x-kom hosting

Monitor 1440p czy 1080p

Roxron
utworzono
utworzono

Witam,

zastanawiam się czy warto kupić monitor 1440p. Posiadam GTX 1060 i zastanawiam się czy karta da radę. Ogólnie zazwyczaj gram w mniej wymagające gry, ale na pewno będę chciał też pograć w nowsze giery i prawdopodobnie będę musiał zejść z rozdzielczością do 1080p i zastanawiam się jak to będzie wtedy wyglądać, ponieważ słyszałem że obraz jest kiepski. Obecnie mam monitor 1080p 60Hz BenQ GW2255. Możecie polecić jakieś ciekawe modele do 1440p jeśli warto, a jak nie to może opłaca się kupić lepszy monitor 1080p? Jeśli chodzi o cenę to spokojnie może przekroczyć tysiąc.

Pozdrawiam

MrAdrian976
komentarz
komentarz (edytowane)

Lepiej będzie kupić lepszy monitor 1080p np https://www.morele.net/monitor-aoc-g2460pf-857283/

Edytowane przez MrAdrian976
Youki
komentarz
komentarz

A o jakie konkretnie gry chodzi?

Roxron
komentarz
komentarz (edytowane)

Z tych mniej wymagających to np. CS, LOL i jeśli można zaliczyć do tego Wiedźmin 2(chodzi na ponad 100fps, więc nie powinno być problemu z 1440p) i inne

Zapewne będę chciał zagrać w Wiedźmina 3, GTA V i FarCry Primal itp.

 

Interesuję mnie bardziej jakość obrazu niż 144Hz, więc wydaję mi się że lepszy będzie monitor IPS niż TN. Detale mógłbym trochę obniżyć i wyłączyć anty aliasing, bo przy wyższej rozdzielczości już chyba nie będzie zbyt potrzebny. Zakupując lepszy monitor 1080p pewnie nie zauważę zbyt różnicy.

Myślałem nad tym monitorem: http://www.x-kom.pl/p/220542-monitor-led-24-269-dell-u2515h.html

Edytowane przez Roxron
Dopisanie informacji
Roxron
komentarz
komentarz

W czym jest lepszy, oprócz ceny? Wbudowane głośniki mnie nie interesują.

Youki
komentarz
komentarz

Przy 25 calach i WQHD drobny tekst będzie wymagać skalowania, w tej cenie masz BenQ GW2765HE na matrycy IPS.

Roxron
komentarz
komentarz

To lepszy jest ten AOC czy BenQ?
Skalowanie odbywa się automatycznie, czy trzeba to ręcznie robić?

Youki
komentarz
komentarz

Nie bierz tego Aoca, BenQ ma wieksza powierzchnie robocza i jest przyjemniejszy w codziennym uźytku.

MrAdrian976
komentarz
komentarz

Tak pod 1440p ten 27" benq będzie lepszy.

Roxron
komentarz
komentarz

Czy ten BenQ będzie lepszy tylko poz względem wielkości?, bo w sumie to bardziej podoba mi się AOC lub Dell ze względu na cienką ramkę + ten AOC ma większy kontrast (50mln:1). Czy większa przekątna o te 2 cale rzeczywiście dużo zmieni? Jeśli tak to w czym?

FuckTheSystem
komentarz
komentarz

Witaj, Powiem Ci tak gdy posiadałem gtx 970 która jest na poziomie Twojej 1060 i monitor 2560x1440 to dało się grać we wszystko płynnie z tym ze mam monitor z g sync który daje ładnego kopa do plynności.  Mimo to fpsy były w granicach 50 na ultra detalach wiec bez g synca tez spokojnie pograsz lecz momentami na pewno spadek z tej wartości może być nie przyjemny, no ale tak jak mówisz możesz trochę zmniejszyć detale i będzie spoko. Co to zmiany rozdzielczości na monitorze 1440 do 1080 hmm jest to trochę nie fajne, rozmiary postaci i otoczenia są troszkę nie takie jak powinny być mimo to można tak grać bo źle to nie wygląda. Ale skoro mówisz o zakupie monitora za ponad 1000 wolałbym jednak w Twoim przypadku faktycznie wybrać cos w z full HD i to najlepiej na 27 calowej matrycy. Pytasz czy 2 cale coś zmienią, moim zdaniem 2 cale to ogromna różnica i nigdy więcej nie kupie mniejszego ekranu. Ciekawą opcją są też monitory 21:9 np. 29 calowe które są w stosunkowo dobrych cenach np. http://allegro.pl/monitor-lg-29um67-p-ips-hdmi-fullhd-gw24-fv23-i6645543257.html jest to monitor 2560x1080 czyli po prostu szerszy co nie zmiejszy Ci fps w grach tak bardzo jak ma to miejsce w 2560x1440 i na takim monitorze będziesz miał o wiele lepszy efekt grafiki i uwierz mi będziesz zachwycony. To tyle z mojej strony myśle ze coś z tego Ci pomogło :)

