stopni dla najgorętszego rdzenia, co i tak odnotować można jako sukces dla mojego konfigu gdyż procesor z oryginalnie zamontowanym IHS i fabryczną pastą przy tym taktowaniu wskakiwał na ponad 100 Stopni Celsjusza tuz po uruchominiu programu. Jakikolwiek test nie był możliwy.
 

 

Bez-nazwy-1.gif

 

 

Oczywiście to nie koniec jeśli chodzi o programy testowe. Jeśli komuś mało moze spojrzeć na wspominanego w poście Prime95 jak i program o wdzięcznej nazwie LinX.

Ostatnia jego wersja jak i pełna nazwa to LinX 0.6.5 - Simply Linpack.  Każdy Overclocker ma po pewnym czasie swoje ulubione programy i procedury testowe, używanie wszystkich możliwych testerów najzwyczajniej mija się z celem.

To co jednak naprawdę warto zrobić testując stabilność CPU po OC to puścić jakąś solidną scenę do renderowania. Ja posłużę się sceną testową z Programu Blender.

Polecam, bo to pięknie weryfikuje stabilność procesora po OC, przy czym nie jest taką mordęgą jak wspomniane powyżej testy syntetyczne.

Wielu użytkowników pracujących w programach 3d decyduje się nierzadko na OC swoich procesorów. Blender stanowi darmowe, potężne narzędzie projektowe 3d.

Scena testowa:

https://gooseberry.blender.org/gooseberry-production-benchmark-file/

 

Blender do pobrania tutaj:

https://www.blender.org/download/

 

 wygląda to tak:

Bez-nazwy-1.gif

 

Część z Was zapyta co z grami?? Tak testujcie stabilność w Waszych podkręconych CPU w grach, i tu moje spostrzeżenie:

Crysis3

FarCry3

BF1- Multiplayer

Jak tu będzie ok jest wielka szansa ,ze Wasze OC jest ok :) Cieszcie  się swoim podkręconym CPU:) pamiętając o tym aby monitorować systematycznie parametry Waszych komputerów. Nie zaszkodzi wiedzieć z jaką temperaturą i jakimi napięciami pracuje Wasz hardware w codziennym użytkowaniu.

Wszystkiego dobrego!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Edytowane przez 539
  • 2 tygodnie później...
szynszyl1337
komentarz
komentarz

Bez apelacyjne zgadzam się z tym,  że OCCT jest bardzo dobrym programem do wstępnego testu stabilności naszego CPU po OC, ponieważ dostarcza nam potrzebnych i szczegółowych danych w jednym programie, a w dodatku podczas testu, przechowując przy tym dane w postaci screenów. 

Jeżeli nasz CPU nie będzie stabilny podczas podstawowego testu OCCT, to wówczas możemy być pewni, że nigdzie nie będzie on stabilny pod pełnym obciążeniem.

Co do stabilności naszego CPU mam też jedną uwagę opartą na doświadczeniu, a dokładnie: mój i5 przechodził testy w OCCT i prime95 pomyślnie, co sugerowałoby, iż jest on stabilny. Nic bardziej mylnego. W The Elder Scrolls Online po godzinnej sesji potrafił pokazać mi się blue screen. Minimalna korekta napięcia rozwiązała problem. Dlatego też wiele czasu należy poświęcić na ustabilizowanie naszej jednostki.

539
komentarz
komentarz

Niektórych, zwłaszcza tych co dopiero zaczynają monitorować prace swoich komputerów zastanawia niejednokrotnie dlaczego temperatury maksymalne dla poszczególnych rdzeni fizycznych ich procesorów różnią się od siebie.

Wynika to z wielu czynników, specyfikacji/budowy procesora, tolerancji błędu czujników temp rdzeni procesora, nierówności IHS, nierówności podstawy bloku/radiatora schładzacza procesora, sposobu aplikacji pasty termoprzewodzacej. I tak w normalnym użytkowaniu jak i testach syntetycznych różnica pomiędzy najgorętszym, a najzimniejszym rdzeniem dla procesorów takich jak choćby haswell czy skylake sięgająca 10 stopni Celsjusza nie jest niczym niezwykłym jak i niespotykanym.

Korci mnie aby sprawdzić jak będzie wyglądać sytuacja gdy na goły rdzeń CPU zastosujemy idealnie wyszlifowany na lustro blok chłodzenia wodnego, montowany z symetrycznym /idealnym dociskiem  rdzeń- blok. O ile wiem komu zlecić profesjonalne wypolerowanie bloku o tyle ultra precyzyjny system montażowy to dopiero świeżo zrodzony pomysł.

Porównanie  uzyskanych różnic w temperaturach rdzeni miedzy  procesorem z oryginalnym IHS i niemodyfikowanym blokiem vs wersja przerobiona moze być ciekawe.

Cóż dla ciekawości swojej i Waszej zrobiłem ten sam test OCCT dwukrotnie  w tych samych warunkach uzyskując inne wartości dla temperatur rdzeni CPU.

No i proszę:

4.7.jpg

Bez nazwy-1.jpg

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.