x-kom hosting

Przywracanie kopii zapasowej systemu - kilka pytań

kosa.
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam.

Przywracam kopie zapasową systemu i mam kilka pytań:

1. W poradniku wyczytałem że można wykonać kopie zapasową systemu i obraz systemu(lub dysku twardego) i teraz mam pytanie czy obraz systemu to jest to samo co kopia zapasowa czy nie? Jeśli to nie jest to samo to czy do przywrócenia systemu muszę mieć obraz systemu i kopie zapasową czy wystarczy tylko kopia zapasowa? Posiadam kopie zapasową zrobioną chyba programem fabrycznie zainstalowany na komputerze, to jest program Lenovo Solution Center.

2. Czy kopie zapasową muszę przywrócić z zewnętrznego dysku czy mogę np. z innej partycji na moim dysku twardym?

3. Czy jak będę przywracał kopie zapasową z zewnętrznego dysku to czy mogę mieć na tym dysku zewnętrznym inne pliki czy musi być tylko sama kopia zapasowa i czy może być ona w osobnym folderze czy nie może być umieszczona w folderze czyli musi być bezpośrednio na dysku? Aha, czy mogą być na tym dysku zewnętrznym jakieś wirusy? Nie są one w folderze kopii zapasowej tylko są na dysku, nie chce mi się ich usuwać.

4. Czym się różni odświeżanie systemu od przywracania kopii zapasowej? Czy do odświeżania systemu też musi być zrobiona kopia zapasowa systemu? Jak mi komputer wolno chodzi i mam dużo wirusów na nim i nie wiem czy da się to naprawić usunięciem wirusów, naprawą rejestru i programem do optymalizacji to czy lepsze będzie odświeżenie systemu czy przywrócenie kopii zapasowej?

Mam nadzieję że nie będziecie mieć problemów ze zrozumieniem moich pytań.

5. Aha czy podczas przywracania to konto które się wybiera to jest konto które się wybierało podczas pierwszego uruchomienia komputera tak?

6. Jeszcze jedno, czy da się jakoś zachować klucz systemu albo jakiś kod który by umożliwiał aktualizacje do Windows 10 jakby przywracanie systemu się nie udało?

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez kosa.

Bish
komentarz
komentarz
Godzinę temu, kosa. napisał:

1. W poradniku wyczytałem że można wykonać kopie zapasową systemu i obraz systemu(lub dysku twardego) i teraz mam pytanie czy obraz systemu to jest to samo co kopia zapasowa czy nie? Jeśli to nie jest to samo to czy do przywrócenia systemu muszę mieć obraz systemu i kopie zapasową czy wystarczy tylko kopia zapasowa? Posiadam kopie zapasową zrobioną chyba programem fabrycznie zainstalowany na komputerze, to jest program Lenovo Solution Center.

Obraz systemu, to po prostu sam system, bez programów sterowników etc. Kopia zapasowa, w zależności kiedy została zrobiona, może zawierać cały system, programy, sterowniki.

Do przywrócenia kopii zapasowej nie jest potrzebny system, do użycia obrazu systemu, nie jest potrzebna kopia zapasowa. Jednego i drugiego możesz używać niezależnie.

Godzinę temu, kosa. napisał:

2. Czy kopie zapasową muszę przywrócić z zewnętrznego dysku czy mogę np. z innej partycji na moim dysku twardym?

Kopię zapasową możesz przywrócić z innej partycji niesystemowej, pendrajwa, płyty. Do wyboru do koloru. Przy przywracaniu kopii zapasowej, system pyta o miejsce gdzie się ona znajduje.

Godzinę temu, kosa. napisał:

3. Czy jak będę przywracał kopie zapasową z zewnętrznego dysku to czy mogę mieć na tym dysku zewnętrznym inne pliki czy musi być tylko sama kopia zapasowa i czy może być ona w osobnym folderze czy nie może być umieszczona w folderze czyli musi być bezpośrednio na dysku? Aha, czy mogą być na tym dysku zewnętrznym jakieś wirusy? Nie są one w folderze kopii zapasowej tylko są na dysku, nie chce mi się ich usuwać.

