x-kom hosting

Podpięcie wentylatora 3 pin pod 4 pin

keppel123
utworzono
utworzono

Witam, mam zamiar zamontować sobie wentylator na tyle obudowy lecz w płycie glównej blisko tyłu mam tylko 4 pinowe wejście na chasis fana. Gdy podepne 3 pinowy wentylator pod 4 pinowe wejście to będę mógł regulować mu obroty? 

krzysiuus
komentarz
komentarz

Tak. 

  • Dobra wypowiedź 1
Gerlath
komentarz
komentarz
5 godzin temu, krzysiuus napisał:

Tak. 

Ty tak serio?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Można w pewnym zakresie regulować tak podłączony wentylator choćby na przykład za pomocą programu  Fan Xpert, który jest dołączany do płyt Asusa albo można ustawić obroty w biosie (uefi).

 

Gerlath
komentarz
komentarz

tylko wtedy kiedy dane 4 pinowe złacze umożliwia taką regulację(np część płyt asrocka umożliwia przełączenie w tryb 3 pin i regulację poprzez pin napięcia).

W standardowym podłączeniu 4 pin cała regulacja odbywa się poprzez pin4 (pwm) i nie ma możliwości sterowania prędkościa wentylatora 3pin jako że domyślnie pin 3 ma napięcie 12V bez możliwości regulacji.

Tak więc prawidłowa odpowiedź brzmi: zależy od płyty.

  • Dobra wypowiedź 1
Dark_Moon
komentarz
komentarz

Ostatnio kupiłem dwa wentylatory z końcówką 3 pin (był mały wybór na 4 pin) a moja płyta (P8Z77-V LX2 - ASUS) posiada (pomijając wyjście CPU Fan jako nie należące do tematu) 2 wejścia 4 pin i jedno 3 pin.
Przy tej okazji postanowiłem opisać jak to wygląda w praktyce jeżeli płyta daje radę regulować obrotami 3 pinowych wentylatorów. Może komuś się przyda.
Ponieważ wyjścia 4 pinowe na płycie są wstecznie kompatybilne z 3 pinowymi podłączyłem oba wentylatory jak na zdjęciu poniżej. Pozostaje regulacja obrotów.

3to4.jpg.c00741d21066df0669ff304ac71cc2c3.jpg

W przypadku płyt Asus dołączany jest program Fan Xpert+. Po podłączeniu wentylatorów i otwarciu programu robimy test aby program rozpoznał obroty wentylatora. Jak widać na zdjęciu niżej maksymalne obroty wentylatorów Chassis Fan 1 i 2 to 1050 (oba są takie same więc starczy zdjęcie jednego)

Foto2.png.7caf6721c4da3c12e82aa7a159f6b8b4.png
Następnie jeżeli chcemy sami regulować obrotami w zależności od temperatury w ustawieniach dajemy User.

Foto1.png.ea99bb89093d55c2aecee7fb0b9fea00.png

Można ustawić trzy punkty krytyczne. Wentylatory będą zwiększać swoje obroty w zależności od temperatury. Jak wynika z tego programu jest to temperatura procesora.

Po moich ustawieniach wykorzystują tylko około 50% i mają mniej więcej 509 i 422 obroty.

 

Co ciekawe podłączając 3 pinowy wentylator do jedynego 3 pinowego wyjścia na tej płycie (na zdjęciu powyżej to Power Fan) nie da się już regulować jego obrotami i pracuje ciągle na 100%. Nie ma w programie w ogóle opcji by nim regulować.
Nie jest to wina wentylatora ponieważ jeśli jest podpięty do 4 pin na tej płycie jego obrotami już da się regulować.

Mając podłączone 4 wentylatory (wszystkie 120 mm) do płyty razem z CPU Fan przy takich obrotach są praktycznie niesłyszalne. Jeżeli jest bardzo cicho słychać lekki szum tylko z powodu Power Fan pracującego na 100%.

 

Uzupełnienie.
Przy okazji rozwiązałem zagadkę dlaczego nie da się regulować obrotami na złączu 3 pin Power Fan.
Pierwotnie złącze to było przeznaczone dla zasilaczy, które miały kabel ze złączem 3 pin, który można było podpiąć do płyty. Można było w ten sposób monitorować obroty wentylatora zasilacza. Regulować tego się nie dało, bo zasilacz sam sobie regulował obroty wentylatora. Przy starszych płytach jeżeli nie mamy nic podpięte do tego wyjścia na płycie mamy ciągły alarm przy uruchamianiu komputera i dopiero wyłączenie tego w biosie pomaga pozbyć się kłopotu.
Złącze Power Fan początkowo podobno nie miało żadnego napięcia.
Jednak wielu producentów zaczęło dodawać napięcie 12 V do tego wyjścia więc teraz można podłączyć tam jakiś wentylator ale nie można regulować jego obrotami właśnie dlatego, że pierwotnie było przeznaczone tylko do monitorowania zasilacza.
Napisałem podobno nie miało napięcia, bo opieram te wiadomości na pewnym komentarzu (link poniżej) i nie wiem na ile autor jest wiarygodny, bo twierdzi np., że
"If you plug a 3-pin fan into a 4-pin port, it will receive a constant +12 VDC supply from Pin #2 at all times, and hence it will always run at full speed."

Jeżeli podłączymy 3-pin wentylator do 4-pin na płycie to wentylator, będzie działał zawsze na pełnych obrotach, bo będzie dostawał zawsze 12 V.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2559018/fan-speed-control-pin-pin-pin.html

Ale to pewnie dlatego, że to link sprzed 2 lat i w dzisiejszych czasach to już nie jest prawdą. Teraz na niektórych płytach działa to tak jak opisał to Gerlath.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.