x-kom hosting

Problem z instalacją Windowsa- dziwny BIOS

Chris425
utworzono
utworzono

Witam!

Na starcie, link do mojej maszyny:

http://www.vobis.pl/laptop-asus-r510cc-xo1203h-15-6-i3-3217u-4gb-500gb-gt720-2gb-w8-2-126519.html

Nie spotkałem się nigdy z takim BIOSEM (a i sam dawno instalowałem Windowsa) i mało co pamiętam.

Tak czy inaczej powinna być opcja aby bootowało z pendrive'a lub płyty, w moim przypadku chciałbym aby bootowało z płyty.

Moje pytanie brzmi jak przestawić wszystko aby bootowanie instalacji Windowsa odbywało się z płyty a po instalacji Windowsa znów przestawić na spokojnie wszystko tak jak było wcześniej i wszystko ładnie śmigało.

Przepraszam za takie pytanie, ale jeżeli nawet jest głupie lub na nie bardzo łatwo odpowiedzieć to ktoś kto na tym się zna tym bardziej nie poświęci za dużo czasu na pomoc.

Poniżej zamieszczam załączniki z opcji w moim BIOS'ie.

Dziękuje za zainteresowanie tematem i pozdrawiam Chris425.

20170322_095956.jpg

20170322_095938.jpg

20170322_095928.jpg

20170322_094953.jpg

20170322_094938.jpg

20170322_094920.jpg

20170322_094903.jpg

20170322_094848.jpg

20170322_094834.jpg

Dark_Moon
komentarz
komentarz (edytowane)

Spróbuj przestawić Launch CSM na Enabled.

Tutaj jest rozwiązanie tego problemu z polskiego forum

https://forum.dobreprogramy.pl/t/laptop-z-windows8-instalacja-windows7-problem-z-boot/424818/5

a tutaj dokładny opis o co chodzi z tym Launch CSM i zasady instalacji różnych wersji Windows. Warto przeczytać zanim zaczniesz instalować Windows.

http://www.chip.pl/artykuly/porady/2013/07/chaos-zamiast-bios

 

--------

Jeżeli już ci się uda dostać do opcji uruchamiania z płyty to nie musisz zmieniać kolejności bootowania w biosie a tylko podczas startu systemu nacisnąć klawisz Escape i powinno wyskoczyć boot menu. Wybierasz z czego chcesz uruchomić komputer. Chyba ,ze masz Windows 8.1 i wyżej to się tak może nie dać zrobić.

  • Dobra wypowiedź 1
Chris425
komentarz
komentarz

Dodane 20.12.2012 (Cz) 19:46 --

Udało się.

Launch CSM na Enabled

Secure Boot Control na Disabled

i teraz w boot menu jest dvd i usb

 

Em nie widzę nigdzie opcji Secure Boot Control do przestawienia na Disabled, a co do Launch CSM na Enabled, to tu jest problem.

Jeżdżę sobie strzałeczką w dół a tą opcje mi zwyczajnie omija, nie jest podświetlona jak inne, nie mogę wogóle na nią najechać i w żaden sposób jej zmienić :/

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Tutaj jest jak się dostać do opcji Secure Boot Control

https://www.asus.com/US/support/FAQ/1008277

 

  • Dobra wypowiedź 1
Chris425
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra znalazłem, zrobiłem jak mówisz.

Przestawiłem w zakładce Security opcję Secure Boot Control z Enabled na Disabled.

Nadal mam problem z opcją Launch CSM (jak na załączniku, niebieski kolor- opcje dostępne na które mogę dojechać i je modyfikować, białe-obecne pole na które najechałem i wreszcie czarne Launch CSM na które w żaden sposób nie mogę najechać ani go zmienić).

Nie mam pojęcia w jaki sposób zmienić tę opcję.

1.jpg

2.jpg

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Może jeszcze spróbuj Fast Boot na Disabled.

Zapisać bios i zrestartować

  • Dobra wypowiedź 1
Chris425
komentarz
komentarz

Zrobiłem tak jak mówiłeś.

Ustawiłem jak wyżej Fast Boot na Disabled.

Wtedy zauważyłem że po zapisaniu ustawień i ponownym odpaleniu UEFI oblokowało mi to funkcję Launch CSM, tak więc zmieniłem na Enabled.

