x-kom hosting

Problem z podkręceniem Celerona 2,20 GHz

chomer
utworzono
utworzono

witam! mam następujący problem: chciałbym podkręcić mojego Celerona 2,20 GHz (22x100 s478), gdyż narazie nie dam rady zakupić nic lepszego. Tylko robię to piewszy raz i nie wiem czy moja płyta Asus P4V8X-MX ma blokadę częstotliwości AGP/PCI. Nie wiem też ile mogę spokojnie kręcić na box'owym chlodzeniu i jaka temperatura jest niebezpieczna. Bardzo proszę o pomoc! mile widziane jakieś wskazówki...

tazman
komentarz
komentarz

Podkręcaj go kontrolując przy tym jego temperature jak i stabilnośc działania komputera. Odpalaj programy obciążające go, np: prime95, toast itp.dodam, ze wcześniej trzeba ustawić przy jakiej temp. komp ma się sam wylanczyć tzw "CPU Shut down temperature"

A robi sie to tak ze:

1. Wchodzisz do biosu (podczas uruchamiania komputera wciskaj DELETE- na samym poczatku)

2. Znajdz zakladke gdzie bedziesz mial FSB

3. Zwiekszaj FSB (np. co 5) i sprawdzaj stabilnosc i temperature (temperature np. programem speedfan. everest

a i podaj jaką masz zasiłkę

chomer
komentarz
komentarz

to juz wiem i już nawet troszkę kręciłem tylko boję się więcej bo nie wiem czy mam tą blokadę agp/pci czy nie. Jak to sprawdzić?

tazman
komentarz
komentarz

Generalnie jeśli w BIOSie występuje blokada AGP to na 99% jest też blokada PCI. Są od tego wyjądki (niestety), choć nie zawsze są one związane z szyną PCI.Niekoniecznie jednak AGP jest zależne od PCI i na odwrót.

chomer
komentarz
komentarz

ale jak sprawdzić czy jest jakakolwiek blokada, choćby samego agp? :P

tazman
komentarz
komentarz

jak podkręcało się FSB (aby zwiększyć wydajność procka), podkręcało się także częstotliwść AGP i PCI - nie było to jednak dobre - bo niektóre karty graficzne po podkręceniu do 72 - 80 MHz siadały, zawieszały się i powodowały różne problemy. Wraz z podniesieniem AGP - podnosiło się także

częstotliwości kontrolerów EIDE/ATA dysków, i takie dyski pracowały na granicy temperatur i stabilności - dużo błędów zapisu - dużo padów Windowsa. Potem wprowadzono w płytach tzw.dzielniki AGPCLK/CPUCLK i już można było ustawiać sobie fsb niezależnie od agp. Ustawiało się tylko dzielnik na 1/1 , 2/3 ,1/2 i można było szaleć (w granicach rozsądku) z podkręcaniem proca. Jeśli już pisałem o płycie Epoxa - to ma ona również mozliwość odblokowania czętotliwości agp i wtedy można ją podciągnąć nawet do 80 MHz - tylko która grafa to wytrzyma. Podkręcanie AGP (mnie udało się na starej Ati Rage Fury Pro ustawić na 75 Mhz) dzisiaj nie ma sensu. Owszem zwiększa to przepustowość i wydajność grafiki - ale jeśli mamy w kompie coś na PCI (modem , sieciówkę lub kartę muzyczną ) - to one skutecznie nam ograniczaja to podkręcanie. Dzisiaj aby zwiększyć wydajność grafiki przyklejamy radiatorki do pamięci - wymieniamy radiatorki na GPU - dodajemy silniejsze wentylatory lub - co ciekawsze wkładamy całą kartę do specialnej obudowy z wymuszonym obiegiem powietrza. Potem mając power stripa lub odblokowując ukryte zakładki w kartach nvidii czy ati można próbować podnieść częstotliwość pracy silnika graficznego czy pamięci - jednak ostrożnie i z wyczuciem - sprawdzając temperatury i artefakty na ekranie - w sumie taka zabawa może nam w krótkim czasie dobić fizycznie karte - zaczną się pojawiać jakieś czarne trójkąty , niewypełnione pola bez textur czy nawet pionowe róznokolorowe paski - to juz śmierć karty.

chomer
komentarz
komentarz

ale nadal nie wiem czy moja płyta posiada blokadę agp... :(

Kleskus
komentarz
komentarz

z tego co wyczytalem to plyta ma blokade agp/pci, ale nie ma na niej mozliwosci zwiekszania napiecia, wiec extremalny oc odpada ;d

chomer
komentarz
komentarz

ale jesteś tego pewny? bo przy zmianie FSB patrząc do everesta: Płyta główna -> płyta główna, częstotliość taktowania magistrali V-Link (ODR) także się podnosi. zmianie ulega też taktowanie magistralii pamięci (DDR) i czy te zmiany nie uszkodzą mi czegoś?bo mam nowe pamięci i karte grafiki, więc szkoda by było...

Kleskus
komentarz
komentarz

Czestotliwosc pamieci sie podnosi rownolegle z fsb tak wiec to nie jest nic złego, a dopoki nie zwiekszysz napiecia to sie nic nie powinno uszkodzic,,, ;p

chomer
komentarz
komentarz

a to że się podnosi ta magistrala V-Link to nic? Wiem, że strasznie nudze, ale jestem początkujący w tych sprawach :P

tazman
komentarz
komentarz

Wtedy każdy podzespół wraz zpłyta zwiększa taktowanie, czyli podnosząc fsb zwiększasz częstotliwość taktowania magistrali wszystkiego co na płycie

chomer
komentarz
komentarz

czyli także magistrali agp i pci, tak? :/

tazman
komentarz
komentarz

Dokładnie :lol: :lol: :lol:

chomer
komentarz
komentarz

czyli jednak nie ma blokady i moge se cos popalić... to se pokręciłem :/

tazman
komentarz
komentarz

Z rozwaga co 1 Mhz podkrecasz restartujesz komp, testujesz i dalej to samo , aż ci sie nie uruchomi winda, wtedy cofasz wartość o 5Mhz i jest ok

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.