x-kom hosting

Pomoc w rozbudowie satcji roboczej

romario77
utworzono
utworzono

Panowie ,

zwracam sie do Was o wsparcie przy rozbudowie mojego Della Precision T3500 . Generalnie na wstepię chciałbym sie tylko zapytac czy powinienem się za to zabierac osobiście (tzn czy dam radę) czy też zlecić to informatykowi poniewaz ja specem nie jestem ale tez nie laikiem.  Lub może darowac sobie rozbudowe tej dośc sedziwej stacji roboczej i skonfigurowac coś nowego i zamówć - tak by było najprościej ale tu blokuje mnie budżet. Zanim wypiszę podzespoły mojego kompa to nadmienię tylko ze chodzi mi głównie o nową konfiguracje dysków SSD +HDD . a kompa tego uzywam głownie do pracy na programach graficznych Adobe czyli Ps i Lr. W jednym z moich postów wspominałem juz ten problem ale teraz po dłuzszej przerwie chciałbym juz zabrać sie dzieła. TAk jak wspomniałem chciałbym spróbowac własnych sił. Otworzyłem  obudowę i własciwie problem polega na tym że nie bardzo wiem gdzie ja tam mam upchać 2 dodatkowe dyski (dwa juz są choć też idą do wymiany) Penwie musze dokupic jakies dodatkowe kieszenie ? A więc teraz podzespoły jakie mam obecnie;


INTEL XEON W3530 QUAD
OŚMIOWĄTKOWY !
4 x 2,80 GHz, 8 MB Smart Cache
4.80 GT/s Intel Q

Chipset Intel X58 ICH10R

8 x USB
2 x PCI-Express x16
2 x PCI-Express x4
2 x PCI
1 x COM, 1 x LPT, 1 x eSATA, 1 x RJ45
4 x AUDIO, 5 x SATA, 2 x PS2

12 GB DDR3 UDIMM ECC

Nvidia Quadro FX 580
512 MB DDR3 128 bit

1 x DVI, 2 x DisplayPort
Max rozdzielczość obrazu 2560 x 1600 pikseli
Typ złącza magistrali PCI-E 16x

Dysk SSD Goodram C40 oraz HDD 500 GB

 

no i ja planuje wymianę tych dysków na 2 x Goodram CX300 120gb 

                                                   lub 2 x Goodram Iridium pro 240 gb

 

oraz jeden lub dwa dyski HDD Western D. WD Red lub WD Blue

 

załączam fotki otwartej obudowy;

 

 

WP_20170510_001.jpg

WP_20170510_002.jpg

WP_20170510_004.jpg

WP_20170510_006.jpg

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Na trzeci dysk 3,5 jest trzecia kieszeń w różnych miejscach w zależności od tego jak stoi obudowa czy jako desktop czy jako wieża.

Jeżeli stoi jako wieża to dysk wkłada się do zatoki przeznaczonej na stację dyskietek. jeżeli jako desktop to do zatoki 5,25. Tak sobie to Dell wymyślił w instrukcji dla tego modelu.

Dwa dyski SSD można umieścić w zatoce 3,5 na czymś takim np.

https://www.morele.net/kieszen-icy-dock-uchwyt-ma-2x-dyski-2-5-w-zatoce-3-5-ez-fit-lite-mb290sp-b-mb290sp-b-729303/

Zresztą takich adapterów i kieszeni jest mnóstwo więc jest z czego wybierać. Można tez kupić kieszeń do zatoki pod DVD czyli 5,25. Żeby podłączyć 2 dyski to nie potrzeba informatyka.

Ja bym tylko kupił (oprócz kupna dysków) lepszą kartę graficzną i nic więcej bym nie robił, bo to przestarzała konstrukcja ze starym procesorem. To, ze on jest ośmio-wątkowy to było sensacją jak to wyprodukowano, bo powrócono na tej podstawce 1366 do starej technologii Hyper-Threading. Każda następna generacja miała już takie procesory np i7, które mają 4 rdzenie i 8 wątków, Dla i5 na początku nie dodawano tej technologi więc mają 4 rdzenie a tylko 4 wątki a znowu do i3 dodawano i mają 2 rdzenia i aż 4 wątki.