Pojawiły się 3 opcje bootowania.

Strzeliłem na szybkiego format mojego pendrive'a, FAT 32, pendrive to Sandisk 16GB.

Wypaliłem na pendrive'a obraz ISO mojego Windowsa 7 przez program: Windows 7 USB/DVD Download Tool.

No a później zamieszczę to w załącznikach (będzie łatwiej):

1) Zdjęcie: Tak to wyglądało po Twoich instrukcjach (mam nadzieję, że się nie pomyliłem)

2) Obraz przy rozruchu komputera, uruchomienie Win 7 z pendrive i płyty

3) Podłączony pendrive, zmiana opcji Boot Option #1 [Sandisk USB Ultra 1100] , czyli na mojego pendrive'a.

4) Zapisanie ustawień z 3 pkt, obraz przy rozruchu komputera, uruchomienie Win 7 z pendrive'a.

Nadal nie mam zielonego pojęcia jak odpalić tą instalację :/

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Nie startuj pendriva ani DVD wchodząc do biosu. W biosie ustaw i zapisz następująca kolejność:

Dysk twardy (lub SSD)

DVD

Pendrive

Następnie Zrestartuj komputer i przy uruchamianiu naciśnij klawisz escape (Esc). Wtedy powinno pojawić się boot menu i wybierzesz sobie z czego chcesz tego Windowsa instalować. Aby się upewnić czy wszystko masz dobrze poukładane możesz obejrzeć, krótki film prosto z Asusa

 

----

Kilka ważnych uwag:

System musi być w wersji 64 bit

Pendrive musi być w systemie Fat 32. Jeżeli ty go tak sformatowałeś a następnie użyłeś Windows 7 USB/DVD Download Tool to raczej masz na pendrive system plików NTFS, bo ten program sam sobie formatuje nośnik przed instalacją pliku iso. Należałoby użyć Rufus. Tutaj jest dokładnie wszystko opisane jak to zrobić

 

http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2

  • Dobra wypowiedź 1
Chris425
komentarz
komentarz (edytowane)

Pendrive ustawiony na system pliku FAT 32.

Wcześniej już instalowałem na innych laptopach podobnie wypalanym tym programem plik ISO i wszystko ładnie śmigało także myślę że to nie problem, no ale spróbuje zastosować Rufusa.

Zrobiłem wszystko jak na filmiku + ustawienie bootowania Dysk, DVD, Pendrive tak jak poprzednio pisałeś.

Niestety pojawia się ten sam problem, czarny ekran + komunikat.

Może rzeczywiście to problem z pendrivem i tym programem?

Spróbuje nagrać inną wersję 64 bitowego Windowsa Rufusem i dam znać co się dzieje.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Temat do zamknięcia.

Jeżeli ktoś miałby podobny problem zostawiam tu to:

W moim przypadku bootowanie z pendrive, z płytą też inni powinni sobie poradzić:

Dodam, że do stworzenia bootowalnego pendrive'a posłużyłem się programem Rufus, system plików FAT 32.

 

UEFI

Secure Boot Control: [Disabled]

Fast Boot: [Disabled]

Launch CSM: [Enabled]

Launch PXE 0pROM: [Disabled]

Boot Option #1 [Windows Boot Manage...]

Boot Option #2 [P2: HL-DT-ST DVDRAM...]

Boot Option #3 [Nazwa nośnika/pendrive'a] [Sandisk USB Ultra 1100]

 

Po zapisaniu wszystkiego w UEFI, odpalamy nasz sprzęt trzymając przycisk ESC.

Wyrzuca nam z czego mamy bootować (w moim przypadku była to nazwa pendrive'a) [Sandisk USB Ultra 1100].

Instalujemy i cieszymy się naszym Windows'em.

 

Z góry podziękowania dla Dark_Moon za chęci i pomoc mi zaoferowaną.

W czym tkwił problem? Problem tkwił w programie którym "wypalałem" obraz ISO Windows'a na mojego pendrive'a.

Po wypaleniu obrazu ISO programem Rufus wszystko na spokojnie śmiga aż miło.

Także dziękuje za wszystkie rady i życzę nadal udanych rad innym :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.