x-kom hosting

Podkrecanie athlona 4800+ x2

BlancioR92
utworzono
utworzono

Witam, może najpierw odrazu podam specyfikację komputera tak więc oto mój config

Płyta główna: Asrock model am2nf3-vsta

Procesor: amd athlon 4800+ x2

Ramy: 4 x 512mb ddr2 533mhz cl4

Geforce 7600GS 256/128 400/800@450/850

no i teraz tak jak go troche tutaj pokrecic? mnoznik jest chyba zablokowany na amen wiec zostaje mi fsb no i teraz tak jagbym ramy obnizyl z 266 do 200(400mhz) ht ustawil na mnoznik x3 i szedlbym przez fsb to mysle chyba ze powinno byc ok? jak myslicie? ramy doszly by do tych 533 ht mniej wiecej tez do swoich 800mhz a procek bylby podkrecony? nie chce zmieniac mu napiecia itd... chce na standardowym napieciu jechac bo zreszta nie mam wogole nawet mozliwosci zmiany napiecia procesora w biosie moge zmienic napiecie ramu karty ale nie cyframi tylko np low med high cos takiego... wogole oplaca sie podkrecac przy takim configu? oczywiscie chlodzenie nie boxowe tylko kupilbym cos na am2 ktos mi proponowal artic cooling pro 64 czy jakos tak za 60-70zl prosze o odpowiedz

Pozdrawiam

PS zapomniałem o bardzo istotnej rzeczy mianowicie zasilacz :)

modecom mc 350wat :)

Foq66
komentarz
komentarz

Podnos fsb,nic niemoze byc na auto (napiecie).

swirek
komentarz
komentarz

Podkrecac zawsze sie oplaca, byle z umiarem. Jesli nie bedziesz szalal z FSB to BOX moze zostac, a wymien tylko paste na jakas markowa. Jesli chcesz wyciskac siodme poty, to wymien chlodzenie koniecznie ORAZ dokup dobra paste, AMD to niezle grzejniki. Sprawdz w opisie procka bazowe napiecie (chyba cos kolo 1,6 V). Gdy po zwiekszaniu FSB o jakas wartosc komp nie ruszy to zresetuj i ostroznie podnos napiecie o male wartosci i caly czas testuj programami ORTHOS albo OCCT. Co do pamieci to ustaw je najnizej jak sie da przed podkrecaniem procka. Nie wydaje mi sie zeby jakos wysoko poszly (jaka w ogole firma tych pamieci?).

BlancioR92
komentarz
komentarz

Dobra to jest tak bylem przed chwila w biosie i teraz mam tak moge sobie zmieniac mnoznik max 12x i w dol czyli mnoznikiem jechac nie moge napiecie teraz moge ustawic sobie na auto albo manul jak ustawie manul to nie moge sobie wpisac tylko wybrac z listy max 1,35 czyli te standardowe i moge jechac w dol. a dzielnik to nie moglem znalesc kiedys gdzies widzialem ale nie mialem dzielnik tylko tak 600 800 1000 cos takiego i 600 to bylo 3 800 4 itd i teraz znalalem takie cos cpu nb link speed to chyba to jest ht tak? i teraz jak ustawie te napiecie z auto na 1,35 to ramy moga zostac auto? jak zmienie im z 533 na 400 i beda jechac w gore razem z fsb? czy zmienic im na np normal ? no i podkrecanie moge wybrac asynchroniczne z agp albo synchroniczne po wyborze chyba asynchronicznego blokuje mi sie wogole mozliwosc wpisania czegokolwiek do mhz agp a mam tylko fsb a przy synchronicznie jest to i to odblokowane i moge sobie wpisywac jednak na starym sempronie jak tak podkrecalem to mimo wszytsko agp w biosie pisalo 66 a w everescie bylo albo z 66,6 spadlo do 64 albo do 68 sie podnosilo...

PS: FIrma pamieci kingston najnizej moge ustawic z 533 na 400

swirek
komentarz
komentarz

Wg tego opisu to ja widze tak:

Mnoznikiem warto sie pobawic jesli plyta i pamieci wydola przy wysokim FSB, jesli nie to zostaw na maxa czyli 12x

Pamieci ustaw jak najnizej, jesli 400 to znaczy ze przy FSB 200 proc 2400 MHz. Jesli bierzemy najgorszy scenaruisz i kingstony to kiepski model nie pojda wiecej jak 533 to Twoje OC konczy sie przy FSB 266 czyli procek 3192 MHz (co samo w sobie jest juz bardzo dobrym wynikiem. Jesli Kingstony wytrzymaja wiecej to mozna podniesc im nieco napiecia i podjechac FSB np do 280 (oczywiscie malymi kroczkami po 3 do 5 MHz a przy koncu juz nawet po 1 MHz)

AGP ustaw na 66 jesli masz mozliwosc na "sztywno" zeby sie nie podnosilo razem z FSB (to co pokazuje everest czyli np 66,6 nie ma znaczenia liczy sie BIOS).

