x-kom hosting

potrzebuje pomocy przy podkrecaniu

jason182
utworzono
utworzono

jak w temacie chce podkrecic te czesci i potrzebuje pomocy. Bo prawie jestem zielony w tym temacie [wiem tyle ze karte moge podkrecic riva tunerem]. BIOS przed chwila zaktualizowalem i mam najnowszy

plyta główna Intel d865PERL [max 800FSB przy P4, na Celeronie max 400], \

zasilacz 400W Tracer,

pamieci : 512MB 400Mhz DDR MDT z naklejka NTT System @ 200 MHz 2.5-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)

512MB 400Mhz DDR GoodRam @ 200 MHz 3.0-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)

Ile uda mi sie wyciagnac z tego procka nie zmieniajac chlodzenia?

EDIT: na razie nikt sie nie zglosil wiec postanowilem podkrecic GF5600FX: rdzen z 325 na 365 a pamiec z 400 na 470. zyskalem jakies 6 FPS w programi Video Card Stability. Nie mam czujnika temp wiec nie wiem jak sie grzeje. Wie ktos ile da sie takiego GF wykrecic ?

swirek
komentarz
komentarz

Zobacz czy do grafiki masz dolaczone jakies oprogramowanie do krecenia karty. Mozna takie sciagnac tez ze strony producenta, ale lepiej zastosowac ATITool.

Ustawiasz bazowe takty

Dajesz Find Max Core i zapisujesz wynik na kartce.

Ustawiasz bazowe takty

Dajesz Find Max Mem i zapisujesz wynik na kartce.

Potem juz tylko wpisujesz wyniki (mozesz obnizyc o pare MHz w stosunku do wygenerowanych) do jakiegos programu ktory bedzie sterowal Twoja karta (moze to byc tenze ATITool) i wlasciwie to wszystko.

Nie mam czujnika temp wiec nie wiem jak sie grzeje.
Tu maly problem, warto wiedziec jaka bedziesz mial grzalke w obudowie. Jesli nie ma czujnikow moze jakis zewnetrzny termometr? Z tego co wiem to karty raczej wytrzymuja temperatury do 100*C wiec chyba nie ma sie o co bac.
Wie ktos ile da sie takiego GF wykrecic ?
Na to pytanie odpowie ATITool. To zalezy od paru czynnikow, a waznym jest zasilacz. Tracer nie jest najlepsza firma jesli chodzi o stabilne napiecia i wydajnosc. Ale na ten konkretny model karty powinien wystarczyc. Decyzja nalezy do Ciebie :)
Foq66
komentarz
komentarz

Z tym zasilaczem nawet nie zaczynaj krecic ! ! zmien na chiefteca 450w.

Gość
komentarz
komentarz
To zalezy od paru czynnikow, a waznym jest zasilacz.

Bzdura! Podkręcalność grafiki nie zależy od zasilacza.

swirek
komentarz
komentarz

Ciekawe zatem co jesli nie zasilacz ma utrzymac napiecia na "wyzszych obrotach" podzespolow? Bateryjka BIOSu moze? ;)

Gość
komentarz
komentarz
Ciekawe zatem co jesli nie zasilacz ma utrzymac napiecia na "wyzszych obrotach" podzespolow? Bateryjka BIOSu moze?

Ale on się pytał na ile da się wykręcić. Jakbyś włożył jego grafę do kompa z dobrym zasilaczem to tak samo by poszła.

jason182
komentarz
komentarz

Zostawilem takie takty jak napisalem w pierwszym poscie [krecilem w riva tunerze], bo na wyzszych pojawialy sie artefakty [w programie video card stability] chociaz jak wlaczylem gre joint ops to nie bylo artefaktow. Mysle ze juz tego nie bde zmienial, wole oszczedzic karte.

Co do zasilacza... nigdy z nim nie mialem problemow.. nawet teraz podczas podkrecania... i mysle ze 400 W na taki komputer w zupelnosci wystarczy. [na drugim kompie tez mam 400W przy C2D 2,66 i GF 8600GE]

A dacie rade moze mi pomoc w podkrecaniu procka ? [ w BIOSie mam malo opcji podkrecania... tylko moge zminic takty PCI/AGP oraz takty pamieci]

Gość
komentarz
komentarz
A dacie rade moze mi pomoc w podkrecaniu procka ? [ w BIOSie mam malo opcji podkrecania... tylko moge zminic takty PCI/AGP oraz takty pamieci]

To procka nie podkręcisz, pci i agp nie ruszaj, pamięci możesz lekko podkręcić. Jakie masz możliwości co do ustawienia pamięci?

jason182
komentarz
komentarz

Nie napisze Ci jakie bo nie jestem aktualnie w domu. Jutro wieczorem bede.