 Może być w osobnym folderze, jak wyżej, Ty wskazujesz położenie tej kopii. Co do wirusów, to Ty tak na poważnie? Nie chcesz ich usuwać, to nie usuwaj, tylko później się nie dziw, że Ci system siądzie, czy ktoś Ci podjebie dane do logowania do banku :D

Godzinę temu, kosa. napisał:

4. Czym się różni odświeżanie systemu od przywracania kopii zapasowej? Czy do odświeżania systemu też musi być zrobiona kopia zapasowa systemu? Jak mi komputer wolno chodzi i mam dużo wirusów na nim i nie wiem czy da się to naprawić usunięciem wirusów, naprawą rejestru i programem do optymalizacji to czy lepsze będzie odświeżenie systemu czy przywrócenie kopii zapasowej?

Odświeżanie systemu, to praktycznie reinstalacja. Kopia zapasowa, patrz wyżej. Co do wirusów, to nie bądź taki pewien, jeżeli kopia zapasowa była wykonywana po infekcji, to przywracanie systemu może przywrócić system wraz z wirusem. Najlepiej zrobić czystą instalację z wymazywaniem danych.

Godzinę temu, kosa. napisał:

5. Aha czy podczas przywracania to konto które się wybiera to jest konto które się wybierało podczas pierwszego uruchomienia komputera tak?

Tak.

Godzinę temu, kosa. napisał:

6. Jeszcze jedno, czy da się jakoś zachować klucz systemu albo jakiś kod który by umożliwiał aktualizacje do Windows 10 jakby przywracanie systemu się nie udało?

 

Klucz powinien być zapisany w BIOS Twojego kompa. System sam się aktywuje podczas instalacji.

kosa.
komentarz
komentarz (edytowane)
Cytuj

Klucz powinien być zapisany w BIOS Twojego kompa. System sam się aktywuje podczas instalacji.

Czyli jak coś nie pójdzie podczas przywracanie Windowsa 8.1 to w ostateczności będę mógł zaktualizować do Windows 10 tak? Załóżmy że podczas przywracania sformatuje dysk a kopia którą posiadam okaże się nie użyteczna to jak będę mógł w ostateczności zaktualizować system skoro będe miał tylko bios a nie będę miał systemu a przecież żeby pobrać Windowsa 10 z internetu trzeba mieć przeglądarkę i system a ja sformatuje dysk...?

 

Cytuj

Co do wirusów, to nie bądź taki pewien, jeżeli kopia zapasowa była wykonywana po infekcji, to przywracanie systemu może przywrócić system wraz z wirusem. Najlepiej zrobić czystą instalację z wymazywaniem danych.

Wydaje mi się że kopia była tworzona przed zainstalowaniem wirusów

 

Cytuj

Co do wirusów, to Ty tak na poważnie? Nie chcesz ich usuwać, to nie usuwaj, tylko później się nie dziw, że Ci system siądzie, czy ktoś Ci podjebie dane do logowania do banku :D

Ale one są na starym dysku zewnętrznym a ja kopie zapasową dopiero dzisiaj na niego zgrałem z komputera do osobnego folderu więc raczej nie mogą te wirusy przejść do foldera kopii zapasowej co nie? A jeśli się mylę to najwyżej zgram kopię którą mam na komputerze na dysku lokalnym na osobną partycje na tym samym komputerze i wtedy będzie ok, bo jesteś pewien że można przywrócić kopię z tego samego dysku na który się wgrywa kopię zapasową tylko że z innej partycji tak? Rozumiem że formatowana będzie tylko partycja z systemem a nie cały dysk więc jedna partycja będzie zostawiona w spokoju i z niej mogę przywrucić kopię?

