x-kom hosting

Średnie liceum czy średnie technikum informatyczne?

GoldenRC
utworzono
utworzono

Witam, w moim mieście znajduje się technikum informatyczne i liceum. W liceum interesowałby mnie profil mat(tak bez fizyki). Informatyka nie miałaby tam kompletnie sensu. Komputery z monitorami z "dupami" itd. Druga opcja to technikum z w miarę spoko sprzętem. Zapewnia mi kurs CISCO i wiele dodatkowych niestety płatnych kursów. Z opinii starszyh osób jest dobrze. W przyszłości planuje być programistą. Co lepiej wybrać z tych 2 opcji?Dodam że nauczycielka matmy z tego technikum uczy kolegę z liceum (dobrego ucznia)

Konradzinski
komentarz
komentarz (edytowane)

Zdaje się, że nauka w technikum trwa o rok dłużej, niż w liceum - to może być uznane za wadę (jeżeli komuś śpieszy sie na studia i do pracy), albo zaletę (jeżeli ktoś lubi życie uczniowskie). Mi by chyba było szkoda "nadrabiać" ten jeden rok - ale to nie jest najważniejsze. Kurs CISCO może wyglądać atrakcyjnie, ale zapewne do niczego Ci się nie przyda - szczególnie jeżeli chcesz zostać programistą. Generalnie polecałbym Ci szkołę, która reprezentuje wyższy poziom nuczania i która lepiej przygotuje Cie do matury i na studia - a tutaj będzie się liczyła matematyka, fizyka i inne przedmioty ścisłe oraz ogólny poziom nauczania, a nie jakość komputerów w pracowniach. Ludzie po słabych szkołach na studiach musza dramatycznie szybko nadrabiać zaległości i dostosowywać do dużo wyższego tempa nauki - nie zawsze to się udaje. Zapewne są publikowane statystyki na temat zdawalności matur w obu szkołach o których pisałeś - na to zwróciłbym największą uwagę.

GoldenRC
komentarz
komentarz

Tu i tu zdawalnosc matur wygląda podobnie. ~50% ale wydaje mi się że to przez kwestie małych wymagań szkoły że względu na małą ilość uczniów 

Gość
komentarz
komentarz

Idź do Technikum. Po liceum nie ma pracy. 
Kończąc Technikum nie dość że masz maturę, czyli furtkę na studia, to jeszcze masz zawód w ręku, certyfikaty i tytuł z nim związany.
Nawet jak noga tak jak mnie, Ci się poślizgnie w życiu - masz zawód - masz pracę. Nie będziesz musiał  tak jak po liceum zapieprzać na stacji paliw w święta i noce za najniższą krajową.
Kolejna sprawa, w Technikum masz praktyki zawodowe. Na praktykach masz możliwość zdobycia bardzo dobrych znajomości, ewentualnej pracy po szkole, oraz zdobycia certyfikatów. Moim skromnym zdaniem, najważniejsze z 4 lat nauki są właśnie ów praktyki i należy do nich podejść poważnie. 

Jeżeli masz możliwość wyrobienia CISCO czy innych płatnych certyfikatów - wyrób. 

DiMateo
komentarz
komentarz

To zależy czy chcesz iść na studia. Wiedz że tam sie nie nauczysz programować, poznasz jedynie podstawy.

Gość
komentarz
komentarz

Nauczysz się programować na praktykach / stażu. Dlatego są tak ważne w zawodzie.

Konradzinski
komentarz
komentarz

Przyszły mi jeszcze do głowy trzy uwagi: jeżeli zdecydujesz się na liceum, to wybierz profil klasy matemetyczno-fizyczny (z myślą o przyszłych studiach informatycznych). Przed wybraniem technikum sprawdź jakie przedmioty są tam nauczane, bo być może sa tam przedmioty jak elektronika, albo elektrotechnika, a te mogłyby Cie nie zainteresować. No i warto też wziąć pod uwagę to, do jakiej szkoły wybierają się Twoi kumple z obecnej szkoły - wiadomo, ze w paczce kolegów zawsze raźniej, no i nie samą nauką żyje człowiek :).

 

No to życze Ci owocnych wyborów i powidzenia.

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.