x-kom hosting

Tragicznie wolno działające Ubuntu

Bish
utworzono
utworzono

Witam

Posiadam zainstalowanego Ubuntu 16.04. Przyzwyczajony jestem do Win10, wiele rzeczy na nim robię na raz, a to coś się ściąga, a to coś dużego wypakowuję, a to gra odpalona, czy przeglądarka z dziesięcioma kartami otwarta, wszystko na raz i nie ma z tym najmniejszego problemu, zero przycięć.

Zainstalowałem sobie Ubuntu na tym samym dysku co siedzi Win10. Oczywiście osobna partycja. Wszystko chodzi tak wolno jakbym się cofnął o dekadę z kompem. W tle wypakowuje się paczka 60GB, samo jej otwieranie zajęło systemowi 15min... Wypakowanie, po 30 minutach (20% wypakowane...) szlag mnie trafił jak na kompie nawet pieprzona przeglądarka nie chce normalnie działać. Okno otwiera się dobre 5min, nie mówiąc o nawet otworzeniu czegokolwiek innego.

Czy linuks na prawdę chodzi tak wolno, że nie da się na nim dwóch rzeczy jednocześnie robić? Czy ja coś spieprzyłem i o tym nie wiem?

 

Specyfikacja kompa:

Proc: Intel Core i5 6500

Grafika: Palit GeForce GTX 1060 6GB

RAM: 16GB DDR4

 

Pliku wymiany nie mam, bo wyczytałem, że do domowego użytku przy tej ilości RAMu jest zbędny.

A co najlepsze, podczas tego jak wszystko tak wolno chodzi, to monitor systemu pokazuje zużycie procka średnio 10% na rdzeń, oraz zużycie 2GB RAMu.

 

Coś się da z tym zrobić?

 

Pozdrawiam, Bish 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Ja bym jednak plik wymiany zostawił i dał mu chociaż te 512MB. Poza tym, jaki system plików wybrałeś dla partycji ?

Bish
komentarz
komentarz

System potrzebuje pliku wymiany kiedy zabraknie mu pamięci RAM, tak? Mogę mu dać i 8 GB, ale po co jeżeli nie zostanie to użyte?

Przy instalacji wybrałem "Ext4 journaling file system".

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Wpisz w konsoli:

sudo lshw -c display

i wrzuć tu screen z wyniku.

Bish
komentarz
komentarz

Proszę

terminal.png

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Wygląda na to, że jest problem z instalacją sterownika do karty graficznej.

Tutaj wątek z podobnym problemem:

http://askubuntu.com/questions/836239/ubuntu-16-04-doesnt-seem-to-see-my-gtx-1060-gpu  (jak nie znasz angielskiego to wrzuć link na translate.google.pl)

Goście proponują wyłączenie "Secure Boot" w BIOS. Następnie seria poleceń:

sudo apt purge 'nvidia.*' 
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa 
sudo apt update 
sudo apt install nvidia-367 nvidia-prime

Ale gwarancji nie masz, że to rozwiąże problem, powodzenia.

Bish
komentarz
komentarz

Secure Boot nie posiadam, w powershell komenda Confirm-SecureBootUEFI twierdzi:

Confirm-SecureBootUEFI : Cmdlet not supported on this platform: 0xC0000002
At line:1 char:1
+ Confirm-SecureBootUEFI

Było to sprawdzane jeszcze przed instalacją Ubuntu. Poleceniami zaraz się zajmę, powiedz mi tylko proszę po czym poznałeś, że jest problem z instalacją sterownika? Która linijka o tym mówi, bo część tego screena rozumiem, ale nie całość.

 

Pozdrawiam

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Nie widzę by twoja karta była rozpoznana. W pozycji "product:" powinny być model twojej karty. Wpisz dodatkowo takie polecenie:

lspci -v

i zobacz czy system rozpoznaje twoją kartę, czy podaje tylko info w formie "nvidia corp."

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.