x-kom hosting

Instalacja Win 7 w miejsce Win 8.1, a partycje recovery

Nitrossek
utworzono
utworzono

Cześć!

Posiadam laptop z preinstalowanym Windowsem 8, teraz już 8.1, który chodzi zdecydowanie wolniej niż starszy, hardware'owo słabszy od niego laptop z Windowsem 7. Z tego względu chciałbym zainstalować Windows 7, którego obraz, wraz z licencją, otrzymałem w ramach programu studenckiego. Mój laptop to Lenovo Y580 i wraz z Win 8 dostał paczkę narzędzi od Lenovo, w tym One Key Recovery, który dokonuje przywrócenia systemu do jakiegoś punktu w czasie, bądź do ustawień fabrycznych. Domyślam się, że robi to z jakiejś ukrytej partycji recovery. Program ten nie pozwala na wypalenie kopii systemu na nośniku zewnętrznym. Co powinienem zrobić w razie instalacji Windowsa 7? Próbować usunąć te ukryte partycji, czy usuną się one same? Czy Windows 7 stworzy nowe? Czy jest jakaś możliwość utrzymania takiej partycji i odtworzenia Windowsa 8 z ustawieniami fabrycznymi Lenovo (np. w razie kaprysu) już PO zainstalowaniu WIndowsa 7?

P.S. Komputer chodzi wolniej od w/w w przypadku każdej czynności, czyli np. otwierania folderu, bądź przeglądarki. W przypadku wejścia do interfejsu metro i próby wyszukania czegoś, trzeba liczyć się z kilkusekundowym czekaniem, co na dłuższą metę jest uciążliwe. System optymalizowałem na różne sposoby wiele razy i zauważyłem, że najlepiej on działa po powrocie do ustawień fabrycznych, a przed instalacją jakichkolwiek aktualizacji. Wygląda więc na to, że aktualizacji, szczególnie do Windowsa 8.1 są sprawcą poważnego zamulenia systemu. Czy w obliczu tego typu problemów dorzucenie kolejnych 4gb ram, do bazowych 4gb, jest w stanie coś zmienić?

Dzięki.

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Dołożenie pamięci nie zaszkodzi Ja mam wątpliwości czy to system Win 8.1 jest temu winien, ze laptop ci tak wolno działa. gdyby tak było to pewnie pisałaby już o tym prasa. Ten system nie jest lubiany z powodu metra ale nie z powodu wolnego działania. Sam go używam zamiennie z Win 7 i nie narzekam. Powodem może być nadmiar śmieci, które instaluje producent laptopa. W zasadzie to możesz usunąć wszystkie programy od Lenovo oprócz tego do przywracania systemu.

Ja bym rozważył inną możliwość. Zamiast dokupywać pamięci kup dysk SSD niedrogi np. 128GB i zainstaluj na nim Win 7. Wszystko będzie ci śmigało aż miło a do Win 8 będziesz mógł wrócić w ciągu 5 minut wymieniając dysk w laptopie.

Partycji recovery nie potrzeba usuwać i Windows 7 też ci jej nie usunie podczas instalacji jeżeli ty tego nie zrobisz. Nawet nie ma sensu jej usuwać, bo aż tak dużo miejsca nie zajmuje a być może będziesz za jakiś czas chciał mieć jednak nowszy system.

Jest taki program z Microsoft. Pokazuje on co jest uruchomione w systemie i co się uruchamia na starcie.

https://technet.microsoft.com/en-gb/sysinternals/bb963902.aspx

Działanie jest proste. Nie trzeba go instalować tylko rozpakować i uruchomić Autoruns.exe (jeżeli będziesz chciał zmieniać coś to w trybie administratora).

Po lewej stronie są okienka z ptaszkami. Odhaczenie okienka powoduje, że dany program po restarcie komputera już się nie uruchomi i nie będzie zajmował pamięci. Jeżeli chcesz żeby znowu zaczął działać to trzeba zaznaczyć i restart. Usuwać nie polecam żeby zawsze można było program uruchomić w rzazie czego. Domyślnie fuknie systemu Windows są ukryte więc szkód raczej nie narobisz. Nie polecam usuwać żadnych sterowników ale np. w zakładce "Logon" będzie dużo programów do wyłączenia.

Możesz tez po po prostu użyć programu Revo Uninstaller Pro i pousuwać to co niepotrzebne. Także powyłączać telemetrię, bo to obciąża internet i system.

bolek1960
komentarz
komentarz

One Key Recovery bez problemu pozwala zrobic kopię systemu na nosniku zewnętrznym, tylko poszukaj tej opcji.

Jeśli zmieniłeś fabryczny układ partycji albo zaktualizowałeś do 8.1 to już to może nie działać.

Klucz go W8.1 jest zapisany w BIOS ki zostanie tam na zawsze jeśli kiedyś zechcesz zaistalować Win8.1 nawet nie będziesz klucza potrzebował.

Moja rada jest taka;

1.kup SSD nawet 128GB plextor m6v kosztuje 189zł w Xkom

2.zainstaluj czysty windows 8.1 i tylko drivery ze strony Lenovo bez zbednego softu

3.na 100% nie poznasz swojego laptopa

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.