x-kom hosting

"niewidzialny" Samsung HD161HJ

Bertson
utworzono
utworzono

Witam wszystkich!

Kupiłem dzisiaj dysk Samsung HD161HJ SATA II. Po podłączeniu dysku komputer go nie wykrywa - podczas rozruchu pojawia się monit "no hard drive attached" czy coś takiego. Moja płyta główna --> A8V Deluxe ma złącze SATA I, lecz wiem, że wszystkie dyski SATA II Samsunga są kompatybilne z I. Na stronce producenta radzą zabawę z jumperami na dysku - lipa nic nie działa. Co ciekawe mój poprzedni dysk Samsunga też z interfejsem SATA II funkcjonuje bez problemów. Męczę się z tym już od 6h i zaraz rzucę tym cholernym dyskiem o ścianę. Jeżeli ktokolwiek z was wie co może być powodem nie wykrywania dysku proszę niech pomoże!!!!

luq
komentarz
komentarz

Przełącz na dysku zworkę. Ustaw na SATA I bo tylko taki dysk czyta twoja płyta. Info w instrukcji od dysku.

Drugą sprawą jest to że możesz nie mieć wbudowanego w chipsecie kontrolera SATA, wtedy będziesz musiał

zainstalować sterowniki.

Więcej informacji o instalacji tutaj

Bertson
komentarz
komentarz

Niestety tak jak mowiłem, zworke przestawiłem w pierwszej kolejnności i to nic nie dało. Sammsung udostępnia jakieś patche na stronce ale one też nic nie dają. Co ciekawe spróbowałem wczoraj połączyć mój stary dysk i nowy w raid 0 i nowy dysk został wykryty a macierz utworzona. Niestety nie wiem nawet w jaki sposób miałbym taką macerz sformatować i zainstalować na nią winde :).

njczyziu
komentarz
komentarz

A w BIOSie wogóle ustawiłeś wykrywanie dysku SATA I? Bo z tego co wiem, to po podlaczeniu dysku SATA, pierw trzeba w BIOSie ustawic aby wogole go wykrywalo. Chyba, ze tak nie dzieje sie przy obsludze tych nowszych płyt głównych i od razu bez przełączania widać podłączone dyski SATA.

Bertson
komentarz
komentarz

Więc zacznę od początku... Na płycie głównej mam 4 złącza sata: sata_1, sata_2 oraz sata_raid_1, sata_raid_2. Według instrukcji do płyty głównej (A8V Deluxe) dwa pierwsze są portami równoległymi i są sterowane przez chipset K8T800pro dwa drugie są sterowane oddzielnym chpsetem VT8237 RAID CONTROLLER. Problem polega na tym, że dysk HD161HJ podłączony "normalnie" czyli do sata_1 lub 2 jest NIEWYKRYWANY - wyskakuje monit "no hard drive attached". Co się okazało teraz: gdy podłącze dysk do sata_raid_1 razem ze starym dyskiem w rair_2 i włączę w biosie tryb RAID dysk (razem ze starym) jest WYKRYWANY, lecz ich wydajność w macierzy RAID 0 jest tragicznie mała (po zainstalowaniu windy i odpaleniu testu HD tune wychodzi coś koło 33MB/s przy czym każdy z dysków jest teoretycznie 10 krotnie szybszy). Dziwne jest to, że poprzedni dysk który używałem (HD120IJ) też jest na złącze sata 2 i hulał bez najmniejszych problemów.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.