x-kom hosting

Obniżenie hałasu kompa

Sonido
utworzono
utworzono

yOo

Ostatnio postanowiłem pogrzebać nieco w SpeedFanie i zmniejszyć obroty coolera na procku i takiego małego wentylatorka mocowanego na chipset na płycie głównej. 900RPM na CPU i

O ile Zalman chodził bezgłośnie to dało się słyszeć lekki szum tego małego wentylka. Wstrzymałem cooler na procku i ten mały na chip'ie (sterowane są jednocześnie przez SpeedFan), odpiąłem 3 pozostałe 12cm wentylatory i jednyną rzeczą, któa kręciła się w moim kompie i powodowała jakiś szum był dysk i zasilacz. Wiadomo, że ten Corsair należy do jednych z najcichszych zasilaczy dostępnych na rynku. Dysk pracował cichutko i w zasadzie jedynym elementem, który mógł jeszcze powodować jakikolwiek "hałas" był albo zasilacz albo płyta główna.

I tu moje pytanie czy płyta sama w sobie może powodować jakiś szum, bo nie wiem czy to tak zasilacz syczał czy płyta główna. Przypominam, że w kompie już żaden wentylaror nie pracował, tylko ten w zasilaczu, ale kręcił się tak wolno, że można było zaobserwować ruch naklejki na pokrywie łożyska.

Trinitrotoluen
komentarz
komentarz

Jeżeli płyta główna nie ma wentylatorka (niektóre mają), to nie powinna wydawać dźwięków.

Sonido
komentarz
komentarz

Ale coś na niej się grzeje przecież i może to w jakiś sposób wydaje odgłos...nie mam pojęcia. Chciałem maxymalnie wyciszyć swojego kompa, ale nadal chłodząc go powietrzem, ale widzę, że bardziej się chyba nie da, bo płyty przecież nie wyjmę :P ani zasilacza już na lepszy nie wymienię.

tofik177
komentarz
komentarz

w kompie moga ci hałasowac tylko ruchome elementy to jedyne co tam masz to wentylatory dyski i dvd jak kreci płytka, ewentualnie jak wentylator zle przykrecony albo obudowa wytwarza wibracje i cos skrzeczy ;]

Sonido
komentarz
komentarz

Zapewne tak. Drażni mnie natomiast jeden wentylator zamontowany z boku z LEDem, łopatki w nim (być może przez łożysko) tak "turkoczą" momentami. Jakby lekki świst było słychać ;)

Kupię kontroler i wtedy zobacze jak to pomoże, ewentualnie wymienię jeden z wentylatorów na jakiś cichy i po sprawie ;)

tofik177
komentarz
komentarz

nie musisz odrazu wymieniac wentylatora mozna zrobic mały kontroler którym sobie obnizysz obrowy tentylatora i przestanie świszczeć.. najprosciej

mozna to zrobic wstawiajac w kabel zasilajacy wiatraczek diode lub kilka diód połaczonych szeregowo.. (nie świecącej ;]) na kazdej diodze beidze spadek napiecia im wiecej wstawisz tym wiekszy spadek napiecia na diodach i wentylator zwolni..

Sonido
komentarz
komentarz

Hmm, pomyślę nad tym ;)

A wiesz może czym jest spowodowane i czy da się jakoś to naprawić, że mi mruga jedna z diód LED na wentylu? Czasami świeci si równomiernie jak 3 pozostałe, a czasami jakby jej "brakowało mocy" próbuje się wybić i zabłysnąć i mryga, czasami świeci się jednolicie, a jeszcze innym razem wogóle.

tofik177
komentarz
komentarz

tak o to nie wiem musiałbym wziasc w "łape" i zobaczyc sam moze gdizes luty pusciły i poprostu zasilanie jej nie dochodzi,, albo moze wina kontrolera jakiegos nie wiem jak to tam jest podłaczone..

Sonido
komentarz
komentarz

pod zwykły molex prosto z zasilacza

Wentyl bardzo podobny do tego, z tym, że mój jest NZXT. Był od razu z obudową.

tofik177
komentarz
komentarz

chodzi mi raczej oto jak diody sa połaczone w srodku wentylatora.. tam pewnie tkwi problem

Sonido
komentarz
komentarz

Możliwe, ale na to pytanie to już Ci nie odpowiem. Mimo to dzieki za zainteresowanie ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.