Polecane karty przez nvidia dla Adobe

http://www.nvidia.co.uk/object/adobe-photoshop-cc-uk.html

i te tańsze karty z tej serii na morele

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne-12/,,,,,,,p,0,,30021O659900,8143O982925.982914.1152650.1152652.1152651.682888/1/

ale to oczywiście tylko moje zdanie amatora.

romario77
komentarz
komentarz
3 godziny temu, Dark_Moon napisał:

Ja bym tylko kupił (oprócz kupna dysków) lepszą kartę graficzną i nic więcej bym nie robił, bo to przestarzała konstrukcja ze starym procesorem. 

 

Dziękuje moon za podpowiedzi :)

No własnie odnosnie tej karty graficznej to ja juz sam głupieje, ponieważ niektórzy uważają to za istotne a inni np niektórzy profesjonaliści od grafiki i monitorów twierdzą że- cytuje;

"Karta graficzna przy współpracy z PS/LR nie ma żadnego znaczenia. Niby można uruchomić CUDA, ale korzyści widać np przy renderowaniu filmów w Premiere. W zwykłej grafice nie. Istotne aby karta miała odpowiednie wyjścia video i obsługiwała żądane rozdzielczości. "

 

Wracając do miejsca na na dyski chyba faktycznie  dwa miejsca są jeszcze pod stacją CD ponieważ widzę na przewodzie zasilajacym stację CD jeszcze przedłuzenie i dwie wolne końcówki co widać na pierwszym zdjęciu u góry.

Otworzyłem mój stary i nie uzywany juz praktycznie Dell Dimension E510 i znalazłem tam jeden wolny taki niebieski adapter na dysk ( w drgim jest dysk HDD) i pomyslałem że mogę go wykorzystać ale chyba nie bardzo pasuje...(foto ponizej)

 

WP_20170511_001.jpg

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Ci specjaliści pewnie maja rację. Twoja karta obsługuje CUDA tylko jest trochę wiekowa mało pamięci i GDDR3 teraz już są na GDDR5. Nvidia właśnie argumentuje zakup tych kart do obróbki filmów ale być może to rzeczywiście zbędny wydatek. Za taką P600 trzeba zapłacić ponad 800 zł a za 700 zł widziałem na Allegro Xeon W3690,

3.46 GHz w turbo 3.73 GHz, 6 rdzeni i 12 wątków.

Ja tez mam stary sprzęt na podstawce 1155 ale uważam, że jeżeli on się sprawdza do tych celów do których się go używa to po co się szarpać i wydawać pieniądze. Pomijając gry to w codziennym zastosowaniu i tak nie jest cała jego moc wykorzystywana.

Z dysków to wybrałbym Goodram Iridium pro 240, bo ten CX300 jest na TLC

romario77
komentarz
komentarz
2 godziny temu, Dark_Moon napisał:

Twoja karta obsługuje CUDA tylko jest trochę wiekowa mało pamięci i GDDR3 teraz już są na GDDR5.

 

Prawde mówiąc własnie ze wzgledu na to 512MB  planowałem podmienic ją na nieco wyższy model -Quadro 2000 1GB DDR5  tylko nie wiem czy to wciąż nie za mało. Poza tym wyczytałem na temat płyty  głównej która tam siedzi czyli  Intel X58 że :

"...Intel X58 (Tylersburg) jest pozbawiony kontrolera pamięci, który powędrował do procesora. Rozwiązanie takie ma szereg zalet. Chipset nie pośredniczy już w wymianie informacji pomiędzy procesorem a pamięciami, co przyspiesza całą procedurę. Czas dostępu do pamięci jest znacznie krótszy, a przepustowość nie jest ograniczona przez mostek północny. Platforma z układem Intel X58 będzie obsługiwać jedynie pamięć DDR3, ponieważ nowe procesory mają wbudowany kontroler tylko dla tego typu pamięci. Nehalem ma zintegrowany kontroler pamięci i nowe złącze komunikacyjne – QuickPath Interconnect (QPI), ale nie ma wbudowanego kontrolera PCI Express. Obsługa urządzeń PCI Express realizowana jest poprzez układ IOH (ang. I/O Hub – centrum wejścia-wyjścia), czyli przez chipset Intel X58. Tylersburg nie komunikuje się z procesorem przez FSB, którego już nie ma, a przez znacznie szybsze łącze QPI. Osiąga ono przepustowość 25,6 GB/s, czyli dwa razy większą w porównaniu do obecnego standardu FSB 400 MHz (QPB 1600 MHz) ..."