Roxron
komentarz
komentarz

@FuckTheSystem

Dziękuję za odpowiedź. Co do 21:9 myślałem, ale nie jestem przekonany ponieważ sporo gier nie obsługuje takiej skali i filmy np na YT są robione pod 16:9. Wydaję mi się że będzie za dużo problemów z Wide screenem.  Mówisz że wybrałbyś FHD tylko że nie chce wydać ponad 1000zł a okaże się że różnica będzie prawie żadna w porównaniu do obecnego. Bo za takie pieniądze jeśli chodzi o FHD to tylko jedyna opcją byłoby chyba 144Hz. Jakoś nie widzę 27" i FHD. Wydaję mi się że będzie za duża "pikseloza".

FuckTheSystem
komentarz
komentarz (edytowane)

21:9 powiem Ci tak miałem 34 cal monitor i nie miałem problemu z żadna grą jedynie z dark soul 3 filmy na YT tak to jest problem, ale rozwiazuje to przegladarka chrome i łatka widescreen. na monitorze 27 full HD nie zobaczysz pikselozy miałem i potwierdzam. Co do wyboru 27' w 2560x1440 to praktycznie jedynym wyborem w takiej cenie jest proponowany wyżej BenQ GW2765HE bo 25' w tej rozdzielczości mija się z celem. a więc masz do wyboru :

1 -  BenQ GW2765HE  2560x1440

2 - 27' 1920x1080

3 - 29' 21:9  2560x1440

Jak najbardziej polecam 3 opcje ale wybór należy do Ciebie, jakbys wybral 2 opcje to cos się wybierze:)

 

Dodaje jedno zdjęcia z monitorem 34 cal 3440x1440 - tak oto się to prezentuje :)

 

WP_20161029_15_59_50_Pro_LI.jpg

Edytowane przez FuckTheSystem
PawelTol
komentarz
komentarz

BenQ GW2765HE nie jest dostępny już z tego co pamiętam.

Roxron
komentarz
komentarz

Efekt tego monitora 21:9 jest dość imponujący, ale to pewnie też dzięki tak wysokiej rozdzielczości. Zobaczę w sklepie czy mi będzie odpowiadał taki format, ale z tego co wiem to on jest nawet niższy od 22" 16:9 i to mnie zastanawia.BenQ wydaje się być dobry, ale zakładałem kupno monitora z cienkimi ramkami i to mnie odpycha :/

 

Nie ma nic innego w tej przekątnej? Sam nie mogę nic przystępnego znaleźć. Jak na razie dla mnie wygląda najciekawiej AOC ze względu na cenę, ale zgodnie z waszą radą staram się wstrzymać i poszukać większego.

 

Może ten? 75Hz, ale 14ms

http://www.x-kom.pl/p/265059-monitor-led-24-269-philips-258b6qjeb-00-czarny.html

FuckTheSystem
komentarz
komentarz

 

Tak jak mówisz przejdź się do sklepu i sprawdz co Ci najbardziej będzie odpowiadać, bo w taki sposób chyba nigdy nic nie wybierzesz :D nie wypowiem się na temat philipsa traktuje je jako monitory do pracy tak jak i delle.

Roxron
komentarz
komentarz

I tak na razie mi nic nie pozostaje jak pisać na forum i czekać aż otworzą sklepy ;)

 

A czy format 21:9 nie jest zbyt szeroki do ogarnięcia? Jaką odległość masz do monitora? Słyszałem że w grach dynamicznych jak np. CS przyjemniej się gra na kwadraciakach co potwierdza fakt że esportowcy zazwyczaj grają na 4:3.

