x-kom hosting

klopot z PIV

kapsel71
utworzono
utworzono

Witam, mam problem: mam pentium 4 2.66 ghz i chcialbym go troszeczke podkrecic, tak do 2.9 ghz mam plyte gigabyte i915. No i problem jest w tym ze za cholere nie moge tego zrobic, czytalem juz wiele na ten temat i robie wszystko tak jak tam jest opisane ale po zapisaniu wszystkiego w biosie i po restarcie kompa nadal mam 2.66;/ dodam ze kiedys bawilem sie i udalo mi sie podkrecic do 3.0 ale tylko bawilem sie i zaraz zmienilem spowrotem na 2.66 czy ktos moze mi pomoc??

kapsel71
komentarz
komentarz

No wielkie dzieki, ale te tez czytalem, i robie dokladnie to co tak jest opisane, ale wlasnie jak juz opisalem po restarcie jest niby tak jakby sie przetaktowal, ale tego nie robi ji nadal jest 2.66.

tazman
komentarz
komentarz

Żeby zacząć bawić się w o/c musimy wiedzieć jak można zwiększać wydajność procesora, a sposobów jest wiele. A oto one:

-zwiększanie szybkości magistrali systemowej (Front Side Bus) jest to najbardziej popularny sposób i ogólnie dostępny dla każdego bez większego wysiłku

-zmiana mnożnika jest to głównie dopełnienie do zmiany FSB które daje jeszcze większy potencjał mocy

-odblokowywanie cache (to jedynie można wykonać na procesorach Duron Applebred oraz Athlon Thorton) ta czynność zmienia najbardziej nasz procesor a dokładnie powoduje że nasz procesor staje się droższą wersją tego z czego został zrobiony (Duron na Athlona a Athlon na Bartona) o odblokowaniu cache wspomnę jedynie na końcu artykułu w dziale dla expertów :)

-zwiększanie magistrali Hyper-Transport (można to traktować jako uzupełnienie wszystkich opcji powyżej) ta magistrala odpowiada za szybkość przesyłania danych we wszystkich najważniejszych punktach komunikacyjnych płyty (CPU, Chipset, RAM)

-podkręcamy co 3-5 Mhz szyny FSB po czym robimy test programem Prime95 na około 5-10 min

-mnożnik zmieniaj co 0,5 i zrób test w Prime95 na około 5-10 min

-jeżeli komputer przestanie się włączać po nowym ustawieniu musisz zresetować biosa (albo wyciągnięcie bateryjki na 20-30 min albo o wiele szybciej przez zworek Clear COSM patrz manual twojej pyty)

-jeżeli masz opcję zwiększania napięcia dla procesora a widzisz że komputer działa niestabilnie lub nie włącza się lub Prime95 wywala errory to skorzystaj z niej.

-zwiększaj napięcie skokami co 0,025V i sprawdzaj rezultaty

Wejdź w bios do zakładki cpu Frequwncy control i tam zwiększaj FSB, zapisuj

kapsel71
komentarz
komentarz

Mnoznika w P4 nieda sie zmienic, juz podkrecilem procka przed chwila:P podwyzszylem fsb bo to jedyny sposob ktory znam:P

Ale zaraz zmieniam do 2.66 bo mam wentylator dostarczany w boxie i nie daje rady na 2.9:P

Ale mimo wszystko wielkie dzieki za pomoc.

tazman
komentarz
komentarz

Zakup nowy wentyl i zaczynij podkręcanie

kapsel71
komentarz
komentarz

Zaczne zaczne, myslisz ze taki starczy??: http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...81&katid=29

Do ilu mhz mohge spokojnie podkrecac??

Nie rozumiem tego juz, z poziomu biosu pokazuje ze mam okolo 60' a z poziomu windowsa z easytune5 pokazuje nie wiecej niz 50' ktory wynik jest bardziej miarodajny??

tazman
komentarz
komentarz

W biosie temp jest prawie jałowa, a w everescie lekko zawyżona ale to nia się sugeruj.

Ten wentylator to prawdziwe cacko będzie ci dobrze słuzył , miałem go kiedyś uwierz ni jest ok.

Chyba że masz więcej kasy to zainwestuj w Zalmana 9500, albo 9700

kapsel71
komentarz
komentarz

"W biosie temp jest prawie jałowa, a w everescie lekko zawyżona ale to nia się sugeruj."

Jałowa?? NIe rozumiem moze po polsku mi powiedz:P Mam sie sugerowac ta z windowsa?? czy ta z biosu??

tazman
komentarz
komentarz

Jałowa znaczy że proc nie wykonuje żadnych procesów, po prostu proc w spoczynku

kapsel71
komentarz
komentarz

No to ja nic nie wiem...

W spoczynku ma 60' a pod windowsem i przed chwila sprawdzalem superpi mial maks 66' a jak na uruchomiony jest tylko windows i nic wiecej to jest max 50'

Wiec niewiem czy ta temperatura z windowsa jest prawidlowa?? czy z biosa??

tazman
komentarz
komentarz

Tak jak jest uruchomiony win to wtedy procesor może byc w stanie hibernacji tzw stan spoczynku.

Jeśli w windzie z uruchomiona aplikacja np winap masz powyżej 60*C to lepiej zainwestuj w chłodziwo

kapsel71
komentarz
komentarz

Acha no dzieki, w winie z wlaczona pro evolution soccer mam "zarejestrowalem" max 59'

ale w chlodzenie i tak zainwestuje bo niemam zaufania do tego boxowego, no ale nic dzieki wielkie za poswiecony czas:P

tazman
komentarz
komentarz

Temat uważam za rozwiązany !

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.