Ale slyszlaem ze mozna zmienic taktowanie magistrali FSB z poziomu Windowsa. Ni ewystarczylo by tak ?

ponoc plyty na chipsecie i865 maja zablokowane PCI i AGP. Rozumien to tak ze po zmianie FSB pozostale czestotliwosci sie nie zmienia i tym samym nie spowoduja uszkodzen urzadzen do nich podlazonych. Mam racje?

Foq66
komentarz
komentarz

Lepiej w biosie niz programem.

Gość
komentarz
komentarz
Mam racje?

Tak.

Co do programów, to może ClockGen czy SetFSB? Tylko nie licz na powalający overclocking :D

jason182
komentarz
komentarz

Spoko.

A czy wtedy musze jeszcze zmieniac taktowanie pamieci ? zalezy mi zeby to wieidzec bo tego nie rozumiem:

Moj celeron jest na magistrali FSB 400Mhz, czyli efektywna = 100 Mhz

O jaka wartosc mam zmieniac ? zeby nie przesadzic ?

EDIT: Nie moge podkrecic procka tymi programami:(.

W Clock gen trzeba ustawic cost takiego jak PLL. Jak ustawie pierwsze lepsze to nic sie nie dzieje. Pozniej znalazlem na necie ze do chipsetu i865PE jest jakis tam PLL. Jak go ustawilem to moglem podkrecac. No i wtedy zauwazylem ze jak zmieniam FSB to oprocz taktowania procka zmienia sie takze AGP i PCI :/. A znalazlem na strnoe o podkrecaniu ze na tym chipsecie AGP i PCI zablokowane. No dobra ustawilem FSB z 99,7 [tak mam normalnie- czestotliwosc procka wteyd wynosi ~2393 Mhz] na 101 i komp sie tak zawiesil ze nawet przycisk reset w kompie nie dzialal. Musialem wylaczac na zasilaczu.

Zdecodowalem ze uzyje setFSB. Na stronie jest do sciagniecia do kazdego chipsetu osobno. Sciagnalem do mojego i wlaczylem. FSB ustawilem na rowne 100. I wyskoczyl Bluescreen :/. Jesli to cos pomoze to kod: 0x0000007A.

Czy to oznacza ze nie podkrece swojego procka ??

EDIT2: Podkrecilem w BIOSie o 4 % [opcja Burn In Mode]. Pozniej wlaczylem program setFSB i teraz jak podkrecalem FSB to czestotliwosci PCI/AGP sie jzu nei zmienialy i teraz zmieniam FSB co 0,5 MHz. Jak zmienie o wiecej to mam bluescreena

Pytanie: czy mam zrobic cos z pamiecia ? takty automatycznie sie zmieniaja. Mam zmienic opoznienia ? jesli tak to do jakiej wartosci ?

  • 1 miesiąc później...
Gość
komentarz
komentarz
Spoko.

A czy wtedy musze jeszcze zmieniac taktowanie pamieci ? zalezy mi zeby to wieidzec bo tego nie rozumiem:

Moj celeron jest na magistrali FSB 400Mhz, czyli efektywna = 100 Mhz

O jaka wartosc mam zmieniac ? zeby nie przesadzic ?

EDIT: Nie moge podkrecic procka tymi programami:(.

W Clock gen trzeba ustawic cost takiego jak PLL. Jak ustawie pierwsze lepsze to nic sie nie dzieje. Pozniej znalazlem na necie ze do chipsetu i865PE jest jakis tam PLL. Jak go ustawilem to moglem podkrecac. No i wtedy zauwazylem ze jak zmieniam FSB to oprocz taktowania procka zmienia sie takze AGP i PCI :/. A znalazlem na strnoe o podkrecaniu ze na tym chipsecie AGP i PCI zablokowane. No dobra ustawilem FSB z 99,7 [tak mam normalnie- czestotliwosc procka wteyd wynosi ~2393 Mhz] na 101 i komp sie tak zawiesil ze nawet przycisk reset w kompie nie dzialal. Musialem wylaczac na zasilaczu.