 

Aha jak kopia zapasowa jest w folderze i tak jest ok. 30 plików to wystarczy że klikne ten folder i te pliki same się wczytają, nie będe musiał zaznaczać wszystkich plików w folderze?

Mam jeszcze dwa pytania, przez przypadek adwcleaner usunął mi pokki z systemu to jak uruchomie funkcję odświerzania systemu to czy pokki wruci do menu?

Czy do odświerzania systemu będzie potrzebna kopia zapasowa?

Jak będę przywracał system to czy w kopii zapasowej będą sterowniki?

Edytowane przez kosa.
Bish
komentarz
komentarz
3 godziny temu, kosa. napisał:

Czyli jak coś nie pójdzie podczas przywracanie Windowsa 8.1 to w ostateczności będę mógł zaktualizować do Windows 10 tak? Załóżmy że podczas przywracania sformatuje dysk a kopia którą posiadam okaże się nie użyteczna to jak będę mógł w ostateczności zaktualizować system skoro będe miał tylko bios a nie będę miał systemu a przecież żeby pobrać Windowsa 10 z internetu trzeba mieć przeglądarkę i system a ja sformatuje dysk...?

Musiałbyś mieć system na zewnętrznym nośniku, USB/DVD.

3 godziny temu, kosa. napisał:

a ja kopie zapasową dopiero dzisiaj na niego zgrałem z komputera do osobnego folderu więc raczej nie mogą te wirusy przejść do foldera kopii zapasowej co nie?

Ależ oczywiście, że mogą. Zależy co za syf masz. Jeżeli jakiś cryptolocker z opóźnieniem, to i tak już pozamiatane. Najpierw oczyść wszystko z syfu, później się zastanawiaj nad stawianiem systemu... Jeżeli syf się podczepi pod jakiekolwiek pliki na dysku zewnętrznym to reinstal, przywracanie nic Ci nie da.

3 godziny temu, kosa. napisał:

bo jesteś pewien że można przywrócić kopię z tego samego dysku na który się wgrywa kopię zapasową tylko że z innej partycji tak?

Tak.

3 godziny temu, kosa. napisał:

Rozumiem że formatowana będzie tylko partycja z systemem a nie cały dysk więc jedna partycja będzie zostawiona w spokoju i z niej mogę przywrucić kopię?

Tak.

3 godziny temu, kosa. napisał:

Aha jak kopia zapasowa jest w folderze i tak jest ok. 30 plików to wystarczy że klikne ten folder i te pliki same się wczytają, nie będe musiał zaznaczać wszystkich plików w folderze?

Gdy uruchomisz przywracanie systemu, będziesz musiał wskazać folder, w którym znajduje się kopia.

3 godziny temu, kosa. napisał:

przez przypadek adwcleaner usunął mi pokki z systemu to jak uruchomie funkcję odświerzania systemu to czy pokki wruci do menu?

Po prostu zainstaluj program od nowa.

3 godziny temu, kosa. napisał:

Czy do odświerzania systemu będzie potrzebna kopia zapasowa?

Nie. Ale może być wymagany zewnętrzny nośnik z systemem na USB/DVD. Odświeżenie powoduje usunięcie programów, które Ty zainstalowałeś, pozostają jedynie ustawienia systemu.

kosa.
komentarz
komentarz
Cytuj
3 godziny temu, kosa. napisał:

a ja kopie zapasową dopiero dzisiaj na niego zgrałem z komputera do osobnego folderu więc raczej nie mogą te wirusy przejść do foldera kopii zapasowej co nie?

Ależ oczywiście, że mogą. Zależy co za syf masz. Jeżeli jakiś cryptolocker z opóźnieniem, to i tak już pozamiatane. Najpierw oczyść wszystko z syfu, później się zastanawiaj nad stawianiem systemu... Jeżeli syf się podczepi pod jakiekolwiek pliki na dysku zewnętrznym to reinstal, przywracanie nic Ci nie da.