FuckTheSystem
komentarz
komentarz

na 34 calowym około 80 cm i bez problemu ogarniam cały monitor, przyznam ze w csa na tym nie da się grac w ogóle nie moglem znaleźć rozdzialki która byłaby przyjemna, po zatym jeżeli interesują Cie takie gry jak Cs to może kup lepiej 144hz

Roxron
komentarz
komentarz

Cs jak i inne fps'y interesują mnie, ale nie do takiego stopnia abym musiał kupić specjalnie monitor 144Hz. Każdy typ gry po trochu, więc pomysł z zakupem monitora z wysokim odświeżaniem raczej odpuściłem sobie.

Poczytałem trochę o AOC'u i recenzenci zbadali Input lag na poziomie 2,6s. Z tego co doczytałem oznacza to że zanim monitor zareaguje na polecenie, minie ten określony czas. Jak to wygląda, bo na pewno nie jest tak za każdym razem, przy każdej czynności. Przecież nikt by tego nie kupił..

Czytając poradniki typu: "Jaka matryca.." dowiaduję się na jednej stronie, że IPS ma niski kontrast i szarą czerń w porównaniu do innych matryc(oprócz TN), a na innej, że IPS ma głęboką czerń i wysoki kontrast... Zgłupieć można. Jak to w końcu jest?

FuckTheSystem
komentarz
komentarz

Z czystego doświadczenia powiem Ci ze... zależy jak trafisz to nie jest tak ze ips to ips i na każdym monitorze wygląda wszystko tak samo. Ja mając monitor za 3000zł na matrycy TN moim zdaniem mam lepsze kolory niż ips za mniej więcej 1000zł. Nie ma co się łudzić jak wydasz 2000 na monitor z IPS to będzie ogromna róznica w kolorach itd. niż w monitorze za 500 zł niby na tej samej matrycy. Co do samej czerni uważam ze VA ma najlepsze odwzorowanie tego koloru i również ładne kolory ale tak jak pisałem wyżej wszystko zależy od modelu i kwoty jaką przeznaczysz na monitor.

  • Dobra wypowiedź 1
Roxron
komentarz
komentarz

W x-komie mi doradzili, że ten Dell będzie najlepszy jeśli chodzi o WQHD:
http://www.x-kom.pl/...ell-u2515h.html

Co do tego Dell'a nie jestem przekonany, wyczytałem gdzieś że srebrzy w rogach i ogólnie nigdy nie słyszałem żeby Delle nadawały się gdzie indziej oprócz biura.

A jeśli chodzi o monitor do gier to ten polecali:
http://www.x-kom.pl/...ilver-crow.html

Ten drugi jest ciekawy, ale nie jestem przekonany do tych TN'ów.. Może miał ktoś ten monitor, albo monitory z tej firmy? Tego AOC'a już nie mają i wiem że można go kupić na morele, ale ogólnie mało jest go w sklepach, więc nie wiem czy go wycofali ze sprzedaży czy coś innego bo to podejrzane jest, może się nie sprzedawał. Ogólnie najlepiej jakby był IPS 1440p 75Hz i jakiś nieduży czas reakcji matrycy + cienkie ramki. Znacie jakieś takie modele?

FuckTheSystem
komentarz
komentarz (edytowane)

ile w końcu dokładniej kolego chcesz przeznaczyć na monitor bo widzę ze pokazujesz propozycje za 1500zl a to znacza różnica względem 1000 bo jeśli chcesz wydać np 1700zl to można już myśleć o aoc-g2460pg który posiada co prawda matryce tn i 1920x1080 lecz posiada on moduł g sync który działa cuda

Edytowane przez FuckTheSystem
Roxron
komentarz
komentarz

Nie pisałem że tysiąc, tylko:  " Jeśli chodzi o cenę to spokojnie może przekroczyć tysiąc." , jeśli będzie warto. Ciężko mi było sprecyzować, ale chodziło mi o najlepszą jakość/cenę. 1700zł mógłbym przeznaczyć, ale za tn i 1920x1080 nie widzę sensu, a g-sync z tego co wiem obrazu mi nie ulepszy, a jedynie płynność(więc przydatne tylko do gier), a mi bardziej zależy na jakości.

Jakieś inne propozycje? Może ta iiyama mimo że ma TN nie będzie zła?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.