Zdecodowalem ze uzyje setFSB. Na stronie jest do sciagniecia do kazdego chipsetu osobno. Sciagnalem do mojego i wlaczylem. FSB ustawilem na rowne 100. I wyskoczyl Bluescreen :/. Jesli to cos pomoze to kod: 0x0000007A.

Czy to oznacza ze nie podkrece swojego procka ??

EDIT2: Podkrecilem w BIOSie o 4 % [opcja Burn In Mode]. Pozniej wlaczylem program setFSB i teraz jak podkrecalem FSB to czestotliwosci PCI/AGP sie jzu nei zmienialy i teraz zmieniam FSB co 0,5 MHz. Jak zmienie o wiecej to mam bluescreena

Pytanie: czy mam zrobic cos z pamiecia ? takty automatycznie sie zmieniaja. Mam zmienic opoznienia ? jesli tak to do jakiej wartosci ?

Więc tak:

używam tej samej płyty (i865PERL) tyle że z P4 2,8 Prescott (niestety)

do zmian uzyłem setFSB właśnie z trybem automatycznego wykrywania Clock Generatora

no i działa

CPU-Z pokazuje wartości po zmianach

core 3198

Bus 228,5

Rated 914

na razie testuje bez obciążenia (musze odkurzyć radiatory ;)

pod obciążeniem po ok. 1,5-2min mam 77stC przy której to temperaturze wyłączam testy

zwieszki przy FSB rzędu 240-245MHz doświadczałem

zaznaczam że wszystko bez zmian napięć - da się w ogóle na tej płycie?

jeśli chodzi o pamięci (Kingston - 200MHz) 8-3-3-3

oczywiście po zmianie FSB działają na 228,5

one obciążone są niezmiennie więc moge powiedzieć że bez jakichkolwiek innych zmian pracują ok

chociaż nie hula mi Sandra (nie startuje nie wiem czemu, na zadnych ustawieniach)

i nie moge benchmarka zapuścić

Burn-In' a bym nie ruszał: wg mnie chwyt marketingowy - u mnie efektem jest właściwie tyko utrata stabilności

PCI/AGP oczywiście się podniosło ale hula ok (zaznaczam że intensywnie na razie nie testowałem)

moje pytanko:

czy da się jakoś zautomatyzować setFSB tak, aby przy starcie systemu automatycznie ustalał zadaną wartość FSB?

EDIT (wieczorem tego samego dnia):

no więc na stałe ustawienie FSB pozwala ClockGen

przeczyściłem radiator, wrzuciłem świeżą ZilberPaste

no i mam 3113 z 2,8 bez zmian BOXowego radiatora, napięć itd. na Intelowej płycie

stabilnie, ze współgrającymi zegarami z resztą sprzętu; FSB 222,4MHz

temperatura pod obciążeniem dochodzi do 79-80stC (czyli tak samo jak przed odkurzaniem na 2,8)

wzrost wydajności zgodny ze wzrostem zegara - 11% 3dMark

pamięci biegają na tych 222,4 bez zmian, czyli 8-3-3-3 (czasy oczywiście się poprawiły - Sandra)

GF7300GT 500/1400 puszczony na 600/1550 (RivaTuner) - wzrost wydajności 20% 3dMark

tu podszedłem na miękko - celem nie przegrzewania wnętrza obudowy (dochodzi do 61stC)

mam przetestowane 625/1620 ale żeby nie było tragedii trzeba by dać dodatkowy

wymuszony obieg powietrza w obudowie, a tego robił nie będę

jak będą upały i tak trzeba będzie przyhamować ;)

PS: do wyniku doszedłem drogą testowania każdego ustawienia

z góry i z dołu po połowie, na koniec co 1,5MHz

wniosek z użycia ClckGen'a - trzeba restartować, bo po 2-3 zmianach zegara

wygląda tak jakby się generator rozjeżdżał i wydajność leciała

na pysk, po restarcie wszystko wracało do normy - lepsze wyniki na tych samych ustawieniach

pozdrawiam

i chłodu w obudowie ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.