x-kom hosting

Sprawdzanie ustawień sieciowych. DHCP, DNS itp.

mtvxl4
utworzono
utworzono

Bardzo proszę o wyjaśnienie kilku podstawowych spraw dotyczących ustawień sieciowych.

W jaki sposób pobiera się ustawienia TCP/IP z serwera DHCP w linuxie po zmianie ustawień ze statycznego IP? Wystarczy wyłączyć i włączyć interfejs sieciowy?

Czy można w jakoś sposób sprawdzić w linuxie czy nasze IP jest adresem wewnętrznym czy zewnętrznym? Wg mnie nie, chyba tylko możemy to poznać po zakresach adresów tzn, że np. adresy począwszy od 192.168.0.0. to adres wewnętrzne?

Jak sprawdzić jakie mamy ustawione DNS-y? Tylko w plikach konfiguracyjnych, czy jest jakieś polecenie, które wypisze je w konsoli?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)
Cytuj

W jaki sposób pobiera się ustawienia TCP/IP z serwera DHCP w linuxie po zmianie ustawień ze statycznego IP? Wystarczy wyłączyć i włączyć interfejs sieciowy?

Tak

 

Cytuj

Czy można w jakoś sposób sprawdzić w linuxie czy nasze IP jest adresem wewnętrznym czy zewnętrznym? Wg mnie nie, chyba tylko możemy to poznać po zakresach adresów tzn, że np. adresy począwszy od 192.168.0.0. to adres wewnętrzne?

Często jest tak, że pomimo tego że masz prywatny adres IP na interfejsie, to możesz korzystać z publicznego IP. Podam ci prosty przykład, posiadam Neostradę i mam router FunBox 2.0. W Neostradzie otrzymuje się publiczny, dynamiczny adres IP. Ale ten publiczny adres IP otrzymał mój router FunBox 2.0. Aby móc udostępnić jakieś usługi z mojego komputera (np serwer stron www) mogę przekierować port 80 z routera FunBox na swój komputer. W ten oto sposób korzystam z publicznego IP na komputerze z prywatnym IP.

 

Wpisując polecenie ifconfig w konsoli dostajesz podobny wynik jak w poleceniu ipconfig w Windows. Tutaj masz napisane jaki jest zakres adresów prywatnych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_prywatny

Pozostałe adresy należą do puli adresów publicznych, poza małymi wyjątkami jak adres pętli zwrotnej.

 

Cytuj

Jak sprawdzić jakie mamy ustawione DNS-y? Tylko w plikach konfiguracyjnych, czy jest jakieś polecenie, które wypisze je w konsoli?

Informacja o aktualnych DNS zawsze powinna być w pliku //etc/resolv.conf

Możesz wpisać w konsoli polecenie:

cat //etc/resolv.conf

 

Poza tym zainstaluj sobie w linuksie program o nazwie mc. Jest to Midnight Commander, menadżer podobny do Norton Commandera, używanego ongiś w MS DOS. Bardzo przyspiesza i ułatwia pracę na plikach, katalogach w konsoli.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander

 

Takie pytanie na koniec, masz zainstalowanego linuksa ?

 

         
         
         
         
mtvxl4
komentarz
komentarz
Dnia 17.11.2016 o 20:31, MasterYoghourt napisał:

Takie pytanie na koniec, masz zainstalowanego linuksa ?

         
         
         
         

Nie mam zainstalowanego linuxa na dysku komputera. Na razie mam tylko do nauki Debiana i Fedorę na VirtualBox. 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

W sumie wystarczy. Zamiast Fedory do profesjonalnych zastosowań polecam przesiąść się na CentOS. Jest on kopią Red Hat'a, bez oprogramowania komercyjnego. CentOS nie nadaje się natomiast do użytku jako desktop, ma dosyć ubogie oprogramowanie do tego typu pracy. Natomiast Debian nada się zarówno do pracy profesjonalnej jak i desktop.

  • Dobra wypowiedź 1
mtvxl4
komentarz
komentarz (edytowane)

Niestety z uwagi na szkołę Fedora na razie musi zostać. Na pewno wypróbuję też CentOS.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.