x-kom hosting

DOS na komputerze po serwisie gwarancyjnym

krzycza
utworzono
utworzono

Witajcie. Oddałem kilka dni temu laptop Lenovo do naprawy gwarancyjnej kilka miesięcy po jego zakupie. Prawie codziennie się zawieszał przy dłuższym użytkowaniu. Niemałe było moje zdziwienie, gdy po niecałym tygodniu laptop wrócił z powrotem.

 

Widzę jednak, że po włączeniu mam następujące opcje na czarnym tle:

1 - Load FreeDOS with JEMMEX, no EMS (most UMBs)

2 - Load FreeDOS with EMM386 (Exapnded Memory) and SHARE Loaded

3 - Load FreeDOS including XMGR XMS-memory driver

4 - Load FreeDOS without drivers

 

Czy ja dobrze rozumiem, że oznacza to, że nie ma na nim Windowsa? Nie ma jakiegoś sposobu, żeby się przełączyć na Windows z DOS-u? Kupowałem laptop bez Windowsa, to prawda i sam zainstalowałem uczelnianego z ISO z niemałym trudem.

 

Gdy wybiorę jedynkę mam następujące:

Nothing to use: VIDE not loaded!

Driver not loaded

Modules using memory below 1MB:

(...)

No drivers assigned

3 drives available

FreeDOS KEYB 2.01

Keyboard layout: (...)

Codepage not found in keyboard definition file - 437

Done processing startup files C:\FDCONFIG.SYS and C:\AUTOEXEC.BAT

 

Sądzicie, że te komunikaty mogę zignorować i bazując na samouczkach z Internetu zainstalować Windowsa, czy też na podstawie ww. komunikatów można wnioskować o jakichś problemach i potrzebny jest fachowiec?

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi. Gdyby ktoś się bardzo dobrze znał na rzeczy i za drobną opłatą byłby skłonny pomóc (Warszawa), to proszę o PW :)

 

slivero
komentarz
komentarz

Przy tej naprawie pogwarancyjnej przypadkiem nie wymieniono Ci dysku twardego ? 

krzycza
komentarz
komentarz

Masz rację. W protokole mam napisane: WD10JPCX i power case zostały wymienione.

 

Chciałbym się upewnić, czy jest jakiś klawisz (jakiś F albo temu podobny), który mogę nacisnąć przy włączaniu albo jakaś komenda w DOS-ie, aby sprawdzić, czy na 100% nie mam Windowsa na laptopie? Domyślam się na 90%, że go nie ma, ale mimo wszystko.

 

Czy ktoś wie, czy te komunikaty, które przepisałem (" Gdy wybiorę jedynkę mam następujące:") stanowią o jakimś problemie, czy wszystko jest OK i mogę nawet sam instalować Windowsa z płytki.

 

Dzięki.

 

Youki
komentarz
komentarz

Możesz instalować system z płytki.
Przy wyborze instalacji zwróć uwage po prostu czy któraś partycja ma zajęte te 15-20 GB jeśli poszukujesz ewentualnego systemu.

krzycza
komentarz
komentarz (edytowane)

A czy ktoś z Was byłby chętny zainstalować Windows 10 na czystym poserwisowym laptopie Lenovo? Mam plik ISO uczelnianego Windowsa 10. Nie mam nigdzie działającej nagrywarki DVD.

 

Mieszkam w Warszawie przy stacji metra Dworzec Wileński. Mogę donieść laptop gdzieś w W-wie. Za sukces zapłacę, dajmy na to, 50 zł u mnie i 45 zł u 'fachowca'? Napisałbym na forum w dziale giełda, ale tam nie ma takich ogłoszeń.

 

 

Edytowane przez krzycza
Youki
komentarz
komentarz
43 minuty temu, krzycza napisał:

Nie mam nigdzie działającej nagrywarki DVD.

Pendrive nie masz?

 

krzycza
komentarz
komentarz (edytowane)

No próbuję, ale się nie znam...

 

Czy instalując Windows 10 na laptopie Lenovo z BIOS-u, powinienem opcję "OS Optimized Defaults" nastawić na "ENABLE" czy "DISABLE"?

ENABLE = When load default values, will load pure UEFI mode default values. Win8 and later OS support pure UEFI mode.

DISABLE = When load default values, will load legacy support mode default values.

 

W zakładce BOOT nastawiłem Legacy Support, Legacy First i pendrive'a najwyżej w kolejce (PRIORITY ORDER).

 

Z filmiku afrykańskiego domorosłego informatyka wnioskuję, że raczej ENABLE, ale domyślnie mam ustawione DISABLE:

https://www.youtube.com/watch?v=WyWyVbJLC0A

 

Edytowane przez krzycza
MasterYoghourt
komentarz
komentarz

No i jak poszło ?

krzycza
komentarz
komentarz

Dziękuję, że pytasz :) Bardzo to trudne było, bo jest kilka decyzji, których nie byłem pewien. W każdym razie obstawiłem ENABLE w OS Optimized Defaults :P Murzyński informatyk na Youtube tak radził (filmik podlinkowałem wyżej) i znalazłem w norweskiej domenie w Internecie samouczek i było napisane, że dla Windows 10 zaznaczamy ENABLE.

 

W każdym razie zainstalowałem Windowsa, ale czy optymalnie, nie wiem.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Jak ładuje się poniżej 30 sekund to myślę, że dałeś radę. Zainstaluj sterowniki od urządzeń i powinno śmigać.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.