CPU NB Link Speed mowi o wspolpracy procka z mostkiem polnocnym. Nie wiem jaki to dokladnie ma wplyw na OC u Ciebie, ale u mnie ustawienie maksymalnych MHz na NB dalo mi mozliwosc wiekszego OC (tylko trzeba uwazac na temperature chipsetu zeby go nie spalic).

Napięcie zasilania rdzenia ustaw na 1,35 V i z tym wiecej nie poszalejesz. Zmniejszanie przy OC moze grozic uszkodzeniem ukladow.

I pamietaj o testach, testach i jeszcze raz testach. To ze wstanie system operacyjny nie znaczy ze komputer jest stabilny i nie bedzie sie resetowal, wieszal i robil innych cyrkow. Zeby byc pewnym stabilnosci na 100% to ORTHOS na 5 do 6 godzin. Jesli chcesz "tak na szybko" to OCCT na okolo 45 min do 1 godziny powinien dac Ci w miare dobry obraz na co stac Twojego kompa :)

Pozostaje mi zyczyc powodzenia przy OC. Pamietaj, ze robisz to z wlasnej i nieprzymuszonej woli :) Pamietaj tez o CHLODZENIU. Jesli nie jestes pewien wentylatora to otworz bude :)

BlancioR92
komentarz
komentarz

Buda otwarta ale ten cpu nb link speed to chyba HT hyper transport jezeli dam na 1000 to mnoznik skoczy 5xfsb aktualnie 200 i bedzie 1000 tyle ze jak bede podnosil fsb to sie spali chipiset... dlatego chcialem ustawic 600 co przy podnoszeniu fsb ramy odzyskaja 533mhz ht wroci do swoich 800 a procek bedzie podkrecony mysle, ze narazie chyba nie warto zbytnio bawic sie w te oc na boxowym chlodzeniu odczekam troche i kupie dobre chlodzenie buda jest otwarta i jeszcze jeden wentylatorek wieje sobie na karte i praktycznie na wszytsko :) wtedy zwieksza sie mozliwosci o/c i bedzie mozna podejsc do tego na serio jak myslisz?:) a te testy to nam sam koniec o/c ? czy puszczam tak od 2,6-2,7GHZ na procku?

swirek
komentarz
komentarz

Testujesz w trakcie, po kazdej zmianie... Zapis ustawien BIOS, reset, wstanie systemu, testy. I tak w kolo Macieju. Na pytanie "do ilu?" odpowiem jak to juz wielu w podobnych przypadkach - "z fusow nie wrozymy". To zalezy jaki egzemplaz proca, ramu, plyty, Twoich zdolnosci w OC wreszcie :)

BlancioR92
komentarz
komentarz

Ok mam jeszcze jedno pytanie czy jest sens podkrecania na tym boxowym chlodzeniu ? z tego co widze jest slabe i nie warto w idle temperatura to ok 34-35 stopni ale w czasie grania to juz 53-53 stopnie a occt pokazal ze na jednym rdzeniu bylo 57 a na drugim 54 a dla mojego procesora nie powinno sie przekraczac tych 60 stopni w stresie czyli co pierw wymiana chlodzenia tak?

Lewy12
komentarz
komentarz

Ramy możesz kręcić zaczynając na 533 ale daj je na cl5 na ponad 600 MHz bez problemu pójdą bez podnoszenia napięcia.HTT możesz dać na 4 jezeli będzie przekraczało 1000 Mhz to dopiero zjedz na 3.

BlancioR92
komentarz
komentarz

nie spali mi to chipsetu czasem?:P

Foq66
komentarz
komentarz

Jak bedzieszu powoli,umiejetnie podkrecal to nic sie nie spali.

BlancioR92
komentarz
komentarz

No ok tylko karta graf ma po o/c chlodzenie procek tez bedzie mial nowe a chipset co? ma 33 stopnie w tej chwili i ile ta temperatura nie powinna przekraczac? asrock am2-nf3-vsta taki model płytki :) a co do ramu to nie dam na cl5 wole dac nizsza czestotliwosc zostac przy 533 znaczy zwiekszyc dzielnik i leciec :) bo z tego co wiem miedzy 533 a 800 jest roznica 4 fps w grach byl test gdzies na necie tych pamieci :) a co dziwnego moj biosik ostatnio zmienil sobie sam dzielnik z 9 na 10 i mialem 503 zamiast 533 a teraz samo powrocilo do normy na 9 i mam 536 :P

Gość
komentarz
komentarz
a chipset co? ma 33 stopnie w tej chwili i ile ta temperatura nie powinna przekraczac?

Spokojnie, ja na swoim starym GB miałem 69* :P Masz jeszcze spory zapas :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.