Czyli wirusy mogą sobie przechodzić z jednego folderu do drugiego? A jak mam zawirusowany komputer i na tym samym dysku co wirusy jest kopia zapasowa to tam też mogły wirusy przejść, bo jeśli tak to nie mam innej kopii zapasowej i w takim razie mam chyba problem? A czy jak kopia zapasowa też została zainfekowany przez wirusy bo trzymałem ją przez długi czas na dysku lokalnym na którym też były wirusy to czy wystarczy jak usunę z komputera wirusy i będzie ok? A tak wogule to jakie jest prawdopodobieństwo że wirusy mogły przeskoczyć do folderu z moją kopią zapasową którą czymałem na dysku twardym? Poczytałem co to jest cryptolocker i raczej go nie mam bo nie dostałem żadnej wiadomości o okup.

 

Cytuj
3 godziny temu, kosa. napisał:

Rozumiem że formatowana będzie tylko partycja z systemem a nie cały dysk więc jedna partycja będzie zostawiona w spokoju i z niej mogę przywrucić kopię?

Tak.

Ok, ale podczas formatowanie musze wybrac którą partycje chce sformatować żeby przypadkiem nie wybrać całego dysku tak?

 

Cytuj
3 godziny temu, kosa. napisał:

przez przypadek adwcleaner usunął mi pokki z systemu to jak uruchomie funkcję odświerzania systemu to czy pokki wruci do menu?

Po prostu zainstaluj program od nowa.

No właśnie nie da się... podczas instalacji pokki pisze mi że wystąpił błąd i mam wejść na support.pokki.com, na początku próbowałem zainstalować i pisało mi że pokki jest już zainstalowane a normalnie nie chciało mi się uruchomić więc stwierdziłem, że odinstaluje i zainstaluje od nowa ale to nie pomogło(patrz wyżej support.pokki.com) i teraz nie moge wogule tej aplikacji zainstalować. Używałem nawet Wise Registry Cleaner do naprawy rejestru ale to nie pomogło flatego pozostaje mi przywrócenie systemu...

Bish
komentarz
komentarz

Co do tematyki wirusów, to jak pisałem wcześniej. Wszystko zależy co za syf masz na kompie. Skąd wiesz, że to w ogóle wirusy? Skanowałeś kompa za pomocą jakiegoś antywirusa?

W zależności od wirusa (chodzi mi tutaj o wszelakiej maści ransomware, trojan, spyware, etc), potrafią się podczepiać pod wszelakie pliki wykonywalne, biblioteki. Formatujesz kompa, wirus usunięty, hura, wchodzisz na drugi dysk/partycję, odpalasz program, który jest zainfekowany i włala, wirus wrócił. Wersje bardziej zaawansowane posiadają FUD, czyli nie są wykrywane przez bazy wirusów, posiadają funkcję split - która dzieli wirusa na dziesiątki kawałków porozrzucanych po dysku, tego jest masa.

Co do cryptolockera z opóźnieniem, to chodziło mi bardziej o badziew, który uruchamia się po jakimś czasie od infekcji.

Jeżeli drugi dysk był podpięty do kompa, gdy ten już był zainfekowany, to tak, jest duże prawdopodobieństwo, że wirus się rozprzestrzenił.

34 minuty temu, kosa. napisał:

Ok, ale podczas formatowanie musze wybrac którą partycje chce sformatować żeby przypadkiem nie wybrać całego dysku tak?

Dokładnie tak, musisz wiedzieć która partycja jest systemowa.

 

 

  • 1 miesiąc później...
kosa.
komentarz
komentarz

Przepraszam że odświerzam temat ale mam problem, jak wchodzę w panel sterowania -> historie plików to pisze mi że nie odnaleziono historii plików, jak mam przywrócić system tak żeby mi przywrócił kopie zapasową z tej partycji na dysku na której jest kopia zapasowa?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.