 

czy to oznacza że ta płyta nie przyjmie mi  Quadro 2000 własnie na DDR5 czy też chodzi tu tylko o pamięć RAM (tzn tylko DDR3)?

wracając do wspomnianego Xeona3690 to niby jest to najwyższy model jaki mozna wsadzić na ta płytę i faktycznie tez przegladałem jego ofertę w sprzedaży , pytanie tylko podobnie jak w przypadku GPU czyli czy procesor ten znacznie przewyższa mój obecny W3530 bo jesli tak to powaznie wezmę go pod uwagę...

 

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Jeżeli chodzi o procesory no to bardzo przewyższa, bo o prawie 50%.

Porównanie na najbardziej popularnym PassMark:

http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=1275&cmp[]=1267

Ogólna jego pozycja na liście to miejsce 191 co jest dosyć wysoką pozycją jak na prawie 7-letni procesor a na liście jest kilka tysięcy procesorów.

Ten, który masz ma pozycję 519.

I jeszcze porównanie na User Benchmark

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-W3690-vs-Intel-Xeon-W3530/m9677vsm3000

10 godzin temu, romario77 napisał:

czy to oznacza że ta płyta nie przyjmie mi  Quadro 2000 własnie na DDR5 czy też chodzi tu tylko o pamięć RAM (tzn tylko DDR3)?

Chodzi tylko o pamięć na płycie. Od firmy Dell można pobrać sterowniki do takiej karty i twój serwer jest wymieniony

http://www.dell.com/support/home/us/en/04/Drivers/DriversDetails?driverId=24CYD

 

  • Dobra wypowiedź 1
romario77
komentarz
komentarz (edytowane)
6 godzin temu, Dark_Moon napisał:

 

Chodzi tylko o pamięć na płycie. Od firmy Dell można pobrać sterowniki do takiej karty i twój serwer jest wymieniony

 

 

Jesli chodzi o pamięć to sprawdziłem i mam wsadzonych 6 kosci-  Hynix 2GB 1Rx8 PCL3- 10600E

wynik testu na Banchmarku pokazał mi 45% bench  oraz 15.7 Gb/s w multicore i 11.3 GB w single core - no i to chyba nie jest zały wynik więc chyba tej pamieci nie ma co ruszać???:huh:

Wracajac do samej rozbudowy pod wzgledem dysków  jesli włoże 2xSSD + 2x HDD(2x2TB) to czy powinienem coś pospinać w RAID czy też nie, bo różne są opinie?

Edytowane przez romario77
Dark_Moon
komentarz
komentarz

Maksymalnie możesz dać pamięci 1333 MHz. Ale to niewiele więcej więc nie wiem czy to ma sen je zamieniać. 45% to chyba tak jakby trochę poniżej średniej "na świecie". Są dosyć szybkie, bo działają w potrójnym trybie kanału (Tri).

jeżeli chodzi o RAID to od ciebie zależy co chcesz uzyskać, bezpieczeństwo danych, czy szybkość odczytu (zapisu) z dysków, czy to i to. Jeżeli dyski będą nowe to o bezpieczeństwo danych raczej nie ma się co martwić a jeżeli będą SSD to o szybkość odczytu (zapisu) też nie ma się co martwić.

Ja nie mam doświadczeń z RAID, więc ci wiele na ten temat nie napiszę.

Tutaj jest pomocny link do pobrania plików pdf (dla twojego komputera), jeżeli nie masz, można je pobrać w języku polskim. Między innymi jest tam opisane szczegółowo jak wymienić dyski.

http://www.dell.com/support/home/us/en/04/product-support/product/precision-t3500/manuals

 

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.